بورس ایران(اوراق بهادار وبورس کالا)------------- کارگزاری آراد ایرانیان
آراد ،سرمایه ایرانیان
نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

در نماد شپدیس ، بانک کارآفرین از فروشندگان عمده نماد بود.

در نمادهای فاسمین ، شرکت سرمایه گذاری تدبیرگران آتیه ایرانیان ، شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران و صندوق سپهر اول کارگزاری بانک صادرات از فروشندگان پر حجم نماد بودند.
در نماد قثابت  ، ساتا از فروشندگان پرحجم نماد حضور داشتند.

در نماد بترانس ، شرکت  کارگزاری مفید خریداران پرحجم نماد بودند.

در نماد بوعلی شرکت کارگزاری سهام گستران وکارگزاری  بازار سهام از خریداران عمده این نماد بوده اند.

در نماد وانصار نیز شرکت سرمایه گذاری نوردنا از فروشندگان عمده این نماد بوده است.

در نماد وپاسار  صندوق کارکنان بانکها و همچنین صندوق نفت از جمله خریداران پرحجم این نماد بوده اند.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠
بازارهای سهام آمریکا روز چهارشنبه را با کاهش شاخص های بازار سهام آغاز نمودند ، زیرا در مورد طرح وام دهی بانک مرکزی اروپا نگرانیهایی بوجود آمده است که این نگرانی در مورد عدم افزایش سقف بدهی های دول اروپایی نیز مشهود است . براین اساس تا این لحظه شاخص های داوجونز، اس اند پی و نزدک به ترتیب 64. درصد،72. درصد و 1.88 درصد کاهش داشته اند. از سوی دیگر برخی گزارش های ناامیدکننده فصلی در آمریکا نیز که روز پیش منتشر شده اند حاکی از آن هستند که شرکت های بزرگ تجاری و دولتی  به دنبال کاهش مخارج تکنولوژیکی خود هستند که این پدیده از منظر روانی احساسات معامله گران را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است
معصومه ترکمان احمدی
marketwatch.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

 شرکت نفت پارس در شش ماهه نخست سال مالی منتهی به اسفند 90 موفق به پوشش 39 درصد از پیش بینی اولیه سود گردید. شرکت سود هر سهم سال جاری را 403 ریال در نظر گرفته است.

لازم به ذکر است شرکت در مقایسه با دوره مشابه سال قبل عملکرد ضعیف تری را نشان می دهد که این عملکرد ضعیف ناشی از افزایش هزینه های مالی و افزایش هزینه عملیاتی می باشد.

 محصولات روغن، گریس، اکستراکت و رابر اویل فروش مناسبی را در این دوره تجربه نموده اند. گفتنی است روغن و اکستراکت و رابراویل از محصولات مهم این شرکت می باشند. از طرفی پارافین و اسلاک واکس دیگر محصول مهم نفت پارس از پوشش مناسبی نسبت به بودجه پیش بینی شده برخوردار نمی باشند.

برهمین اساس و توجه به تداوم روند فعلی فروش در ماه های آتی به نظر می رسد شرکت مذکور در خوشبینانه ترین حالت موفق به پوشش فروش اعلامی تا پایان سال جاری گردد.

کارشناسان با توجه به تغییر بهای تمام شده محصولات که ناشی از افزایش نرخ مواد اولیه (عمدتاً لوبکات مصرفی ) می باشد و کاهش درآمدهای غیر عملیاتی انتظار دارند شرکت نفت پارس در خوشبینانه ترین حالت موفق به پوشش عایدی اعلامی تا پایان سال خواهد شد.

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

افزایش نرخ  دلار گروه  شکر را  غافلگیر کرده و احتمالاً ممکن  است  باردیگر این  گروه  استارت خود رادر بازار بزند . هرچند  شنیده می شود این  بار عرضه های جدی در کمین  است که  سهامداران  باید مراقب باشند . پیش ازاین در این  گروه  گفته  بودیم  که دو شرکت  نقش جهان و اصفهان  از نظر بنیادی مثبت بوده  و حالا  شنیده می شود  پس از افزایش سرمایه  قنقش خود را  برای تعدیل سود اماده  خواهد کرد  . برخی معتقدند  که  سود  قنقش با  سرمایه  فعلی قابلیت  تعدیل تا  ۳۱۰۰  ریال  را  دارد  . هر چند  قیمت های فعلی با منطق بازار همخوانی دارد اما  با جو ممکن است  تحت تاثیر بیشتری قرار گیرد .

به  طور کلی در حال حاضر حضور در گروه  قند توصیه  نمی شود اما اگر افرادی اصرار به حضور دارند شرکت های اصفهان و نقش جهان  از ریسک کمتری برخوردارند .

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

دعبید پس از اعلام تعدیل مثبت در بازاری منفی بازگشایی شد

شرکت داروسازی دکتر عبیدی پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به پایان آذرماه 91 را به بازار اعلام کرد.براساس اطلاعیه سازمان بورس و اوراق بهادار، این شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی یادشده را مبلغ یک‌هزار و 460 ریال اعلام کرده است.«دعبید» سود هر سهم سال مالی منتهی به پایان آذرماه 90 را مبلغ 894 ریال پیش‌بینی کرده است.

 

«دعبید» دلیل افزایش در فروش را نسبت به 9 ماه ابتدای سال 90 انعقاد قرارداد مدیریت فروش با یک شرکت معتبر دارویی عنوان کرده است.براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده در تاریخ 22 تیرماه 90 پایان سال مالی شرکت از پایان اسفندماه به پایان آذرماه تغییر یافته است. «دعبید» دلایل تغییر اطلاعات پیش‌بینی سال مالی 91 نسبت به اطلاعیه قبلی را فروش اولیه پیش‌بینی شده با در نظر گرفتن محدودیت‌های تولید واقعی در سال‌های گذشته و عدم اضافه شدن ماشین‌آلات جدید اعلام کرد. شرکت در خصوص افزایش سرمایه اعلام کرده: «پیش‌بینی می‌شود 200 درصد افزایش از محل سود انباشته در سال 91 پس از طی مراحل قانونی انجام شود.»

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

به نقل از رویترز منابع آگاه وزارت خارجه ایتالیا اعلام کردند دیپلمات های آمریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر در نشست روز سه شنبه رم بر سر افزایش فشار بر ایران توافق کردند.
با این حال هیچ تصمیمی در این نشست علیه ایران اتخاذ نشده است. پیش تر نیز تحلیلگران نسبت به اتخاذ هرگونه تصمیم عملی علیه ایران در این نشست ابراز تردید کرده بودند.
بر اساس این گزارش نمایندگان ۷ کشور صنعتی به همراه استرالیا، کره جنوبی، عربستان و امارات در قالب گروهی موسوم به گروه ضد ایرانی کشورهای همفکر در این نشست حضور داشتند.
 یک دیپلمات آگاه به رویترز گفت شرکت کنندگان دوباره بر لزوم اجرای قطعنامه های سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی اتمی توسط ایران تاکید کردند و از این کشور خواستند تقاضاها برای رفع ابهام از برنامه اتمی خود را به صورت فوری اجرایی کند.
 حاضران در این نشست عزم جدی خود را برای ادامه همکاری برای تشدید فشار بر ایران جهت از سرگیری مذاکرات اعلام کردند.
گفته می شود عربستان در این نشست قول افزایش تولید نفت خود را داده است تا در صورت تحریم نفت ایران شکاف به وجود آمده در بازار جبران شود و قیمت نفت به شدت افزایش پیدا نکند

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

ناظر بازار از ابطال معاملات روز گذشته کاشی الوند خبر داد. به گزارش خبرنگار ما، علی صحرایی در این باره گفت: معاملات کاشی الوند در روز گذشته به دلیل اعلام توقف نماد به تعدیل پیش‌بینی درآمد هر سهم ابطال شده است.

 

 

وی افزود: هرچند کاشی الوند روز گذشته مشمول دستورالعمل گره معاملاتی شده بود و در دامنه نوسان 12 درصدی خرید و فروش شد، اما به دلیل ارائه اطلاعات و تعدیل پیش‌بینی درآمد، معاملات دیروز این نماد ابطال شده است.صحرایی خاطرنشان کرد: همچنین دیروز همزمان با بازگشایی نماد نفت پارس، بخشی از معاملات این نماد که بدون رعایت مقررات صورت گرفته بود نیز ابطال شد. به گفته صحرایی در یک جلسه معاملاتی نباید از یک کد معاملاتی، دادوستد بیش از 5 درصد سهام شرکت صورت گیرد که این اتفاق در جریان معاملات دیروز نفت پارس رخ داد. بر این اساس، معامله بخشی از سهام نفت پارس، که از یک کد بیش از 5 درصد معامله شده بود، ابطال شد. 

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

ارزش معاملات بازارهای فرابورس ایران، با جابجایی 19میلیون اوراق بهادار، به 147 میلیارد ریال رسید که حق تقدم سرمایه گذاری توسعه شمال بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داد.

خبرگزاری فارس: ۱۴۷میلیارد ریال ارزش معاملات فرابورس ایران

به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، بیشترین حجم معاملات امروز را در بازارهای فرابورس، حق تقدم سرمایه گذاری توسعه شمال در بازار پایه با جابجایی 5 میلیون و 16 هزار سهم و نرخ 211 ریال داشت. سبحان دارو نیز در بازار اول با خرید و فروش100 سهم و نرخ 13060 ریال و با کاهش قیمت 5 درصد، کمترین حجم معاملات و بیشترین کاهش قیمت را در بازارهای فرابورس کسب کرد. حق تقدم شرکت پتروشیمی امیرکبیر در بازار پایه با افزایش قیمت 5 درصد و نرخ 1720 ریال، بیشترین افزایش قیمت را در سیستم معاملاتی امروز ثبت کرد.
*حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی
در بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات را اوراق مشارکت مسکن مهر با جابجایی 56 هزار و 840 برگه داشت. حجم اوراق دیگر به ترتیب 12 هزار و 540 برگه اجاره سامان، 8 هزار و 900 برگه اوراق مشارکت نفت فصلی، 7هزار و860 برگه اجاره ماهان2، 4هزار و 360 برگه اجاره امید، 4 هزار و 30 برگه مشارکت توسعه، 3 هزار و 730 برگه گواهی سپرده سعدی، 2هزار و 980 مشارکت نارنجستان و140برگه اجاره ماهان به قیمت هر برگه یک میلیون ریال جابجا شد.
*تمدید مهلت استفاده از حق تقدم شرکت شهرسازی و خانه سازی باغمیشه
مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام شهرسازی و خانه سازی باغمیشه به مدت 30 روز تا 29 دی تمدید شد.
همچنین نماد معاملاتی حق تقدم سرمایه گذاری چشم انداز توسعه شمال با توجه به اتمام مهلت استفاده از حق تقدم نماد مذکور، امروز متوقف شد.
نماد معاملاتی حق تقدم شرکت پتروشیمی امیرکبیر، فردا با توجه به اتمام مهلت استفاده از حق تقدم نماد مذکور، متوقف می­شود.
قیمت امروز اوراق تسهیلات مسکن نیز تغییر قابل توجهی نداشت و همچنان در مرز 72 هزار ریال معامله شد.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

طرح سؤال از رئیس جمهور با تکمیل تعداد امضاهایش برای رسیدگی تحویل هیئت رئیسه مجلس شد و این هیئت نیز به دلیل کافی بودن تعداد امضاها آن را برای رسیدگی به کمیسیون‌های ذیربط ارجاع داد.

خبرگزاری فارس: طرح سؤال از رئیس جمهور به کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارجاع شد

طرح سؤال از رئیس جمهور با 79 امضا به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد.
هیئت رئیسه مجلس نیز این طرح را به منظور بررسی و رسیدگی، به کمیسیون‌های مربوطه از جمله کمیسیون‌های فرهنگی، عمران، اقتصاد، اصل نود و برنامه و بودجه ارجاع داده است.
بر این اساس کمیسیون‌هایی که مامور رسیدگی به طرح سؤال از رئیس جمهور شدند باید از نماینده سؤال کنندگان از رئیس جمهور و نماینده دولت دعوت کنند تا با حضور در جلسات رسیدگی به این طرح، به ارائه توضیحات بپردازند.
طبق آئین‌نامه داخلی مجلس طرح سؤال از رئیس جمهور برای قانونی بودن تحویل به هیئت رئیسه نیازمند 73 امضا بود.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

شرکت فرآوری مواد معدنی ایران طی 6 ماه نخست سال معادل 35 درصد از پیش‌بینی سود هر سهم سال‌جاری را پوشش داد. به گزارش بورس و اوراق بهادار، این شرکت سود هر سهم امسال را مبلغ 279 ریال پیش‌بینی کرده که طی دوره یادشده مبلغ 98 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت.

 

«فرآور» پیش‌بینی فروش سال مالی 90 را مبلغ 344 میلیارد ریال اعلام کرده که طی دوره مزبور از فروش محصولات خود بیش از 135 میلیارد ریال درآمد کسب کرد.پیش‌بینی عملکرد این شرکت برای سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 90 در مقایسه با عملکرد واقعی سال مالی قبل به ترتیب فروش 14 درصد افزایش، بهای تمام شده کالای فروش رفته 32 درصد افزایش، سود عملیاتی 41 درصد کاهش و سود پس از کسر مالیات 47 درصد کاهش نشان می‌دهد.
«فرآور» دلایل تغییر اطلاعات پیش‌بینی سال مالی 90 نسبت به اطلاعیه قبلی را افزایش مقدار فروش شمش روی نسبت به پیش‌بینی اولیه به میزان یک‌هزار و 577 تن معادل 11 درصد، ناشی از افزایش تولید در پیش‌بینی‌ها برای 6 ماهه دوم می‌باشد که از ابتدای فصل تابستان به علت تغییر در مدیریت تولید محقق شده است.

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

کاما امروز با قرار گرفتن در گره معاملاتی همچنان با صف خرید دنبال می شود

خبر افزایش نرخ  دلار  و رشد بازارهای جهانی همزمان تاثیر گذار بودند

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠
سکوت محض دولت و بانک مرکزی در قبال بلبشوی بازار ارز و دلار 1500 تومانی شائبه‌‌های جدیدی را درباره پشت پرده این سکوت و رابطه آن با تعیین نرخ دلار در بودجه 91 مطرح کرده است که لازم است دیگر قوا به ویژه مجلس هم سکوت چند ماهه خود را در خصوص بازار آشفته ارز بشکنند تا همه شائبه ها و اتهام‌های مطرح پاسخ داده شود.

خبرگزاری فارس: ابهام جدید درباره پشت‌پرده دلار 1500تومانی و سکوت دولت و مجلس

 چندی است بازار دلار و ارز نوسانات عمدتاً رو به بالا را تجربه می‌کند؛ نوساناتی که علی‌رغم تکلیف شورای پول و اعتبار به بانک مرکزی برای تک‌نرخی کردن ارز صورت می‌گیرد.
گرچه افزایش شکاف قیمتی بین دلار آزاد و دولتی موضوع چندان تازه‌ای نیست و طی سال‌های گذشته مسبوق به سابقه است، اما در شرایط فعلی اقتصاد کشور شاید معنا و مفهوم خاصی داشته باشد.

بانک مرکزی به عنوان متولی سر و سامان دادن به آشفته‌بازار ارز هر از گاهی وارد گود شده و با دادن وعده‌هایی از قبیل اشباع بازار، شکستن مقاومت دلالان، تأمین نیاز همگان به ارز حتی نیازهای کاذب و از این قبیل، سعی کرده آبی بر آتش‌ سوزان بازار ارز بریزد و اندکی التهاب آن را بخواباند.
گرچه در مقاطعی این سیاست جواب داد و تا حدودی بازار ارز را آرام کرد، اما چندان دوامی نداشت و دلالان بازار دوباره کار خود را از سر گرفتند و در کوره افزایش قیمت دمیدند تا بدانجا که دلار رکورد 1515 تومان را هم درهم شکست و بانک مرکزی هم نتوانست عطش بازار را آرام کند.

همه این اتفاقات در شرایطی اتفاق می‌افتد که رئیس جمهور و متعاقب آن وزیر اقتصاد، بارها مخالفت خود را با افزایش نرخ ارز اعلام کرده و حتی خواستار کاهش قیمت آن به زیر 1000 تومان شده بودند. در این شرایط باید از مسئولین دولت پرسید که چگونه است که در "حرف" از دلارهای 900 تومانی و پایین تر دم می‌زنید و موافقان افزایش نرخ دلار را به باد انتقاد می گیرید ولی در "عمل" به دلار 1500 تومانی هم قانع نیستید و شاید به قیمتهای بالاتر هم چشم دوختید و البته اندکی غیر قابل باور است دولتی که تا کنون هر کار سختی را به سهولت به پیش برده و سخت ترین قوانین کشور از جمله هدفمندی یارانه ها را با کمترین تنشی اجرا کرده است، نتواند بازار بلبشوی ارز را کنترل کند و به "حرف" خود جامه "عمل" بپوشاند.

کاری به علت افزایش نرخ‌ها و اینکه چرا علی‌رغم وعده‌ها و حتی سرازیر کردن دلار به بازار توسط بانک مرکزی باز هم این عطش پایان نیافت؛ نداریم، چرا که آنقدر در مورد علل و عوامل آن توسط کارشناسان تحلیل و سخنرانی شده که شاید گفتن آنها تنها مکررات و مایه ملال‌خاطر باشد. ولی آنچه در این زمینه مهم است تبعات و آثار مثبت و منفی این نوسانات روبه بالا برای اقتصاد و دولت باشد.
برخی کارشناسان مدعی هستند دولت در زمینه دلار، سیاست دوگانه‌ای را در پیش گرفته چرا که از یک سو خواستار کاهش نرخ آن در بازار شده اما از سوی دیگر بنابه دلایلی در واقعیت تمایلی به این کاهش نداشته بلکه بالعکس، از افزایش آن نیز منتفع است.
بنا بر ادعای این کارشناسان که البته هنوز در جایی اثبات نشده، علت آنکه بانک مرکزی و دولت در برابر این افزایش نرخ‌ها مقاومت چندانی از خود نشان نمی‌دهند، جبران کسری بودجه دولت در سال جاری از محل اختلاف قیمت بازار با قیمت دلار در بودجه امسال است.
بنابه نظر این دسته از کارشناسان علم اقتصاد، در بودجه سال 90 قیمت دلار 1050 تومان درنظر گرفته شد که در شرایط فعلی اختلافی حدود 500 تومان را با بازار دارد.
این اختلاف قیمت و مابه‌التفاوت آن که رقم چندان کمی هم در بودجه نیست، کمک بسیار شایانی را به دولت برای جبران کسری بودجه امسال از محل اختلاف قیمت دلار در بودجه با بازار آزاد خواهد کرد.

هدف نگارنده از بیان این مطالب، تکرار سخنان کارشناسانی که قائل به این هدف دولت و انتفاع آن از این اختلاف در بودجه هستند، نیست، بلکه این مطالب اشاره‌ای بود برای ورود به اصل مطلب که قضاوت در مورد آن را به خواننده واگذار می‌کنیم. 
دولت باید بزودی بودجه 91 را برای تصویب به مجلس ارائه کند و البته یکی از مهم‌ترین و چالش‌برانگیزترین موضوعات آن قیمت دلار در بودجه است. 
اینکه دولت و به طور ویژه بانک مرکزی و وزارت اقتصاد تلاش چندان وافری برای شکستن سد ارزی بازار انجام نمی‌دهند، این شائبه را تقویت می کند که نگاه آنان به قیمت فعلی دلار و امکان استفاده از این فضا و قیمت برای بودجه 91 است.
همگان می‌دانند یکی از عواملی که سقف بودجه را تعیین می‌کند، قیمت دلار است که هر چه این قیمت در بودجه بالاتر بسته شود در کنار قیمت نفت، درآمد بیشتری را نصیب دولت کرده و دست آن را در مخارج باز می‌گذارد.
از همین روست که دولت شاید طی چند ماه پایانی سال کار خاصی به بازار دلار نداشته باشد تا پس از عبور از سد بودجه و بستن سقف آن با قیمت‌های بالای دلار، درآمد بیشتری را در جیب خود واریز نماید.

بنابر ادعای برخی کارشناسان، این نگاه دولت به دلار و متعاقب آن بودجه، سبب شده علی‌رغم هشدار تمام کارشناسان اقتصادی و غیراقتصادی در مورد تفاوت فاحش قیمت دلار بر بازار آزاد و دلار دولتی، ایجاد رانت باورنکردنی، به هم خوردن تعادل اقتصاد و بلاتکلیفی تولیدکننده، صادرکننده و واردکننده در مورد آینده بازار ارز، دولت باز هم دست به اقدام خاصی برای کاهش نرخ ارز تا پایان سال و بسته شدن بودجه نزند و تنها نظاره‌گر و منتفع از این آشفته بازار باشد.

و حرف آخر و اساسی تر اینکه گرچه این نگاه کارشناسان نیز جای تأمل و بحث دارد اما مهم‌تر از آن سکوت مجلس و نمایندگان کمیسیون‌ها اعم از اقتصادی، اصل 90، برنامه و بودجه و صنایع و دیگر نهادهای نظارتی است که در برابر این آشفته بازار سکوت اختیار کرده و هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند.
بدیهی است سؤال مجلسیان و دیگر نهادهای نظارتی از بزرگان اقتصادی دولت و بانک مرکزی در این بحث می‌تواند رافع بسیاری از ابهامات و مایه اتخاذ سیاست‌هائی منطقی برای بازگشت آرامش به بازار شود. 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

گفته می شود مارون  دوشنبه  هفته  بعد  به  بازار می آید که  برخی از سود حدود ۲۰۰۰ ریالی شرکت خب رمی دهند که احتمال عرضه در قیمت های بالای ۱۰۰۰۰ ریال  وجود دارد  . مارون  یکی از قوی ترین شرکت های پتروشیمی ایران  و حتی جهان  است  که ارزش جایگزینی حال حاضر او بسیار بالاست . اما  شنیده می شود بخشی از سهام  توسط غدیر و بخشی دیگر توسط تامین اجتماعی عرضه خواهد شد .

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

همکاران سیستم بعد از افزایش سرمایه 5 میلیون تومانی سود جدید خود را 634 ریال اعلام نموده است.این در حالی ست که سرمایه شرکت با سرمایه قبلی یعنی 20 میلیارد تومان 792 ریال اعلام شده  بود(تغییرات سود هر سهم نسبت به سود هر سهم حسابرسی شده، فقط به دلیل افزایش سرمایه از 200 میلیارد ریال به 250 میلیارد ریال بوده است.)

 

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

افزایش قیمت ارز و عرضه مارون در هفته اینده باعث توجه بازار به غدیر شده است

 

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

حفاری در گزارش جدید خود سود هر سهم خود را از 349 ریال به 359 ریال افزایش داده و در 6 ماهه هم 186 ریال از سود خود را پوشش داده است  شرکت اعلام نموده است که خرید دکلهای دریایی سحر 1، سحر 2 و یک دکل خشکی را در دستور کار دارد. خریددکلهای مذکور به‌ترتیب 100، 15 و 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌است. ضمناً هزینه‌های انجام شده برای هر دکل به‌ترتیب مبالغ 566ر1، 232 و 163 میلیارد ریال اعلام شده و تاریخ ‌بهره‌برداری این دکل‌ها به‌ترتیب دی ماه 1390، سال 1391 و آذرماه 1390 پیش بینی شده است. شایان ذکر است که شرکت خالص اثرات سودآوری بر درآمد هر سهم سال 90 را برای دکل دریایی سحر 1 و دکل خشکی اعلام ننموده است.

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

نفت پارس در گزارش عملکرد شش ماهه سود خالص خود را با سرمایه 250 میلیارد ریال معادل 157 ریال از 403 ریال معادل 39 درصد محقق کرده است. پیش بینی قبلی شرکت از سود هر سهم سال مالی جاری 135 ریال بوده است.

نخست؛ بر اساس گزارش شرکت، درآمد فروش در این مدت با 45 درصد پوشش و بهای تمام شده با 44 درصد محقق شده که در نتیجه سود ناخالص با 48 درصد پوشش اعلام شده است. هزینه های اداری تشکیلاتی نیز در این مدت با 49 درصد پوشش و پوشش 93 درصد سایر هزینه های عملیاتی، سود عملیاتی را با پوشش 46 درصد محقق کرد. هزینه های مالی در این مدت نیز با 45 درصد پوشش در کنار تخقق 51 درصد درآمد متفرقه و ایجاد اندکی زیان بابت سرمایه گذاری در سهام، سود قبل از کسر مالیات را با 42 درصد پوشش گزارش کرده است. با پوشش 54 درصدی مالیات، در نهایت سود خالص 39 درصد از پیش بینی را ایجاد کرده است.

دوم؛ در مقایسه عملکرد شش ماهه نخست سال جاری با سال قبل، درآمد فروش با 3.6 درصد کاهش روبرو شد که در کنار کنترل هزینه ها، بهای تمام شده با 3.4 درصد کاهش اعلام شد که در نتیجه آن سود ناخالص با 4.3 درصد افزایش حاصل شد. هزینه های اداری تشکیلاتی با 2.7 درصد افزایش در کنار ایجاد سایر هزینه های عملیاتی به میزان 12 میلیارد ریال به جای سایر درآمدهای عملیاتی با 6.3 میلیارد ریال در سال قبل، سود عملیاتی را با 4.5 درصد کاهش روبرو کرد. افزایش 21.8 درصدی هزینه های مالی و افت 62.8 درصدی درآمدهای متفرقه، سود قبل از کسر مالیات را با افت 41.7 درصد روبرو کرد. مالیات با 34.2 درصد کاهش روبرو شد که در نهایت سود خالص با 44 درصد کاهش روبرو شد.

نتیجه؛ در صورتی که شرکت مشابه سال نیمه نخست سال فعالیت کند و سود کسب کند، می تواند تا 314 ریال سود محقق کند. اما در صورت فعالیت شرکت مشابه روند سال قبل، سود شرکت می تواند تا 350 ریال محقق شود. البته منظور نشدن درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها در عملکرد شش ماهه، در صورت لحاظ شدن مبلغ پیش بینی شده از سرمایه گذاری ها، مبلغی بیش از 70 ریال به سود پایان دوره اضافه خواهد شد که در آن صورت به 350 ریال سود، مبلغ 70 ریال اضافه شده و سود به 420 ریال خواهد رسید.

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/۳٠

در حالی قیمت  دلار در روی تابلو ها  ۱۵۳۰  ثبت  شده  که  برخی صرافی  ها  آن را در محدوده ۱۵۶۰ به  فروش می رسانند که  به گفته خود  قیمت  اخر وقت  ، قیمت  فردا  را نشان می دهد  که یعنی آنها  بازهم  نسبت  به  رشد قیمت  دلار امیدوارند . از سوی دیگر گفته می شود  احتمال  ارز ۱۶۰۰  تومانی نیز دیگر خیلی عجیب نیست اما  به هر حال  با این  شرایط به نظر میریسد قیمت ارز در بالای ۱۴۵۰ تثبیت  شده است و این  خبر جالبی برای بازار خواهد بود .

نمادهایی مانند خارک، زاگرس، پردیس،فن اوران ، کالسیمین ، باما ، بافق ،مس،فراوری،فسرب،کروی، اصفهان،سکرد،سغرب  و در حالت غیر مستقم  نیز غدیرو فولاد تا حدودی ازاین  افزایش نرخ  تاثیر مثبت می گیرند.به نظر میرسدامروز حوزه  پتروشیمی  و فلزات  با  خبر دلار خوشحال  باشند اما  دو صنعت دارو  و خودرو ازاین  موضوع  خرسند  نخواهند بود و این افزایش نرخ به نوعی برای آنها غیر منطقی  خواهد بود .

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

قیمت دلار که روز گذشته به ۱۳۵۰ تومان افزایش یافته بود، امروز نیز با جهشی ۴۵ دلاری به ۱۴۹۵ تومان در بازار آزاد افزایش یافت.
بر اساس این گزارش در عین حال قیمت سکه بهار آزادی که پس از اعلام خبر پیش‌فروش سکه بانک مرکزی در روز گذشته از ۶۲۷ هزار تومان به ۶۱۳ هزار تومان کاهش یافته بود، با تقویت دلار بار دیگر به ۶۱۷ هزار تومان رسید.
قیمت سکه نیم بهار آزادی نیز امروز در بازار رقم ۲۹۳ هزار تومان و ربع بهار آزادی۱۵۰ هزار تومان را تجربه کرد.
این در حالی است که بر اساس اعلام بانک مرکزی عرضه سکه در شعب بانک ملی از امروز متوقف شده است.
این گزارش حاکی است امروز قیمت یورو نیز تقویت شده و به ۱۹۰۰ تومان رسید. همچنین پوند انگلیس ۲۲۴۵ تومان معامله می‌شود.

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

شانا _ گروه نفت: همگام با افزایش توان حفاری کشور، دو دستگاه حفاری دریایی جدید به شرکت حفاری شمال افزوده خواهد شد.

 

 

مدیرعامل شرکت حفاری شمال در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: دو دستگاه حفاری دریایی سفارش داده شده است که پس از اتمام ساخت به زودی وارد آب های کشور در خلیج فارس و تحویل شرکت حفاری شمال خواهد شد.

هدایت اله خادمی افزود: دستگاه حفاری سحر1 یک دکل پیشرفته پایدار است که پیش بینی می شود تا 15 روز آینده وارد آب های جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس شود.

وی ادامه داد: این دستگاه دارای قدرتی معادل 3 هزار اسب بخار است و قابلیت حفاری تا عمق 6500 متر را دارد.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال بابیان این که احتمالا این سکو در یکی از پروژه های مربوط به شرکت نفت فلات قاره مورد استفاده قرار خواهد گرفت، گفت: مذاکره با این شرکت در حال نهایی شدن است.

خادمی اظهار کرد: دستگاه دوم نیز به نام سحر 2 در حال ساخت است و نیمه دوم سال آینده از سوی شرکت سازنده به حفاری شمال تحویل خواهد شد.

وی افزود: در بخش خشکی نیز یک دستگاه حفاری وارد گمرک شده و در حال ترخیص است که این دستگاه با قدرت 2هزار اسب بخار و 30هزار فوت قدرت حفاری پس از راه اندازی، در یکی از پروژه های شرکت نفت مناطق مرکزی فعالیت حفاری خود را آغاز خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت حفاری شمال تصریح کرد: هم اکنون 8 دستگاه حفاری در کشور در بخش خشکی مشغول به کار هستند که با پیوستن دستگاه جدید به 9 عدد رسید.پرشین تحلیل
نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

شنیده شده مرجان کار قصد دارد که در سال مالی 91 بیش از 2000 ریال سود شناسایی و به بازار اعلام کند. همچنین در این خصوص شنیده شد که هیات مدیره این شرکت قصد دارد که در مجمع 91 مبلغ 1000 ریال سود نقدی تقسیم کند.

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

 

شنیده می شود فراورده های نسور آذر  که  سهامدار 14.5% کسرا  است قصد فروش خرد و یا  بلوک  این  سهم  را دارد که می تواند در سود این  سهم  تاثیر بسزایی داشته باشد.هم اکنون نیز سهم با 1.3 میلیون سهم معامله صف خرید بیش از 1 میلیونی را تجربه می کند

 

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

دکوثر سود هر سهم را برای سال مالی ۱۳۹۰ بر اساس گزارش رسمی حسابرسی شده ۶ ماهه، مبلغ ۷۱۶ ریال اعلام نموده است. که ۵۰۹ ریال آن، معادل ۷۱% در دوره واقعی ۶ ماهه محقق شده است. شرکت سود عملیاتی را ۶۰′۱۲۱ میلیون ریال در نظر گرفته که ۱۳% از سود به فروش را در بر می گیرد و سود غیرعملیاتی حاصل از سرمایه گذاری ها، را مبلغ ۱۰۴′۱۷۷ میلیون ریال که معادل ۷۷% از سود خالص قبل از کسر مالیات است، در نظر گرفته است

عمده تولیدات داروسازی کوثر را تولید کپسول، سوسپانسیون(داروهایی به صورت مایع )و قرص ها تشکیل می دهند که همگی از جمله داروهای مصرفی فصول سرد و نیمه دوم سال هستند .

در بین تولیدات شرکت، بیشترین حجم تولید مربوط به کپسول هاست، که در دوره واقعی ۶ ماهه، توانست ۵۸% آن را پوشش دهند، که با توجه به فروش بیشتر نیمه دوم، امید به تعدیل آن وجود دارد. در مجموع شرکت توانسته در دوره ۶ ماهه نسبت به پیش بینی، ۵۴% را محقق سازد

نسبت P/E شرکت، برابر با 4.3 می باشد که در قیاس با صنعت خود و بازار، از P/E معقول و مناسبی برخوردار است. لذا با توجه به قیمت فعلی سهم در محدوده 3180 ریال ، امکان رشد آن فراهم می باشد.

سهم با توجه به شرایط بنیادین از جمله تعدیل حداقل EPS سال جاری، تامین مواد اولیه از بازار داخل، ارزش ویژه بالای سهم و رشد صنعت دارو در شش ماهه دوم و عوامل دیگر می تواند داروسازی کوثر را، ارزنده بنمایاند

لازم به ذکر است که این شرکت قصد فروش ساختمان احمد قصیر خود را دارد که حدود 15 تومان بر EPS شرکت افزوده خواهد کرد


پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

در خبرها آمده بود مدیرعامل شرکت مپنا میزان سرمایه گذاری در میدان فروز بی را حدود شش میلیارد یورو اعلام و تصریح کرد: دو سوم این میزان از سوی مپنا و بقیه آن از محل وام های وزارت نفت تامین می شود.

عباس علی آبادی در جریان بازدید رستم قاسمی، وزیر نفت از کارخانجات گروه مپنا در ملارد کرج گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر گسترش تحقیقات بنیادی و توسعه ای در کشور، جایگزینی صادرات محصولات و فرآورده های نفتی به جای خام فروشی، شرکت مپنا همسو با این اهداف، داوطلب ساخت و بومی سازی تولید توربوکمپرسورهای مورد نیاز در صنعت نفت و گاز شده است.

مدیر عامل شرکت مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (مپنا) تصریح کرد: هم اکنون این شرکت در حال تامین مالی پروژه های توسعه میدان گازی فروز بی، و نیروگاه غرب کارون و عسلویه است و برای جلوگیری از خام فروشی گاز پیشنهاد تبدیل گاز به برق و صادرات برق را داده که در گام اول این امر در میدان فروز بی محقق خواهد شد.

علی آبادی افزود: کمپرسورها یکی از مهمترین تجهیزات مورد نیاز این صنعت است و تولید آن در داخل اهمیت بالایی دارد و بر این اساس در سال جاری 30 دستگاه کمپرسور ساخته می شود و تا پایان سال 1394 نیز هر ساله 36 دستگاه توربورکمپرسور تولید خواهیم کرد. وی از مشارکت مپنا برای ساخت دو نیروگاه در عسلویه خبر داد و افزود: حدود یک سال است که با شرکت ملی نفت ایران برای ساخت این دو نیروگاه در حال مذاکره هستیم و کار در مراحل نهایی است.

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

 واتر خاور میانه در گزارش عملکرد شش ماهه سود خالص خود را مبلغ 275 ریال 533 ریال معادل 52 درصد با سرمایه 628 میلیارد ریال محقق کرده است.

نخست؛ بر اساس گزارش شرکت، درآمد فروش در این مدت با 41.6 درصد پوشش و بهای تمام شده با 40 درصد محقق شده که در نتیجه سود ناخالص با 49.6 درصد پوشش اعلام شده است. هزینه های اداری تشکیلاتی نیز در این مدت با 57 درصد پوشش و پوشش 70 درصد سایر درآمدهای عملیاتی، سود عملیاتی را با پوشش 50.6 درصد محقق کرد. هزینه های مالی در این مدت نیز با 41.7 درصد پوشش در کنار تخقق 46 درصد درآمد متفرقه و ایجاد اندکی زیان بابت سرمایه گذاری در سهام، سود قبل از کسر مالیات را با 51 درصد پوشش گزارش کرده است. در نهایت سود خالص 51.6 درصد از پیش بینی را ایجاد کرده است.

دوم؛ در مقایسه عملکرد شش ماهه نخست سال جاری با سال قبل، درآمد فروش با 4 درصد کاهش روبرو شد که در کنار کنترل هزینه ها، بهای تمام شده با 9 درصد کاهش اعلام شد که در نتیجه آن سود ناخالص با 25 درصد افزایش حاصل شد. هزینه های اداری تشکیلاتی با 29 درصد افزایش در کنار رشد 56 درصدی سایر درآمدهای عملیاتی، سود عملیاتی را با 27 درصد افزایش ایجاد کرد. کاهش 5 درصدی هزینه های مالی و افت 30 درصدی درآمدهای متفرقه، سود قبل از کسر مالیات را با 31 درصد افزایش روبرو کرد. مالیات با 24 درصد افزایش روبرو شد که در نهایت سود خالص با 32 درصد افزایش روبرو شد.

نتیجه؛ با توجه به رشد سودآوری شرکت و پوشش مناسب، به نظر می رسد شرکت بتواند تا 550 ریال سود کسب کند. اگر شرکت با روند سال قبل نیز فعالیت کند به سود اعلام شده خواهد رسید.

گفتنی است دو روز گذشته بلوک عمده 63 درصدی سهام شرکت از سوی شرکت «نگین ساحل رویال» فروخته شد و کنسرسیومی از بخش خصوصی خریدار آن بود. تایدواتر پس از فروش بلوک شرکت به زیرمجموعه ای از سپاه مورد تحریم بین المللی قرار گرفت و حال به نظر می رسد فروش شرکت با هدف خروج نام ان از لیست تحریم ها باشد. پیش از این چنین تجربه ای برای شرکت «بازرگانی پتروشیمی» اجرا شده بود که موفقیت آمیز بود و ان شرکت دچار تحول در فروش و درآمد شد. به نظر می رسد صف سنگین فعلی برای حتاید نیز بر مبنای همین تغییر نگاه باشد.

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩وحید منایی عضو هیئت مدیره ومعاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات زیربنایی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان به تقاضای افزایش قیمت محصولات تولیدی از سوی شرکت نفت پارس اشاره کرد.
وی از افزایش حداکثر 8 درصدی در قیمت مصرف کننده محصولات تولیدی نسبت به قیمت های فعلی این شرکت خبر داد.
منایی اظهارداشت: این مجوز افزایش نرخ، طی بررسی های انجام شده با توجه به نوسانات افزایشی قیمت لوبکات (ماده اولیه) بر بهای تمام شده انواع روغن موتور و همچنین در راستای اجرای سیاست های کلی اصل 44 و نیزماده 102 قانون برنامه پنجم توسعه صادر شده است.
وی تصریح کرد: این افزایش نرخ در قالب رعایت مفاد تفاهم نامه مشترک در جهت حمایت از تولید موافقت شده است.
وی از شرکت نفت پارس خواست است تا ضمن اهتمام بر تولید و توزیع مستمر و مناسب انواع روغن موتور دیزلی و بنزینی و اشباع بازار مصرف، نسبت به درج قیمت قابل رویت مصرف کننده بر روی انواع محصولات اقدام شود.
معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان این اقدام را برای تسهیل امکان نظارت و بازرسی بر عوامل توزیع عمده و خرده فروشی ذیربط عنوان کرده است

پرشین تحلیل 

 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز تبدیل شرکت سرمایه گذاری سایپا به هلدینگ را صادر کرد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، این مجوز پس از ثبت نزد اداره ثبت شرکت ها و سازمان بورس صادر شد.

این شرکت از این پس با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و در چارچوب اساسنامه مصوب خود می تواند به صورت هلدینگ (بر اساس موضوع بند 22 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب آذرماه 1384) فعالیت کند.
سمنان
نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩
عدم انعقاد قرارداد با سازمان تامین اجتماعی موجب شد تا پیش¬بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 90 بیمه دانا نسبت به نخستین پیش بینی معادل 19 درصد کاهش یابد.
 
 
 

عدم انعقاد قرارداد با سازمان تامین اجتماعی موجب شد تا پیش­بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 90 بیمه دانا نسبت به نخستین پیش بینی معادل 19 درصد کاهش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، شرکت بیمه دانا پیش­بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه سال 90 را در فروردین ماه امسال 723 ریال اعلام کرده بود که این رقم پس از تعدیل منفی 19 درصدی در آذرماه به 589 ریال رسید.

گفتنی است این شرکت دلایل این تعدیل شامل، عدم انعقاد قرارداد با سازمان تامین اجتماعی و درنتیجه آن کاهش حق بیمه صادره، کاهش سپرده­گذاری برای پرداخت خسارت بیمه­های شخص ثالث با توجه به نرخ دیه جدید و پیش­بینی فروش ساختمان اهواز  اعلام کرد.

لازم به ذکر است که از 62 میلیارد و 128 میلیون ریال سود خالص پیش­بینی شده عملکرد سال مالی جاری، 50 میلیارد 209 میلیون ریال معادل 475 ریال به ازای هر سهم، تحت سرفصل سایر درآمد (هزینه)های غیر بیمه­ای ناشی از پیش­بینی فروش ساختمان شعبه اهواز است.

گفتنی است "دانا" طی 6 ماهه نخست سال مالی جاری معادل 28 میلیارد و 458 میلیون ریال سود خالص کسب کرد که پس از اضافه شدن سود انباشته ابتدای سال مالی و پس از کسر تعدیلات سنواتی سود انباشته پایان دوره به 45 میلیارد و 783 میلیون ریال رسید.

این شرکت پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی 89 را در نخستین پیش بین 1978 ریال و در آخرین پیش بینی 765 ریال اعلام کرده بود که مطابق صورت­های مالی حسابرسی­شده 662 ریال سود به ازای هر سهم محقق شده است. 
 با توجه به گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی نسبت به عملکرد واقعی دوره مالی 89 این شرکت، در صورت اعمال صرفاً بندهای 6 الی 8 و بدون در نظر گرفتن اثرات سایر بندهای آن گزارش، سود (زیان) سال مالی 89 بالغ بر (154) میلیارد ریال زیان (به ازای هر سهم مبلغ (1460) ریال) و زیان انباشته شرکت در پایان سال 89 بالغ بر (170) میلیارد ریال (مبلغ (1612) ریال به ازای هر سهم) خواهد شد.
سمنان
نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩
ثبت افزایش سرمایه گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی
 
گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی خود را به ثبت رساند.
 
 
 

گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی افزایش سرمایه ۱۰۰درصدی خود را به ثبت رساند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده ۲۶بهمن ماه ۸۹، سرمایه شرکت از ۲۰۰ ریال به ۴۰۰میلیارد ریال (۲۰۰میلیارد ریال از محل مطالبات و آورده نقدی) در ۲۷ آذرماه ۹۰ در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید.

 سمنان
نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

پوشش 44 درصدی سود خالص «شبهرن»

گروه بنگاه‌ها- شرکت نفت بهران طی نیمه نخست سال‌جاری مبلغ یک‌هزار و 211 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت.به گزارش بورس و اوراق بهادار، این شرکت سود هر سهم امسال را مبلغ دو هزار و 735 ریال پیش‌بینی کرده که طی دوره مزبور معادل 44 درصد از این رقم را نسبت به بودجه پوشش داد.

 

«شبهرن» فروش سال مالی 90 را بیش از هفت‌هزار و 134 میلیارد ریال پیش‌بینی کرده که طی 6 ماه ابتدای سال از فروش محصولات بیش از سه‌هزار و 154 میلیارد ریال درآمد کسب کرد.این شرکت سود عملیاتی امسال را مبلغ یک هزار و 500 میلیارد ریال پیش‌بینی کرده که طی نیمه نخست سال معادل 51 درصد از این رقم را به تحقق رساند.شرکت اعلام کرده است که هیات مدیره در نظر دارد معادل 65 درصد سود خالص سال مالی 90 را جهت تقسیم بین صاحبان سهام به مجمع عمومی عادی سالانه پیشنهاد نماید.

سمنان

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

 جو مثبت سهام شرکتهای سیمانی از یک طرف و برگذاری مجمع بسیار عالی از طرف دیگر به همراه تقسیم سود ۲۵ تومانی و خبرهایی از افزایش سرمایه ۳۰ درصدی در بوعلی باعث شده که بوعلی در بازار منفی همچنان مثبت باشد 

سمنان

 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

در حالی که روند بازار طی این چند روز مثبت و قیمت‌های آتی امروز نیز روند رو به رشدی را در پیش گرفته بود با انتشار خبر شروع پیش‌فروش سکه از فردا، قیمت سکه در قرارداد‌های آتی روند نزولی گرفت و صف های خرید در بورس کالا به یک باره جمع شد.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

قنقش که دیروز در گره معملاتی قرار گرفته بود امروز پرنوسان ظاهر شده است شنیده میشودنماد قند نقش جهان  به زودی برای افزایش سرمایه از محل سود انباشته متوقف خواهد شد شرکت به همراه افزایش سرمایه قصد تعدیل مثبت عایدی را نیز دارد (سمنان)

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٩

اتفاق مهم که در سه شرکت کاشی نیلو،الوند و سعدی با  رشد و گره خوردن  این  شرکت ها  مواجه ایم .

دو نکته  مهم دیگر این  است که  شنیده می شود فراورده های نسور آذر  که  سهامدار ۱۴% کسرا  است قصد فروش خرد و یا  بلوک  این  سهم  را دارد که می تواند در سود این  سهم  موثر باشد  . از سوی دیگر چینی ایران  نیز می تواند از تنها سهم  مقتدر این  گروه  یعنی کساوه  سود  ببرد که او نیز سهامدار کساوه است .

دراین گروه در حال حاضر شاید کساوه  استواری بیشتری از خود  نشان دهد .

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸
شرکت سرمایه گذاری غدیر درآمد هر سهم برا ی سال منتهی به 30 آذرماه 1390 را با سرمایه 12هزار میلیارد ریال، 715 ریال پیش بینی کرد.
 
 

شرکت سرمایه گذاری غدیر درآمد هر سهم برا ی سال منتهی به 30آذرماه 1390 را با سرمایه 12هزارمیلیارد ریال، 715 ریال پیش بینی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، شرکت سرمایه گذاری غدیر پیش‌بینی سود هرسهم سال مالی منتهی به 30 آذرماه 90 را با سرمایه  6075 میلیارد ریال در 30 آذرماه سال گذشته 835 ریال و با سرمایه 12هزارمیلیارد ریال در  سوم اردیبهشت ماه 90 (حسابرسی شده) 475 ریال و در تاریخ های 3مردادماه 90 و 30مهرماه  امسال 665 ریال و در 9 آبان ماه 90 به 715 ریال اعلام کرده بود.

در ادامه این گزارش طی پیش بینی ارسال شده سود خالص شرکت تغییری نداشته است و با توجه به عدم تحقق فروش 5 درصد از سهام شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان (توسعه الوند غدیر سابق) در سال مالی منتهی به 30 آذرماه 90، پیش بینی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها کاهش یافته و پیش بینی سود حاصل از سرمایه گذاری ها با توجه به افزایش سود شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان و همچنین افزایش درصد سود تقسیمی آن شرکت از 70 درصد به 74 درصد، افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که شرکت بین المللی توسعه ساختمان پیش بینی سود هر سهم خود را در سال مالی منتهی به 31 شهریورماه 90 به 713 ریال و همچنین پیش بینی تقسیم سود خود را به 214 ریال اعلام کرده است در حالی که شرکت سرمایه گذاری غدیر در پیش بینی ارایه شده پیش بینی سود هر سهم شرکت فوق را به 713 ریال و پیش بینی تقسیم سود این شرکت را به 500 ریال در پیش بینی خود لحاظ کرده است.

شایان ذکر است که در صورت اصلاح پیش بینی سود شرکت فوق 67 میلیارد ریال ( 5 ریال به ازای هر سهم ) از پیش بینی درآمد شرکت کاسته خواهد شد.

در این گزارش شرکت اعلام کرده است که هیات‌مدیره در نظر دارد 200 ریال به ازای هر سهم را برای تقسیم بین سهامداران به مجمع عمومی عادی سال مالی 90 پیشنهاد نماید و همچنین برنامه فروش 5 درصد سهام شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان به سال مالی 91 موکول شد(سمنان)

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

در خبرها  گفته می شود که  دارو سازی کوثر با  فروش ملک احمد قصیر خود ،حدود ۱۵ تومان  به سود خود اضافه خواهد کرد این  تعدیل مثبت می تواند در کنار خبرهای دیگر و افت  قیمت شرکت ،باعث  رشد احتمالی قیمت  تا ۳۶۰ تومان شود (سمنان)

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸
شرکت صنایع پتروشیمی در دوره 6 ماهه نخست سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت ماه 91 با کسب 209 میلیارد و 490 میلیون ریال سود خالص 115 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت.
 
 
 

شرکت صنایع پتروشیمی در دوره 6 ماهه نخست سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت ماه 91 با کسب 209 میلیارد و 490 میلیون ریال سود خالص 115 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی صورت های میان دوره 6 ماهه منتهی به 30 آبان ماه سال جاری را به صورت حسابرسی نشده منتشر کرد.

براساس این گزارش این شرکت در دوره یاد شده میزان 900 میلیارد و 52 میلیون ریال جمع درآمد حاصل از سود سرمایه گذاری ها و سود فروش سرمایه گذاری ها داشت که پس از کسر هزینه های عمومی، اداری و هزینه های عملیاتی، 890 میلیارد و 872 میلیون ریال سود عملیاتی دوره محاسبه شد.

از سود عملیاتی نیز هزینه های مالی، مالیات و هزینه های متفرقه کسر شد و سود خالص دوره به 209 میلیارد و 490 میلیون ریال محاسبه شد و 115 ریال سود به ازای هر سهم در نظر گرفته شد.

همچنین پس از اضافه شدن سود انباشته ابتدای سال مالی به سود خالص دوره در نهایت 780 میلیارد و 489 میلیون ریال سود انباشته پایان دوره در حساب های این شرکت منظور شد.

پیش بینی "وپترو" بدون تغییر اعلام شد

پیش بینی درآمد هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت ماه 91 را درفروردین ماه امسال 20 ریال، در خردادماه 130 ریال و در تیر، شهریور و همچنین در آذر ماه جاری 150 ریال اعلام کرده است و طی 6 ماه موفق شد با اختصاص 115 ریال سود به ازای هر سهم معادل 77 درصد از پیش بینی هایش را پوشش دهد.

پیش‌بینی عملکرد سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت ماه 91 در مقایسه با اطلاعات واقعی دوره مالی 11 ماهه منتهی به31 اردیبهشت ماه سال 90 شامل افزایش 15 درصدی سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها، افزایش 811 میلیارد و 66 میلیون ریالی سود عملیاتی و افزایش 235 میلیارد و 856 میلیون ریالی سود خالص است.

لازم به ذکر است پیش بینی خالص درآمد (هزینه) های متفرقه شرکت اصلی برای سال مالی 91 به 691 میلیارد و 215 میلیون ریال عمدتاً بابت ذخیره مطالبات مشکوک الوصول از شرکت های سرمایه گذاری هامون کیش به مبلغ 425 میلیارد و 119 میلیون ریال، گسترش تجارت هامون به مبلغ 100 میلیارد ریال و غرب گستر به مبلغ 165 میلیارد و 466میلیون ریال و زیان تسعیر ارز به مبلغ 630 میلیون ریال است.

گفتنی است "وپترو" پیش بینی درآمد تلفیقی هر سهم سال مالی 91 را اعلام نکرده است.

این در حالی است که شرکت پیش بینی درآمد تلفیقی سال مالی 91 را در فروردین ماه 90 برای هر سهم  84 ریال، در خرداد ماه 54 ریال و در تیرماه امسال 74 ریال اعلام کرده بود.

این شرکت پیش بینی سود هر سهم شرکت اصلی برای سال مالی 90 را در نخستین پیش بینی خود 2 ریال و پیش بینی سود هر سهم برای دوره 11 ماهه را نیز 2 ریال و در اعلام کرده بود در حالی که مطابق صورت های مالی حسابرسی شده 20 ریال سود به ازای هر سهم محقق شده است.

 شایان ذکر است که براساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده 25 مهرماه 89، پایان سال مالی شرکت از پایان خردادماه به پایان اردیبهشت ماه تغییر یافته است لذا اطلاعات سال 90 به صورت دوره 11 ماهه است.

همچنین مطابق صورت‌های مالی حسابرسی شده، زیان انباشته تلفیقی گروه در 31 اردیبهشت ماه 90، مبلغ 607 میلیارد و 74 میلیون ریال است.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

دیروز در نماد تایدواتر انجام معامله عمده این سهم را در قیمتهای ۵۹۷ تومان شاهد بودیم شنیده میشود یک  گروه از بخش خصوصی با  تشکیل یک  کنسرسیوم خریداراین شرکت  بوده که  با این خبر  و یا در واقع خروج  مهر از این  شرکت  همچنان شاهد ادامه صف خرید در این سهم هستیم.

 همچنین شرکت تایدواترخاورمیانه صورت های مالی نیمه نخست سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه سال جاری را به صورت حسابرسی شده منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، شرکت تایدواتر خاورمیانه طی نیمسال نخست سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه 90 به میزان یک هزار و 149 میلیارد و 807 میلیون ریال درآمد حاصل از فروش داشت که پس از کسر بهای تمام شده کالای فروش رفته سود ناخالص دوره به 242 میلیارد و748 میلیون ریال رسید.

از سود ناخالص نیز هزینه های عمومی کسر و خالص سایر درآمدهای عملیاتی اضافه شد و 249 میلیارد و 908 میلیون ریال سود عملیاتی دوره محاسبه شد.

از سود عملیاتی نیز هزینه های مالی و مالیات کسر و خالص درآمدهای متفرقه اضافه شد و 173 میلیارد و 119 میلیون ریال سود خالص بدست آمد و میزان 275 ریال سود به ازای هر سهم کنار گذاشته شد.

گفتنی است پس از اضافه شدن سود انباشته ابتدای سال مالی به سود خالص در پایان 452 میلیارد و 120 میلیون ریال سود انباشته پایان دوره در حساب های این شرکت منظور شد

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

بترانس همچنان با صف خرید 10 میلیونی دنبال می شود

گویا درصد سهامداری زیمنس رو به اتمام است و این  شرکت تنها  ۴ میلیون  سهم  در در اختیار دارد چرا  که  گویا حق تقدم  ها  را نیز به  فروش رسانده است . با این  شرایط بترانس فروشنده  خاصی نداشته و با خبرهای خوب می تواند  روند  قیمتی بهتری را در پیش داشته  باشد  .

در حال حاضر شایعه  دریافت  ۴۰ میلیارد تومان  مطالبات و دریافت  بیشتر انها در سال ۹۰  می تواند  بر روند  سهم  حکم رانی کند

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

چتربازها در صف خرید سکه/متوسط سود خرید سکه بانکی در ماههای مختلف

Header

چتربازها در صف خرید سکه/متوسط سود خرید سکه بانکی در ماههای مختلف

bullet
حرکت رو به بالای قیمت سکه های بانکی برای از بین بردن صف های طویل مقابل بانکها موثر خواهد بود؟
 در اوایل دهه هفتاد و روزهایی که رونق مناطق آزاد و برگهای سبز گمرکی برای خودش حکایتی داشت مانند امروز بازار سکه؛ خاطرم هست صاحبان پول برای استفاده از شناسنامه هایی که یک بار در سال حق استفاده از برگ سبز گمرکی و معافیت آنرا داشتند اقدام به اجیر کردن خانواده های کم بضاعت می کردند؛ این افراد که تعداد زیادی از کودک خردسال و حتی نوزادان تازه به دنیا آمده را همراه داشتند با لنج به مناطق آزاد برده و با استفاده از شناسنامه های آنها که به چتربازها ملقب بودند اقدام به واردات کالای معاف از حقوق گمرکی به کشور کرده و این اجناس را در بازار شهرهای بزرگ با قیمت های بالاتر به فروش می رساندند؛ سهم چتربازها هم چند ده هزار تومان از سودهای چند صدهزار تومانی بود.
امروز هم در بازار سکه شنیده ها حکایت از تجدید ماهیت چتربازها در صف بانکهای فروشنده سکه دارد؛ همان زمان در گفتگو با یکی از مدیران مناطق آزاد دلیل هجوم چتربازها را به مناطق آزاد جویا شدم، مدیر وقت هم در پاسخ به پرسش طلبکارانه من که گویا او را مقصر وضعیت می دانستم گفت:«صف چتربازها آینه ای از وضعیت اقتصادی کل کشور است و تا زمانی که وضعیت اقتصادی کشور بهبود پیدا نکند نمی توانیم انتظار تشکیل نشدن این صف ها را داشته باشیم»؛ واقعیت را می گفت و چاره ای جز قبول نبود، ولی امروز آیا رئیس کل بانک مرکزی هم می تواند همان نکته را در توضیح صف چتربازهای بازار سکه بگوید؟
در ابتدای هفته جاری قیمت سکه دوباره سیر صعودی پیدا کرده است و بر خلاف مسیر قیمت جهانی طلا سربالایی می رود، قیمت سکه شنبه در مقایسه با روز پنج شنبه هفته گذشته با 11 هزار تومان افزایش به 596 هزار تومان افزایش پیدا کرد و امروز یکشنبه نیز با 11 هزار تومان افزایش دیگر به 605 هزار تومان رسید،البته این مسئله با منحنی قیمت سکه بانکی همخوانی دارد، یعنی دقیقا از روزی که بانک مرکزی دوباره تلاش کرد فاصله بین قیمت بانکی و قیمت مبادلاتی را کاهش بدهد شاهد فاصله گرفتن تعمدی بازار از قیمت رو به رشد سکه های بانکی هستیم، این موضوع چه پیامی برای سیاست گذاران پولی و مدیران بانک مرکزی دارد؟

واقعیت این است که بعد از یک دوره چهارماهه که بانک مرکزی نسبت به حباب بازار سکه بی تفاوت بوده، وضعیت بازار نسبت به قبل تفاوت کرده است، بازار نه تنها نسبت به پالس های قیمتی بانک مرکزی بی اعتماد شده، بلکه با توجه به سودهایی که در فضای رانتی ایجاد شده توسط بانک مرکزی وجود دارد بازار حاضر به تمکین نشده و تلاش می کند همچنان مابع التفاوت ایجاد شده بین قیمت سکه بانکی و مبادلاتی را حفظ کند، البته شاید برخی این را به دستکاری تعمدی برخی از صاحبان پول در بازار سکه نسبت بدهند ولی حتی اگر این موضوع واقعیت داشته باشد تنها دلیل موفقیت این گروه مجهول صف های طولانی مقابل بانکها است که متاسفانه باید گفت بازتاب مستقیم سیاستهای غلط بانک مرکزی در مداخله در بازار طلا بوده است.
واقعیت این است که حضور چهره به چهره بانک مرکزی در بازار در شرایط کنونی اثر خود را از دست داده است و از این پس اقدامات بانک مرکزی در بازار می تواند تاثیر معکوس داشته باشد البته اگر همچنان با روش های فعلی ادامه پیدا کند یعنی ایجاد بازار مضحک فروش سکه بانکی، نکته قابل طرح آنکه در چنین شرایطی حتی فروش شمش طلا نیز نمی تواند به کم شدن تب بازار سکه کمک کند زیرا در عمل می بینیم رابطه بین قیمت سکه و قیمت جهانی طلا به عنوان نرخ مرجع منقطع است و در بازار تقاضای طلا از سکه تا حد زیادی منفک شده.

این مسئله نیازی به اثبات ندارد زیرا در حالی که متوسط قیمت مبادلاتی سکه درآذرماه 603 هزار تومان بوده است قیمت واقعی سکه در حدود 555 هزار تومان بوده است و اگر تا پیش از این قیمت سکه به تبع افزایش و کاهش قیمت جهانی طلا نوسان می کرد در هفته های گذشته شاهد نوسان قیمت سکه بر خلاف جریان قیمت جهانی هستیم.
این وضعیت ناشی از چیست؟ باید گفت نحوه عرضه سکه بانکی توسط بانک مرکزی و داغ کردن رانت این بازار باعث این وضعیت شده است نگاهی به متوسط مابه التفاوت قیمت سکه بانکی و مبادلاتی طی اردیبهشت ماه امسال( زمان آغاز برنامه عرضه سکه بانکی در شعب منتخب بانک ملی) تا آذر ماه نشان از یک روند صعودی رانت خرید سکه بانکی نسبت به قیمت مبادلاتی دارد که البته این مسئله نیز می تواند این شائبه را تقویت کند که بانک مرکزی در پی دامن زدن عمدی به این فضاست.
به هر شکل با توجه به فضای مورد اشاره در بالا می توان گفت اگر فروش سکه بانکی با وضعیت فعلی ادامه پیدا کند از یک سو سیاست های تعدیلی بانک مرکزی در بازار سکه بی اثر خواهد شد واز سوی دیگر شاهد طویل تر شدن صف چتربازان در مقابل بانکها خواهیم بود.
امروز دیگر بازار معتاد به ارانت سکه حاضر به ترک اعتیاد نیست.

 

 

 

 

 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

شنیده ها حاکی از نهایی شدن افزایش سرمایه موتوژن میباشد . با توجه به حمایت ها بر روی سهم انتظار رشد قیمتی بیشتر سهم وجود دارد. تعدیل سود تا  850  ریال  نیز از خبرهایی است  که  برای شرکت  گفته می شود

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

 سود 15 هزار میلیارد تومانی دولت از گرانی ارز و سکه

 

سود 15 هزار میلیارد تومانی دولت از گرانی ارز و سکه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات شورای اسلامی با اشاره به کسری بودجه دولت، مدعی شد: دولت احتمالاً از گرانی ارز 15 هزار میلیارد تومان سود کرده است و قصد دارد کسری بودجه خود را از طریق سود ناشی از گرانی سکه و ارز تأمین کند.


 درباره کسری بودجه ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها :

در سال گذشته دولت اعلام کرد که 54 هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از هدفمند کردن یارانه ها را مطرح کرد که مجلس نیز آن را تصویب کرد.
وی با اشاره به پیش بینی دولت در رابطه با هزینه های سال 90 گفت: طبق پیش بینی ها دولت باید 40 هزار میلیارد تومان از محل اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها پرداخت به مردم پرداخت می کرد. به عبارتی هر نفری 45 هزار و 500 تومان درماه دریافتی خواهد داشت.

نماینده مجلس شورای اسلامی : همچنین دولت باید مبلغ 10 هزار میلیارد تومان نیز به وزارت خانه های صنعت و کشاورزی پرداخت کند.
4 هزار میلیارد تومان نیز هزینه هایی که از محل اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها که به دولت تحمیل شده و برای جبران باید آن را تأمین کند.

عضوی از کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی :

در جلسه ای مجلس به دولت اعلام کرد که نمی تواند درآمدی بیشتر از 27 هزار میلیارد تومان داشته باشد. ولی آنها اصرار کردند که درآمد 40 هزار میلیارد تومان تصویب شود؛ از همان روز اول معلوم بود با کسری بودجه مواجه خواهند شد.

در نتیجه از پیش بینی درآمد 54 هزار میلیارد تومانی دولت از محل اجرای یارانه ها با فرض شرایط ایده آل، در نهایت 30 هزار میلیارد درآمد حاصل شود.

نماینده مجس شورای اسلامی :

اگر قرار است تا پایان سال 45 هزار و 500 تومان ماهیانه به هر نفر پرداخت شود برای 3 ماه آخر سال دولت از کجا می خواهد این پول را تهیه کند؟

منادی سفیدان با بیان این مطلب که دولت تاکنون مبلغ 30 هزار میلیارد تومان در 9 ماه به مردم پرداخت کرده است، گفت: این در حالی است که درآمد دولت 24 هزار میلیارد تومان بوده است اما این 6 هزار میلیارد تومان که بیشتر از درآمدهای ناشی از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها هست از کجا به مردم پرداخت شده است؟ دولت مبلغ 10 هزار میلیارد تومان را از چه طریقی می خواهد به وزارت خانه های صنعت و کشاورزی پرداخت کند؟

وی با اشاره به این که دولت از 2 طریق قصد دارد کسری بودجه خود را جبران کند، دولت از طریق برداشت های غیرقانونی برخی حساب ها، همچنین از محل سود ناشی از گرانی سکه و ارز تصمیم دارد کسری بودجه خود را جبران کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی: احتمالاً دولت بیش از 15 هزار میلیارد تومان از محل گرانی ارز سود کرده است.

 نماینده مجلس شورای اسلامی: گرانی ناگهانی و یک شب ارز باعث شده که دولت سود کند؛ ضمن این که دولت بیشترین ذخایر طلا را در اختیاردارد بنابراین دولت در این زمینه بیشتر از 15 هزار میلیارد تومان سود کرده است.

به این ترتیب سود حاصل از گرانی سکه و ارز محل جبران کسری بودجه سال 90 است.
می توان حدس زد اصرار دولت در زمینه پیش بینی درآمد 54 هزار میلیارد تومانی بر چه اساسی بوده است. این گونه احساس می شود دولت از سودی که به دلیل گرانی سکه و ارز نصیبش شده کسری بودجه سال 90 را جبران می کند.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

 تاثیر رکورد دلار در نوبت بعدازظهر بانک کارگشایی 

Header

تاثیر رکورد دلار در نوبت بعدازظهر بانک کارگشایی

bullet

رکورد جدید دلار, تاثیر چشمگیری بر روی حراج بعد از ظهر بانک کارگشایی گذاشت


در حراج امروز بانک کارگشایی در نوبت صبح میانگین قیمت سکه ها بترتیب هر ربع بهار آزادی 146هزار و هشتصد تومان ،نیم بهار آزادی285هزارو پانصد تومان و یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید599هزار و هشتصد تومان فروخته شد
همچنین قیمت یک کیلو شمش 995 عیار با احتساب 4درصد مالیات بر ارزش افزوده به قیمت 72میلیون 914هزار تومان فروخته شد

اما در نوبت بعد از ظهر با رکورد زدن دلار ،قیمتها نیز نسبت به نوبت صبح افزایش چشمگیری یافتند بطوری که میانگین فروش قیمت سکه ها در نوبت بعد از ظهر بترتیب هر ربع بهار آزادی 148هزار تومان نیم بهار آزادی289هزار و پانصد تومان و یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید612هزار و هشتصد تومان فروخته شد همچنین قیمت یک کیلو شمش 995 عیار با احتساب 4درصد مالیات بر ارزش افزوده با افزایشی حدود یک میلیون تومان به قیمت 73میلیون 840هزار تومان وشمش 12کیلو 289گرم و 200سوت (عیار996.5) با احتساب 4درصد مالیات بر ارزش افزوده به قیمت 901میلیون و 680هزار تومان معامله شد
خاطر نشان می گردد خرید سکه و شمش تنها از طریق کارتهای اعتباری عضو شتاب صورت گرفته و تمامی چکها از قبیل ایران چک ،چک های رمز دار،پول نقد و ... مورد قبول نمی باشد

همچنین در نظر داشته باشید تمامی قیمتهایی(انواع سکه ها و شمش) که در حراج اعلام می شود بدون احتساب 4 درصد مالیات بر ارزش افزوده می باشد.    م-ی

اخبار تحلیلی قیمت ها بنا به درخواست کاربران از سایت های معتبر ارائه می گردد و سایت طلا هیچ اعتقادی به پیش بینی قیمت طلا ندارد

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

نفت بهران در گزارش جدید خود سود هر سهم خود را  2735 ریال اعلام کرده است و با تعدیل 13 درصدی روبرو شده است.در 6 ماهه هم 1211 ریال پوشش داده است.شرکت دلایل تعدیل خود را به شرح زیر اعلام کرده است:

-          کاهش مقداری وریالی درپیش بینی تولید و فروش (ارزش فروش   از 8030989 به 7002056 میلیون ریال )و(مقدارفروش  از 500634 به 432000 مترمکعب )

-          کاهش مقداری وریالی درخریدومصرف لوبکات (کاهش نرخ پیش بینی از 7210  ریال به   6868 ریال ) و( کاهش مقدارمصرفی از 426255  به  390255 مترمکعب )

-          کاهش مقداری درخریدومصرف روغن پایه  ( کاهش مقدارمصرفی از 52012 به  20012 مترمکعب )

-          کاهش مقداری وریالی درموادبسته بندی وافزودنیها وسایرهزینه های مرتبط باکاهش تولید...

 

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

این روزها پست بانک که افت قیمتی زیادی داشت همگام با شرایط بازار شرایط مثبتی را تجربه میکند  از پست بانک شنیده میشود تکلیف سهام این شرکت در جلسه سه شنبه این هفته مجلس مشخص خواهد شد در صورت نتایج مثبت از مجلس میتوان امید به پست بانک مثبت تری را داشت

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

امروز سیمانی ها اکثرا مثبت و با صف خرید دنبال می شوند رشد نرخ ارز و نزدیک شدن به زمان انتشار گزارشات ۹ ماهه شرکتهای سیمانی و همچنین پی بر ای پایین سهام این گروه و تعدیل مثبت احتمالی در اکثر نمادهای سیمانی از دلایل توجه بازار به این گروه است

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

بازار جهانی به کجا می‌رود؟
 آغاز ماراتن طلا با دلار

 
Header

آغاز ماراتن طلا با دلار

bullet


رکوردهای معکوس طلا بار دیگر گمانه‌ها بر سر آینده این فلز گرانبها را تشدید کرد، عده‌ای از تحلیل‌گران سکوت اختیار کرده‌اند و عده‌ای از حرکت نزولی طلا مبهوت شده‌اند. در میان این سکوت و بهت تنها یک گزاره شنیده می‌شود «ارزش دلار پس از سال‌ها سیر نزولی در برابر دیگر ارزها بار دیگر تقویت شده و به زورآزمایی این ارز با دلار دامن‌زده است».


در پی بحران اقتصادی در کشورهای حوزه یورو و در نتیجه تضعیف این ارز، قیمت طلا در بازار جهانی با کاهش شدیدی روبه‌رو شد. بهبود وضعیت اقتصادی در آمریکا به عنوان مهم‌ترین دلیل کاهش ارزش این فلز گرانبها در بازار‌های جهانی مطرح شده است. بر این اساس گزارش‌ها حاکی از آن است که سمت تقاضای بازار طلا روبه اشباع است.
همچنین گزارش‌هایی در دست است مبنی بر این که نه تنها بانک‌های مرکزی اقدام به توقف خرید طلا کرده‌اند، بلکه فروش را در دستور کار خود قرار داده‌اند. بر این اساس با تقویت برابری دلار در مقابل ارزهای دیگر ارزش طلا در بازارهای جهانی به شدت کاهش یافت. امری که به نحوی نشان دهنده این مطلب است که دلار در ربودن سرمایه‌های خارج شده از اقتصادهای بحران‌زده اروپا نسبت به طلا بهتر عمل کرده است. بسیاری از کارشناسان نیز معتقدند که آینده طلا در این نکته نهفته است که آمریکا بتواند قدرت ارز خود را در مقابل بقیه ارزها تقویت کند.

دلایل تغییر قیمت طلا
بحران اقتصادی اخیر در کشور‌های پیشرفته، عمده دلیل تغییرات در بازار طلا است. برخی از کارشناسان بازار طلا بر این باورند که هر دوی تحولات اخیر در اروپا و آمریکا به سمتی در حال هدایت است که آینده افزایشی برای طلا را مبهم خواهد کرد. بر این اساس در حالی که برخی معتقدند مشکلات اخیر در کشور‌های حوزه یورو اصولا به نفع طلا در بلند مدت خواهد بود، این دسته از کارشناسان بر این باورند که این مشکلات در واقع به نفع دلار نیز خواهد بود و در نتیجه رقابت طلا و دلار در بدست آوردن سرمایه‌هایی که از حوزه یورو خارج می‌شوند عامل اصلی تعیین کننده در آینده طلا خواهد بود.

مشکلات اروپا به نفع یا ضرر طلا؟
به لحاظ سرمایه‌گذاری بسیاری از کارشناسان معتقدند افزایش نرخ اوراق قرضه در اروپا علامتی برای خروج سرمایه‌ها از بازار‌های با ریسک بالا نظیر طلا و روی آوردن به دارایی‌های مطمئن‌تر نظیر اوراق قرضه است. بر این اساس آمارها نشان‌دهنده افزایش نرخ بهره اوراق قرضه کشورهایی اروپایی است به طوری که بهره اوراق قرضه ایتالیا تا 5/6 درصد افزایش داشته است. این رقم برای کشوری مثل اسپانیا 6 درصد است که خود این نتیجه را در بر خواهد داشت که سرمایه‌گذاران کم کم به استفاده از این اوراق رو بیاورند. در نتیجه برخی از کارشناسان معتقدند امیدی به افزایش قیمت طلا از کانال سرمایه‌گذاری وجود نخواهد داشت.
اما نکته مهم دیگر در تحلیل بازار طلا نگاه به رویکرد‌های دولتی برای تامین مالی خود است. به طور کلی بسیاری از کارشناسان بر این باورند که دولت‌ها برای تامین مالی ارزان خود نیازمند هستند تا حد امکان سرمایه‌ها را به سمت بازار مالی بکشانند. بر این اساس باید این نتیجه را به انتظار نشست که سیاست دولت‌ها بیرون رفتن سرمایه‌ها از بازار طلا و ورود آنها به بازار مالی را هدف‌گذاری کرده باشد. به نظر می‌رسد این سیاست بهترین راه برای دسترسی به «پول ارزان» باشد که بسیاری از دولت‌ها به دنبال آن هستند. در واقع این امری است که بسیاری از کارشناسان از آن به عنوان باز کردن کانال سرمایه‌گذاری به سمت تولید یاد می‌کنند. در نتیجه برخی از کارشناسان معتقدند در شرایطی که بحران اقتصادی کشور‌های مهم اروپایی را به سمت ورشکستگی می‌کشاند نباید به انتظار رشد و طراوت در بازار طلا نشست، زیرا نه دولت‌ها و نه سرمایه‌گذاران نمی‌توانند عامل افزایش تقاضا در بازار طلا باشند. در شرایط بحران اقتصادی بعید به نظر می‌رسد که حتی بانک‌های مرکزی نیز تمایلی به خرید طلا در بازار داشته باشند، در حالی که در شرایط رونق اقتصادی یکی از بزرگ ترین عامل‌های طرف تقاضا در بازار طلا هستند.

نقش اقتصاد آمریکا در آینده طلا
در توضیح آینده بازار طلا همواره در نظر گرفتن تغییر و تحولات در اقتصاد آمریکا بسیار مهم است.گزارش‌ها از آمار و ارقام متغیر‌های اقتصادی در چند مدت اخیر اقتصاد آمریکا نشان دهنده آن است که آمریکا در بهبود شرایط خود نسبت به کشور‌های اروپایی بهتر عمل کرده است. امری که مسلما در جذب سرمایه به نفع این اقتصاد خواهد بود. بر این اساس نرخ اوراق قرضه در آمریکا در حد 2 درصد است و با این نرخ در حدود 15 هزار میلیارد دلار اوراق قرضه منتشر شده در دست مردم دارد. در نتیجه افزایش نرخ بهره اوراق قرضه بار مالی بسیار سنگینی را به دولت و اقتصاد آمریکا تحمیل خواهد کرد. بسیاری از کارشناسان معتقدند این نرخ پایین برای اوراق قرضه آمریکا عاملی است که موجب بهبود نسبی اقتصاد این کشور طی چند ماه اخیر شده است. در نتیجه باید انتظار داشت که دولت آمریکا سیاستی در خلاف جهت سیاست‌های کشور‌های اروپایی اتخاذ کرده باشد. جذب سرمایه‌هایی که کم کم از منطقه
بحران زده یورو خارج می‌شوند مسلما مهم ترین عاملی است که اقتصاد آمریکا برای بهبود بیشتر به آن دل بسته است. بر این اساس آمریکا به دنبال آن است تا بتواند با جذب سرمایه‌های بیشتر بازار مالی خود را پر رونق کند تا بتواند در تامین مالی خود موفق تر عمل کند.

آینده طلا چه رنگی است؟
بررسی عوامل مختلف تعیین‌کننده در قیمت طلا به عقیده برخی از کارشناسان آینده چندان جالبی را برای اونس جهانی این فلز گرانبها رقم نمی‌زند. بر این اساس این دسته از کارشناسان بر این باورند که شواهد حاکی از پیروزی دلار در مبارزه با طلا برای جذب سرمایه‌هایی است که به تدریج تمایل به خارج شدن از اقتصاد‌های اروپایی پیدا کرده‌اند. این دسته از کارشناسان معتقدند کاهش ارزش دلار در مقابل ارز‌های مهم دنیا در چندین سال گذشته نتیجه سیاست‌های انبساطی این کشور در این مدت بوده است. بر این اساس این دسته از سیاست‌ها ریشه اصلی افزایش قیمت طلا در این مدت بوده است و در نتیجه آینده طلا به گونه‌ای به تمایل دولت آمریکا به ادامه یا قطع این دسته سیاست‌ها بستگی خواهد داشت. برخی معتقدند اگر دولت آمریکا از ادامه سیاست‌های انبساط پولی خود خودداری کند، با بالا رفتن ارزش ارز رسمی این کشور آینده طلا در ابهام قرار می‌گیرد. به عقیده کارشناسانی که آینده طلا را چندان روشن نمی‌بینند، شکاف بین ارزش دلار و دیگر ارزها رو به کاهش است. امری که در واقع به معنای قدرت گرفتن دوباره دلار و در نتیجه تضعیف بیشتر تقاضای طلا در بازار خواهد بود. برخی نیز محدوده آینده طلا را در صورت تقویت دلار نسبت به ارزهای مهم دیگر بین 1300 و 1400 دلار پیش‌بینی کرده‌اند. دیدگاه کارشناسان اقتصادی نیز در این زمینه به ظاهر با این تحلیل همخوانی دارد. بر این اساس به نظر می‌رسد اقتصاد آمریکا زودتر از اروپا بهبود یابد و در نتیجه اقتصاد این کشور برای اینکه از فشار‌های تورمی در اقتصاد خود بکاهد و قدرت جوابگویی به افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری را نیز داشته باشد، با پدیده افزایش نرخ بهره مواجه خواهد شد که خود عاملی در تقویت دلار است. در نتیجه طلا در شرایطی نظیر شرایط توصیف شده در بالا تضعیف خواهد شد، اما کاهش قیمت طلا خود می‌تواند در رشد تقاضای سوداگرایانه در بازار این فلز گرانبها تاثیر داشته باشد. امری که می‌تواند توضیح دهنده نوسانات قیمت اونس جهانی پس از کاهش‌های لحظه‌ای باشد، هر چند بسیاری از متخصصان بازار همچنان بر این عقیده‌اند که کاهش ارزش طلا محتمل است.
به نظر می‌رسد در شرایط اقتصادی بحرانی اخیر در کشورهای پیشرفته انتظار به افزایش تقاضا در بازار طلا غیر منطقی باشد. همچنین گزارش‌هایی مبنی بر توقف روند حرکت به سمت طلا و یورو در پایه پولی بانک‌های مرکزی نشان از آن دارد که تمایل به سمت دلار در حال افزایش است. بر این اساس بسیاری از کارشناسان بر این باورند بازار طلا اشباع شده است و در نتیجه بانک‌های مرکزی نه تنها تمایلی به خرید طلا در شرایط بحرانی اخیر ندارند، بلکه اقدام به فروش ذخایر طلای خود کرده اند تا ذخایر دلاری را تا حد امکان تقویت کنند. امری که بی‌شک منجر به افزایش برابری دلار در مقابل ارزهای مهم دیگر خواهد شد و در نتیجه آینده طلا را دچار ابهام خواهد کرد. امری که این گزاره را در ذهن متبادر می‌سازد که در بلند مدت شاید دلیلی به افزایشی بودن قیمت طلا وجود نداشته باشد.

مناسبات پایان سال میلادی
از طرف دیگر بسیاری از دنبال کنندگان آمار و ارقام بازار طلا بر این امر صحه می‌گذارند که قیمت طلا در اواخر هر سال میلادی کاهشی بوده است. امری که بسیاری از کارشناسان ریشه آن را در بسته شدن صورت‌های مالی سرمایه‌گذاران در انتهای سال و در نتیجه افزایش تقاضای دلار می‌دانند. به اعتقاد این گروه پس از پایان سال و با توجه به شرایط جدید اقتصادی بازار طلا مسیر خود را می‌رود و از حالت خرس که دائما روبه پایین است، بیرون می‌رود.آنچه مشخص است رقابت اخیر میان طلا و دلار شروع شده برای معین شدن برنده باید صبر کرد آیا برق طلا تقاضا را به سوی خود می‌کشاند یا در باغ سبزی که اسکناس پشت سبز در هفته‌های اخیر به سرمایه‌گذاران نشان داده آنان را مفتون خود می‌کند؟


نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸
افزایش 196 درصدی حجم معاملات هفتگی بورس کالا 1390/9/27
 

طی هفته گذشته از 19 الی 24 آذر ماه سال 1390، 348 هزار و 58 تن انواع کالا در سه رینگ محصولات صنعتی، پتروشیمی و کشاورزی جمعا به  ارزش3 هزار و 222 میلیارد ریال  داد و ستد شد که نسبت به هفته ماقبل از نظر حجم 196 درصد و از نظر ارزش 245 درصد افزایش نشان می دهد. تالار بورس کالا در این هفته  شاهد جمعاً  563 هزار تن عرضه و 619 هزار تن تقاضا بود.

به گزارش روابط عمومی بورس کالای ایران ، در هفته گذشته بیشترین حجم معاملات به گروه محصولات فولادی اختصاص داشت که تماما به صورت سلف انجام گرفت. بر این اساس در هفته گذشته 165 هزار تن فولاد توسط شرکت های دولتی و خصوصی تولیدکننده فولاد در بورس کالا به فروش رسید که ارزش این معاملات به یک هزار و 514 میلیارد ریال بالغ شد. پس افولاد بیشترین حجم معاملات با 64 هزار تن به محصول قیر از تولیدات شرکت های نفت پاسارگاد، نفت جی و نگین فخر آذربایجان اختصاص داشت تا ارزش معاملات این گروه نیز به 402 میلیارد ریال برسد. تولیدکنندگان بزرگ محصولات پلیمری هم طی هفته گذشته 23 هزار تن از این محصولات را به ارزش بیش از 410 میلیارد ریال در اختیار خریداران قرار دادند.

اما در مجموع معاملات هفته گذشته، در رینگ محصولات فلزی، 185 هزار تن انواع کالا به ارزش یک هزار و 997 میلیارد ریال داد و ستد شد. همچنین طی هفته گذشته در رینگ داخلی و صادراتی فرآورده های نفت و پتروشیمی جمعا  151 هزار تن انواع کالا به ارزش یک هزار و 159 میلیارد ریال به فروش رفت. براساس این گزارش طی هفته گذشته در رینگ محصولات کشاورزی شرکت بورس کالای ایران نیز حدود 11 هزار تن انواع  محصولات کشاورزی به ارزش 64 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت. 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

سهامداری زیمنس در بترانس رو به اتمام است و روز گذشته نیز 5 میلیون سهم عرضه کرد و فقط 4.6 سهم دیگر دارد و این  شرکت با  فروش احتمالی در معاملات  امروز به  طور کامل از سهم خارج می شود . با این  شرایط با خبرهای خوب می تواند  روند  قیمتی بهتری را در پیش داشته  باشد  .

شایعه  دریافت  40 میلیارد تومان  مطالبات نیز به روند صعودی سهم کمک می کند

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۸

اکثر شاخص ها در بازار اسیا  نزولی دنبال  شد  که  البته  شدت  ان  خلی بالا  نیست . این نزول به  قیمت نفت نیز سرایت  کرد و به  ۹۳ و ۹۲ دلار رسیده است  طلا  نیز ۵ الی ۶ دلار در حال حاضر کاهش نشان  می دهد . سقوط اما در بازار فلازت  با  شدت  بیشتری دنبال  می شود  . قیمت مس که  به نوعی شاخصی برای رشد اقتصاد  صنعتی در دنیاست  با کاهشی نزدیک  به  ۲% در اغاز کار نشان  از روزی سخت  را می دهد . مس به زیر ۷۲۰۰  دلار امده و به نظر میرسد در محدوده ۷۰۰۰ نیز قرارگیرد . روی نیز در قیمت های ۱۸۵۰  دلار قرار دارد که  او نیز این  اثر منفی را  به گروه منتقل  خواهد کرد .

خبرهایی از جلسه  امروز وزرای اروپا و اخباری از گزارش شرکت های امریکایی شاید تنها  راه  نجات ازاین  شرایط ریزشی باشد

با توجه  به روند  بازار های جهانی که کاملاً منفی است  افزایش نرخ  دلار تنها خنثی کننده  جهت  منفی بازار بوده است  و در واقع کمک می کند تا  اثر این  ریزش ها در بازارهای جهانی کم  شود . دیروز نرخ دلار به بالای 1400 تومان رسید

 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

بلوک 50،5 درصدی فولاد خوزستان نصیب چه کسی می‌شود؟

اخباربورس:بلوک 50،5 درصدی فولاد خوزستان نصیب چه کسی می‌شود؟
خبرگزاری ایسنا 5 روز و 10 ساعت و 55 دقیقه قبل

گزارش ایسنا از واگذاری مجدد جنجالی‌ترین معامله بورس.
در جلسه روز گذشته هیات واگذاری، سهام 5 شرکت دولتی به تصویب رسید و پس از گذشت2 سال از ابطال معامله جنجالی و پر حاشیه فولاد خوزستان و مطرح شدن بحث‌هایی مبنی بر واگذاری این شرکت به گروه آریا، مجددا با واگذاری بلوک50،5 درصدی آن موافقت شد.
از مهم‌ترین تصمیمات جلسه روز گذشته هیات واگذاری که در جریان آن با قیمت پایه و شرایط واگذاری 5 شرکت دولتی موافقت شد، تصویب قیمت پایه و شرایط واگذاری بلوک 50،5 درصدی سهام شرکت فولاد خوزستان از شرکتهای زیرمجموعه شرکت مادر تخصصی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از طریق بورس به صورت نقد و اقساط بود. با تصویب واگذاری این سهم در هیات واگذاری، آگهی عرضه آن در روزهای آینده در روزنامه ها منتشر می شود تا زمینه واگذاری این شرکت مهم تا پایان سال فراهم شود.
به این ترتیب بعد از معامله جنجالی و پرچالش بلوک 30.5درصدی فولاد خوزستان در تیر 87 و انصراف خریدار بخش خصوصی در فروردین سال 88 و سرانجام ابطال این معامله در آذر 88، هیات واگذاری روز گذشته در دومین سالروز ابطال این معامله، مجددا با عرضه بلوکی سهام فولاد خوزستان،این بار در بلوک 50،5 درصدی به ارزش حدود 1.4 هزار میلیارد تومان موافقت کرد.
بزرگ‌ترین معامله تاریخ بورس تهران در هفتم تیر ماه 87 پس از 9 روز رقابت نفس‌گیر بین شرکت‌های بزرگ صورت گرفت که در نهایت محمد جابریان با وارد کردن قیمت 20403ریالی ، بلوک 1364میلیارد تومانی را خریداری کرد.طبق شرایط این معامله جابریان باید تا مدت پنج سال هر شش ماه یکبار، 142‌میلیارد تومان بابت اقساط بلوک خریداری شده پرداخت می‌کرد ولی بزرگترین خصوصی سازی تاریخ به دلایل متعدد نافرجام ماند.
راه ندادن جابریان در ترکیب هیات مدیره فولاد خوزستان، عدم پرداخت سود سالیانه و طولانی شدن فرایند این معامله باعث انصراف جابریان از خرید این سهم مدیریتی شد که در نهایت عدم پرداخت کامل وجه نقد معامله و اعلام خلاف آن توسط سازمان خصوصی‌سازی به بورس، باعث ابطال بلوک 30.5 درصد فولاد خوزستان توسط دادگاه شد و جابریان برنده جنجالی ترین خصوصی سازی تاریخ با مسدود شدن حساب سازمان خصوصی سازی موفق شد وجه واریزی خود را پس بگیرد و از این داستان کناره گیری کند.
ابعاد جدید واگذاری فولاد خوزستان
اما ماجرای واگذاری سهام فولاد خوزستان به جابریان و اعلام انصراف وی و در نهایت ابطال این معامله به همین جا ختم نشد و با افشا شدن واگذاری 50.5 درصد سهام شرکت فولاد خوزستان به یک شرکت منتسب به گروه "امیر منصور آریا" در ماه‌های گذشته، ابعاد تازه‌ای از این پرونده جنجالی روشن شد.
بعد از ابطال معامله، دولت برای واگذاری سهام پرچالش فولاد خوزستان با چند پیشنهاد روبه‌رو بود اما به گفته رییس سازمان خصوصی‌سازی به هیج یک از آنها پاسخ داده نشد و بلوک30.5 واگذارشده و پس گرفته شده، به اضافه 20 درصد سهم دولت همچنان در اختیار دولت باقی ماند.
اما یکی از مهم‌ترین بحث‌ها درباره واگذاری این سهام از زمان ابطال معامله یعنی آذر 88 تاکنون، موضوع واگذاری سهام شرکت به برندگان متقاضی اجرای پروژه‌های ریلی و آزادراهی استان خوزستان بود که در روزهای کشف سوء استفاده مالی به یکی از حاشیه‌های اصلی ماجرای اختلاس 2800 میلیارد تومانی یک گروه در خوزستان تبدیل شد.
داستان از آنجا آغاز شد که در روزهای اوج اخبار مربوط به سوء استفاده مالی از منابع بانک صادرات، توصیه‌نامه ی یکی از مسئولان به وزیران اقتصاد و راه و ترابری برای واگذاری 50.5 درصد سهام شرکت فولاد خوزستان به یک شرکت که منتسب به گروه "امیر منصور آریا" است منتشر شد و این شائبه به وجود آمد که در ماجرای اختلاس 2800 میلیارد تومانی موضوع واگذاری سهام فولاد خوزستان هم دخیل است.
به این ترتیب با افشای تقلب 3 هزار میلیارد تومانی، اعلام شد بعد از واگذاری شرکت های گروه صنعتی ملی فولاد ایران،‌فولاد اکسین خوزستان و تراورس به گروه امیر منصور آریا ، ‌قرار بود سهام فولاد خوزستان نیز بابت انجام پروژه راه سازی این گروه در استان خوزستان،‌ به این اختلاس گر واگذار شود اما با افشا شدن موضوع،‌واگذاری سهام این شرکت بورسی منتفی شد.
اما در این بین رییس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که واگذاری سهام فولاد خوزستان به گروه امیر منصور آریا کذب است. نوری تاکید کرد: به طور قاطعانه عرض می‌کنم در حال حاضر 50.5 درصد از سهام فولاد خوزستان در ید دولت و به نمایندگی از دولت در ید این سازمان است. بنابراین موضوع واگذاری بلوک 30.5 درصدی معامله ابطالی فولاد خوزستان به این گروه از اساس کذب است.
نامه‌های دولتمردان درباره واگذاری بلوک خوزستان
در همین زمینه ایسنا به نامه‌هایی دست یافت که دلیل اصلی انتساب واگذاری سهام فولاد خوزستان برای اجرای پروژه‌های راه را مشخص کرد
بر اساس این نامه‌ها ابتدا استاندار خوزستان در نامه‌ای به وزارت راه و ترابری در اردیبهشت 90 پیرو جلسه‌ای که ظاهرا به منظور واگذاری سهام فولاد خوزستان برای اجرای پروژه‌های حمل‌ونقل ریلی و جاده‌ای استان خوزستان و لرستان برگزار شده، خواستار اخذ مصوبه از هیات وزیران شده است.

در ادامه علی نیکزاد که در آن زمان سرپرست وزارت راه و ترابری بوده است، تصویر نامه استاندار خوزستان را برای کسب تکلیف به ریاست جمهوری ارسال می‌کند که متعاقب آن از ریاست جمهوری به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی نامه سوم نوشته شده و خواسته شده است که بر اساس ماده واحده قانون بودجه سال 90 اقدام مقتضی صورت بگیرد.
هر چند تا اینجای کار روال به سمت واگذاری سهام فولاد خوزستان برای انجام آن پروژه‌هاست، اما در نهایت وزیر امور اقتصادی و دارایی در 21 تیرماه در نامه‌ای به دفتر هیات دولت تحقق این امر را به بررسی‌های بیشتر موکول کرده است. در واقع روند نامه‌نگاری‌ها این را نشان می‌دهد که تاکنون واگذاری‌ سهام فولاد خوزستان انجام نشده است، در حالی که بررسی‌ها در این زمینه کاملا هم منتفی نبوده است.
سهام فولاد خوزستان فقط از طریق بورس واگذار می‌شود
اما با این حال رییس سازمان خصوصی‌سازی با تشریح روند این نامه‌نگاری‌ها به ایسنا گفت: در اوایل سال جاری با درخواست استاندار خوزستان و نظر موافق وزیر راه و شهرسازی و ابلاغ دبیر هیأت دولت مقرر شد سهام فولاد خوزستان برای تامین مالی برخی از طرح‌های عمرانی وزارتخانه مذکور در استان خوزستان، تخصیص یابد که بنا بر اعلام وزارت راه و شهرسازی از جمله پیمانکاران جدی متقاضی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) بوده‌اند.
وی تاکید کرد: این نوع واگذاری (بابت پیمانکاران) که با توجه به ظرفیت‌های تعبیه شده در قانون بودجه کل کشور تحقق می‌یابد نیز با رعایت کلیه ضوابط و مقررات مربوطه و پس از طی فرآیندهای قانونی از جمله طرح و اتخاذ تصمیم در خصوص آن، توسط هیات واگذاری صورت می‌گیرد. ضمن اینکه با توجه به بورسی بودن سهام فولاد خوزستان این امر در هر زمانی که اجرایی شود، می‌باید از طریق فضای رقابتی بورس تحقق یابد.
وی در پاسخ به اینکه قرار بوده بخشی از سهام فولاد خوزستان بابت کارهای پیمانکاری به گروه آریا داده شود، آیا اساساً می‌توان به پیمانکاران طرف قرارداد دولت سهام تخصیص داد، گفت: به استناد مفادی از قانون بودجه سال 1389 و همچنین قانون بودجه سال 1390 پیش‌بینی شده است تا دولت بخشی از نیاز تامین مالی پروژه‌های عمرانی و مبادلات مالی خود با پیمانکاران طرف قرارداد خود را از طریق واگذاری سهام انجام دهد اما باید توجه داشت که انجام این مهم دارای چند نکته حائز اهمیت است.
رییس‌ سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به مباحث اخیر درباره واگذاری سهام به گروه آریا تصریح کرد: در مورد بخشی از پروژه‌های راهسازی در شمال کشور که گروه آریا متقاضی انجام آن بوده است با عنایت به اینکه اعلامی از سوی وزارتخانه ذی‌مدخل (راه و شهرسازی) در این ارتباط صورت نگرفت، اقدامات بعدی بی‌معنی بوده است. ضمن اینکه در این روش تسویه حساب با پیمانکاران، بویژه با توجه به اینکه سهام موصوف مربوط به شرکت بورسی فولاد خوزستان است، بلوک مربوطه هر زمان که بخواهد واگذار شود باید الزاماً و صرفاً از طریق بورس فروخته شود و پیمانکار بسته به میزان پیشرفت کار تایید شده توسط کارفرما (دستگاه اجرایی)، از این روش تسویه، منتفع می‌شود.

به این ترتیب با این اتفاق و کشف تقلب بزرگ در کشور، سهام فولاد خوزستان دوباره به دولت برگشت داده شد و اکنون بعد از دو سال از ابطال این معامله جنجالی، هیات واگذاری با واگذاری 50،5 درصد بلوک فولاد خوزستان از طریق بورس موافقت کرد تا به به بحث ها و شائبه های موجود پایان دهد.
به گزارش ایسنا، با تصویب واگذاری 50.5 درصد سهام فولاد خوزستان توسط هیات واگذاری و برنامه عرضه مجدد آن از سوی سازمان خصوصی سازی ،‌ روزهای حساسی در انتظار اصل 44 و شرکت فولاد خوزستان است وباید دید آیا این بار نیز بلوک 50،5 درصدی فولاد خوزستان نصیب خریداران واقعی بخش خصوصی می شود یا گروه های دیگری بدون حاشیه و جنجال این بلوک مدیریتی را تحت مالکیت خود در می آورند؟

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧
در پی حادثه منجر به فوت یکی از کارکنان صدرا| اعتراضات گسترده پرسنل صدرا به امور اداری
نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
23 آذر 1390 ساعت 10:47
 
بوشهر تایمز: به نظر می رسد در روزهای آتی شاهد اعتراضات بیشتری از سوی پرسنل این شرکت و پیگیری های خانواده آن مرحومه به دلایل ذکر شده بالا باشیم .

 

به گزارش بوشهر تایمز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بُنا: تصادف منجر به فوت یکی از کارکنان شرکت صنعت دریایی ایران ( صدرا) باعث بوجود آمدن اعتراضات گسترده ای در میان کارکنان این شرکت شده است .
بر اساس این گزارش، بعد از انتشار خبر تصادف خانم درنا دهداری از کارکنان شرکت صدرا که به گفته همکارانش و حاضران در صحنه به دلیل تعجیل در رسیدن به محل کار رخ داده بود تماس های زیادی با این پایگاه اطلاع رسانی صورت گرفت که در اکثر این ارتباطات کارکنان به شدت از این موضوع ناراحت و عامل آنرا قوانین سختگیرانه و نامنطبق با قوانین اداره کار این شرکت اعلام و گلایه های گسترده ای را نیز به رئیس امور اداری این شرکت داشته و خواهان برکناری وی شدند .
عدم وجود شانه و امنی کافی د راین جاده مشکلاتی را در تردد روزانه بوجود آورده است .به نظر می رسد این جاده در زمان ساخت برای یک ترافیک محدودی ساخته شده است که متاسفانه با افزایش تردد نیز هیچ تغییری در آن جاده رخ نداده و این موضوع و قوانین اعلام شده در بالا که در صورت تاخیر حتی چند دقیقه ای پرسنل اخطاریه برای آنها صادر و رونوشتی به اداره کار ارسال شده و در صورت رسیدن تعداد این اخطاریه ها به یک عدد خاص پرسنل از کار اخراج خواهند شد، در کنار یکدیگر باعث گردیده که سرویس ها در این جاده باریک و ناایمن با سرعت بالایی تردد نمایند که روزانه از ترافیک بسیار بالایی برخوردار است و عامل حادثه فوت مرحومه دهداری نیز عدم توقف یک دقیقه ای سرویس کارکنان به دلیل احتمال تاخیر بوده است و به دنبال همین موضوع آن مرحومه با تاکسی قصد رساندن خود به شرکت صدرا را داشته که متاسفانه با یکی از سرویس های شرکت برخورد و خود و راننده تاکسی به دیار باقی شتافتند  ، اما دردآورترین لحظه این تراژدی طبق گفته شاهدان عینی و پرسنل صدرا زمانی بوده است که آمبولانس اعزامی شرکت صدرا از سوی رئیس امور اداری این شرکت به دلیل آنچه وی آنرا خارج از محدوده بودن محل حادثه اعلام نموده ، برگردانده می شود و درنا دهداری به دلیل شدت خونریزی و عدم رساندن به موقع به مراکز درمانی فوت می نماید .
به نظر می رسد در روزهای آتی شاهد اعتراضات بیشتری از سوی پرسنل این شرکت و پیگیری های خانواده آن مرحومه به دلایل ذکر شده بالا باشیم .
نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

در جریان دومین عرضه بلوک 63 درصدی سهام تایدواتر که امروز توسط شرکت نگین ساحل رویال ( وابسته به شرکت های تاسیسات دریایی و مهر اقتصاد) انجام شد، 396 میلیون و 295 هزار و 110 سهم به قیمت پایه هر سهم 597 تومان به صورت یکجا و 10درصد نقد و باقی در دو قسط با فاصله 6 ماهه در بازار اول عرضه و به فروش رسید.

بعد از این معامله بیش از 260.3 میلیارد تومانی که توسط کارگزاری امین آوید ( وابسته به تامین سرمایه امین) انجام شد و برخی عنوان کردند ،‌ هلدینگ امید اقدام به خرید کرده اما یکی از مسئولان این شرکت بورسی در گفت وگوی کوتاه با فارس اعلام کرد: هرچند پیش از این جلسات مشترکی با فروشنده سهام تایدواتر به عمل آمد اما این بلوک توسط هلدینگ امید خریداری نشده است.

 در شرایطی خریدار یا خریداران 9 روز برای پرداخت وجه نقد معامله فرصت دارند ، که از قرار معلوم این بلوک توسط بخش خصوصی و احتمالا" در قالب کنسرسیومی معامله شده اما تا حصول نتیجه نهایی و قطعی باید منتظر روزهای آینده بود.
به گزارش فارس، شرکت نگین ساحل رویال که از سه سال پیش بعد از معامله 164 میلیارد تومانی بلوک 42.24 درصدی سهام تایدواتر فعال شده، 17 آبان ماه اقدام به عرضه 63 درصد از سهام خود به قیمت پایه هر سهم 657 تومان و به صورت یکجا و 30 درصد نقد و باقی اقساط 5 ساله کرد اما این بلوک مشتری نداشت

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

احمد صادقی طی نشست خبری در حاشیه نمایشگاه راه و شهرسازی از انعقاد تفاهم نامه سه جانبه برای اجرای پروژه‌های استان خوزستان در قالب تامین منابع مالی از طریق فروش پنجاه ونیم سهام فولاد خوزستان خبر داد و افزود:‌ این پروژه‌ها اغلب آزاد راهی و ریلی است، پس از پیگیری‌های وزارت راه این سهام به بازار بورس برای فروش ارائه شده که پس از سهام عملیات فروش پروژه‌های آغاز می‌شود.

*حضور روس‌ها در ساخت راه‌آهن رشت- آستارا

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه‌ زیربناهای حمل و نقل اظهار داشت:‌ در سفر اخیر به روسیه در راستای احداث راه‌آهن رشت- آستارا با روسها مذاکراتی به عمل آمد و مقرر شد 75 درصد منابع مالی از طریق روس‌ها و 25 درصد از طریق ایران تامین شود.
صادقی ادامه داد: ‌راه آهن قزوین- رشت تا پایان دولت دهم به اتمام می‌رسد.

*راه شاخص‌های مهم توسعه جوامع

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه‌ زیربناهای حمل و نقل اظهار داشت: بیش از 8 هزار کیلومتر راه آهن در دست اجرا است ضمن آنکه 2هزار و 200 کیلومتر آزاد راه و 5هزار کیلومتر بزرگراه و 10 هزار کیلومتر راه اصلی در دست ساخت داریم.
وی افزود:  سیاست‌های راهبردی ما استفاده  از بخش خصوصی برای توسعه زیرساخت‌ها است.
وی با اشاره به اینکه شرکت ساخت 36 میلیارد یورو بسته متنوع سرمایه‌گذاری در قالب زیرساخت‌های ریلی و آزاد‌ راهی در اختیار بخش خصوصی قرار داده گفت:‌ سعی می‌کنیم سالانه میزان اوراق مشارکت را افزایش دهیم.
مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه‌ زیربناهای حمل و نقل افزود: در بخش بند «ب» انتشار اوراق مشارکت 4 هزار میلیارد تومان و بند «الف» 20 هزار میلیارد تومان در بخش حمل‌ونقل پیش بینی شده است اما ما به دنبال اصلاح آن بودیم.
وی تصریح کرد: اخیراً  وزارت راه جلسه‌ای با رئیس جمهور داشته که مقرر شد در اولین جلسه شورای پول و اعتبار موضوع اصلاح انتشار اوراق بررسی شود که امیداست فروش بیش از 18 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت در سال،  محقق شود.

*افزایش عوارض در راستا جذب بخش خصوصی
 
مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه‌ زیربناهای حمل و نقل گفت‌:‌ عوارض منتاسب باهزینه‌‌های آزاد راه دریافت می‌شود بنابراین سرمایه گذار حداقل سود مورد نیاز را تامین شود.
وی افزود:‌ آزاد راه قدیمی اغلب توسط دولت ساخته می‌شود ویا دوران مشارکت آنها به اتمام رسیده بود که به همین دلیل میزان عوارضی آنها کم است.
وی ادامه داد:‌ قطعاً‌ با افزایش قیمت آب –برق- گاز- نفت گاز و از این قبیل عوارض آزاد راه‌ها نیز افزویش می‌یابد.
وی ادامه داد:‌ دریافت عوارض یک هزار و 500 تومان در آزاد راه تهران- پردیس انقلاب بزرگی در اخذ عوارض بود و حتی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز از موضوع اخذ عوارض در راستای جذب بخش خصوصی استقبال کرد.

*احتمال تغییر مسیر در مناطق دو و سه آزاد راه تهران شمال
 
مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه‌ زیربناهای حمل و نقل گفت:  مطالعات مناطق دو و سه این آزاد راه از 20 سال پیش انجام شده اما عملیات اجرایی آغاز نشده بود در حال حاضر که مطالعات اجرای فازهای دو و سه این آزاد راه آغاز شده است قطعاً‌ ممکن است تغییراتی دراجرای فازها رخ دهد.

*افزایش 15 درصدی بودجه در سال 91

وی با اشاره به اینکه بودجه وزارت راه از سال 90 ، پنج هزار میلیارد تومان بوده است گفت:‌ این رقم در سال 91، 15درصد رشد خواهد داشت.

*ساخت راه‌آهن شرق و اختصاص 14 میلیارد تومان در سال جاری

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه‌ زیربناهای حمل و نقل گفت: ساخت راه آهن چابهار به مشهد با اجرای احداث چابهار به ایرانشهر آغاز شده است ضمن آنکه اولویت ما تا زاهدان است.
وی تصریح کرد: در سال جاری 14 میلیارد تومان برای ساخت این مسیر هزینه کردیم.

*ساخت 17 هزار کیلومتر راه‌آهن، راه اصلی، ریل و آزاد راه و بزرگراه

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه‌ زیربناهای حمل و نقل گفت: 8 هزار و 200 کیلومتر راه‌آهن، 2 هزار و 200 کیلومتر آزاد راه،‌ 5 هزار کیلومتر بزرگراه و 10 هزار کیلومتر راه اصلی در غالب احداث و بازسازی در دست اجرا است.
وی افزود:‌ در سال جاری 450 کیلومتر راه‌آهن به بهره‌برداری می‌رسد؛ همچنین 400 کیلومتر آزاد راه، 5 هزار کیلومتر بزرگراه، 3 هزار کیلومتر راه اصلی نیز تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد که از این رقم تا کنون 246 کیلومتر آزاد راه، 150 کیلومتر خط آهن، 2 هزار کیلومتر بزرگراه و 1500 کیلومتر راه اصلی به بهره‌برداری رسیده است.

*افتتاح آزاد راه اردبیل- سرچم 

وی خاطرنشان کرد: از مرکز اردبیل مسیر اردبیل – سرچم به طول 117 کیلومتر از نقطه سرچم به آزاد راه  زنجان – تهران متصل می شود.
وی با بیان  اینکه این مسیر 9 دستگاه تونل دارد خاطر نشان کرد: هزینه اجرای این پروژه 2 هزار میلیارد ریال بود که روز آینده به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه‌ زیربناهای حمل و نقل تاکید کرد: باند دوم این مسیر نیز در دست مطالعه است.

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

شنیده میشود عرضه زیر مجموعه های وتوکا در بازار جدی شده است و احتمال عرضه دو شرکت  این  گروه در بازار و طی ماه های باقی مانده  وجود دارد که می تواند  از نظر روانی بر سهم  اثر گذار باشد

مدیر عامل این شرکت نیز در این زمینه با اشاره به ورود تدریجی شرکت های سودآور تابعه "وتوکا" از چهار گروه حمل و نقل، پیمانکاری، بازرگانی، تولیدی و مالی در بازار سرمایه اعلام کرده که: شرکت 65 میلیارد و 300 میلیون تومانی توکا ریل در گام نخست از این برنامه در فرابورس ایران عرضه و پس از آن با احراز شرایط به بازار بورس تهران منتقل خواهد شد.

فرامرز مظاهری با منحصر به فرد خواندن شرکت توکا ریل در کشور، خاطر نشان کرد: این شرکت با برخورداری از یک هزار و 600 واگن 6 محوره لبه بلند در زمینه حمل مواد اولیه مخصوص از جمله سنگ آهن تولیدی شرکت های چادر ملو و گل گهر به مجتمع فولاد مبارکه فعال بوده که به لحاظ استفاده از امکانات حمل و نقل ریلی در کشور بی همتا و بدون رقیب است.

در عین حال این شرکت با موفقیت در مناقصه ای، اخیراً موفق به تأمین 285 واگن لبه بلند از شرکت راه آهن جمهوری اسلامی شده که تحولی عظیم در این شرکت به شمار می رود.

وی در ادامه با بر شمردن ترکیب سهامداران شرکت توکا ریل ، گفت: در حال حاضر 34 درصد از سهام این شرکت بطور مستقیم متعلق به هلدینگ سرمایه گذاری توکا فولاد، 13 درصد متعلق به شرکت بورسی حمل و نقل توکا، 38 درصد متعلق به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) و 15 درصد نیز متعلق به سهامداران حقیقی این شرکت است که عمدتاً پرسنل و بازنشستگان فولاد مبارکه را تشکیل می دهند.

 

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

با توجه به افت قیمت های جهانی و فلز روی به زیر 1900تا1800دلار تنها نکته ای که نگهدارنده کالسیمین بوده نرخ ارز و افزایش دلار میباشد .
انتظار میرود تقدم فاسمین در محدوده 400تومان بتواند نوسان مناسبی داشته باشد. در غیر این صورت نگهداری آن برای بازه حداقل 6تا 96ماهه مناسب خواهد بود .

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

سرمایه گذاری بوعلی با افزابش قیمت 15درصدی درحالی بازگشایی شد که نظر میرسد  مجمع  بوعلی مجمع  موفقی بوده از یک  سو سال  مالی شرکت از ۳۱/۰۶ به  ۳۰/۱۱ تغییر کرد که  یک  مجمع دیگر در انتظار بوعلی در سال  ۹۱ خواهد بود. اما خبر مهم تر تقسیم سود  ۲۵۰  ریالی در  مجمع  بود که تصویب شد 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧
شرکت سرمایه گذاری سایپا صورت های مالی 6 ماهه نخست سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 90 را به صورت حسابرسی شده در آذرماه امسال منتشر کرد.
 
 

شرکت سرمایه گذاری سایپا صورت های مالی 6 ماهه نخست سال مالی منتهی به 31 شهریور ماه 90 را به صورت حسابرسی شده در آذرماه امسال منتشر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، شرکت سرمایه گذاری سایپا در دوره 6 ماهه نخست امسال یک هزار و 215 میلیارد و 325 میلیون ریال جمع درآمد حاصل از سود سرمایه گذاری ها و سود فروش سرمایه گذاری ها داشت که پس از کسر هزینه های عمومی، اداری و با افزوده شدن خالص سایر درآمدهای عملیاتی یک هزار و 533 میلیارد و 592 میلیون ریال سود عملیاتی کسب کرد.

از سود عملیاتی نیز هزینه های مالی کسر و خالص درآمدهای متفرقه اضافه شد و سود خالص دوره به یک هزار و 395 میلیارد و 612 میلیون ریال رسید و 465 ریال سود به ازای هر سهم در نظر گرفته شد.

گفتنی است با اضافه شدن سود انباشته ابتدای سال مالی جاری به سود خالص دوره سرانجام دو هزار و 862 میلیارد و 261 میلیون ریال سود انباشته پایان دوره در حساب های این شرکت منظور شد.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧
شرکت فولاد آلیاژی یزد در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه سال جاری 8 میلیارد و 263 میلیون ریال سود خالص کسب کرد و 207 ریال سود به ازای هر سهم در نظر گرفت.
 
 
 

شرکت فولاد آلیاژی یزد در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریور ماه سال جاری 8 میلیارد و 263 میلیون ریال سود خالص کسب کرد و 207 ریال سود به ازای هر سهم در نظر گرفت.

به گزار ش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، شرکت صنایع فولاد آلیاژی یزد در دوره 6 ماهه منتهی به 31 شهریورماه امسال 117 میلیارد و 529 میلیون ریال درآمد حاصل از فروش داشت که پس از کسر بهای تمام شده کالای فروش رفته سود ناخالص دوره به 10 میلیارد و 639 میلیون ریال رسید.

از سود ناخالص دوره نیز هزینه های عمومی، اداری کسر و خالص سایر درآمدهای عملیاتی اضافه شد و سود عملیاتی دوره به 8 میلیارد و 88 میلیون ریال رسید.

گفتنی است با کسر هزینه های مالی و مالیات و پس از اضافه شدن خالص درآمدهای متفرقه سود خالص دوره به 8 میلیارد و 263 میلیون ریال رسید و 207 ریال سود به ازای هر سهم اختصاص داده شد.

همچنین با اضافه شدن سود انباشته ابتدای سال مالی جاری به سود خالص دوره در پایان 8 میلیارد و 362 میلیون ریال سود انباشته پایان دوره در حساب های این شرکت منظور شد.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

علیرضا عسگری مارانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در رابطه با آثار اجرای یکسال اخیر قانون هدفمندی‌سازی یارانه‌ها و صنایع شرکت‌های بورسی اظهار داشت: این اتفاق به عنوان یک موضوع مهم اقتصادی باید حتماً رخ می‌داد تا از آن طریق مصرف‌کننده، حدود قیمت‌های واقعی در اقتصاد را پرداخت ‌کند که به نوبه خود تفکر درستی بود اما در بخش بنگاه‌داری ابهامات سال گذشته مانند اینکه آیا این قانون مرحله دومی هم دارد یا خیر و ضریب آن چقدر است و تأثیرش بر قیمت‌های تمام شده فروش در بنگاهها چقدر خواهد بود، وجود دارد.

وی ادامه داد: بنابراین شرکت‌هایی مانند پتروشیمی‌ها و فولادی‌ها و همچنین دیگر صنایع کماکان با این وضعیت مواجه هستند که محصولات خود را نه براساس کشف قیمتی و مکانیزم عرضه و تقاضا بلکه با قیمت‌های تعیین شده توسط دولت به فروش می‌رساند و همچنان نتوانسته‌اند قیمت واقعی محصولات خود را پیاده کنند.

مدیرعامل سرمایه‌گذاری ملی ایران خاطرنشان کرد: از طرف دیگر در بخش هدفمند کردن بازتوزیع یارانه‌ها هم کمک به صنایع مطرح بود اما واقعیت این است که این موضوع به غیر از ارائه تهسیلات محدود تقریباً منتفی شده و اتفاق جدیدی در این موضوع رخ نداده است با این همه باید گفت قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در همین حدی که قیمت‌ها واقعی‌تر شده موفقیت‌آمیز بوده است.

عسگری مارانی در واکنش به این سؤال که تا قبل از اجرای این قانون در ۲۸ آذر سال گذشته چه تحلیلی از آن برای بورس و شرکت‌های بورسی وجود داشت، اظهار کرد: همه ما پیش‌بینی می‌کردیم که به اندازه افزایش قیمت‌های انرژی بنگاه ها، قیمت فروش محصولات هم افزایش یابد. به طوری که هرچند به طور مثال قیمت هر تن سیمان ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان افزایش یافت اما ۶ تا ۷ هزار تومان از محل هدفمندسازی یارانه‌ها جبران شد.

وی افزود: این درحالی است که در سال گذشته قیمت نفت ۲۰ درصد پایین‌تر از قیمت‌های فعلی بود و برای همین عمده شرکت‌های پتروشیمی و خودروها با رشد قیمت فروش مواجه شده و بخشی از افزایش حامل‌های انرژی را جبران کرده اند. از طرف دیگر مدیران هم با استفاده بهینه از منابع قادر به گذراندن بحران حمل‌ و نقل کالا در اوایل سال و مشکل نقدینگی شدند ولی واقعیت این است صنایع توان اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها را ندارند چرا که شاید قدم اول اجرای این موضوع مهم خیلی بلند برداشته شده است.

*دلیل بهبود سودآوری شرکت های بورسی در 6 ماه اول سال

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در واکنش به این سؤال که ارائه گزارش ۶ ماهه مثبت شرکت‌های بورسی ناشی از چه عامل یا عواملی بود، توضیح داد: علاوه بر تاثیر اندک افزایش فروش قیمت‌ها، رشد جهانی قیمت‌ها در کنار افزایش بهره‌وری منجر به چنین اتفاقی شد. چون به هر حال ظرفیت‌های تولیدی کشوری مانند ایران را نمی‌توان منکر شد و در این میان ضریبی که اقتصاددانان فراموش می‌کنند افزایش ظرفیت است.

عسگری مارانی ادامه داد: به طور مثال درحالی افزایش ظرفیت محصولی مانند سیمان در دیگر کشورها بین ۳ تا ۴ درصد است که طی سه سال گذشته شرکت‌های سیمانی هر سال ۳۰ درصد افزایش ظرفیت داشتند. چنین اتفاقی برای شرکت‌های فعال در صنایع فولاد، سنگ آهنی، فلزات اساسی، خودرو، قند و شکر، کاشی و دیگر صنایع بورسی حتی مخابرات و شرکت‌های IT هم رخ داده است. بنابراین بخش عمده‌ای از آثار اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها در سال اول از طریق افزایش ظرفیت و در نتیجه افزایش تولید و کاهش بهای تمام شده جبران شده است.

*اجرای مرحله دوم قانون بشرط آزاد سازی قیمت ها

وی در برابر دیـگر سـؤال فارس مبنی بر اینکه در صـورت اجرای مرحـله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها، بـازار سـرمایه و شرکت‌های بورسی با چه وضعیتی روبه‌رو خواهند شد، اظهار داشت: در حالی دولت یک بنگاه‌دار بزرگ به شمار می‌رود که باید به همه شرکت‌ها اجازه رشد قیمت‌ها براساس مکانیزم عرضه و تقاضا بدهد نه اینکه برخی واحدها با ارز آزاد مواد اولیه را وارد کنند اما نهاد نظارتی با ارز مرجع محاسباتی را انجام دهد. بنابراین به نظر می‌رسد اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها باید با در نظر گرفتن عرضه و تقاضا و شرایط منطقه اعمال شود.

*لزوم رعایت انصاف مالیاتی برای همه بازارها

عسگری مارانی تأکید کرد: با این همه در شرایطی بورس اوراق بهادار کشور توانسته به خوبی هدفمندسازی یارانه‌ها را پشت‌سر بگذارد که در این میان مهم‌ترین مشکل آن یک طرفه بودن تحول مالیاتی و لحاظ نکردن مالیات برای بازارهای موازی مانند سکه و ارز است. این موضوع باعث عدم رعایت انصاف شده است.

وی افزود: بازار پول و دیگر بازارها مانند ارز و سکه از مالیات معاف هستند اما بازار سرمایه‌ ۲۲.۵ درصد به دولت مالیات می‌دهد که این موضوع در طرح تحول مالیاتی دولت مدنظر قرار نگرفته است بنابراین ما اهالی بازار سرمایه این انتظار را از دولت داریم که هرچند در اجرای مرحله اول هدفمندسازی یارانه‌ها کمک خاصی به شرکت‌ها نکرد اما حداقل در سیاست‌های مالیاتی به شرکت‌ها و سهامداران بورس از طریق عدالت مالیاتی و رعایت آن در همه بازارها از یکسو و کاهش مالیات در صنایع بورسی (که شفاف است) از سوی دیگر رعایت کند.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در خاتمه گفت:‌ با این همه و در یک نگاه کلی باید گفت ما بارمان را در اجرای مرحله اول هدفمندسازی یارانه کشیدیم اما گله ما این است که در تحول مالیاتی کمکی به سرمایه‌گذاران و بازار سرمایه نشد چرا که در صورت رعایت این نکته می‌توانستیم شاهد عدم سرمایه‌گذاری کاذب در بازارهایی مانند ارز و سکه و بهبود بازار سرمایه و کنترل نقدینگی و تورم باشیم.

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

طلا در هفته گذشته با کاهش شدیدی همراه شد،اما سرانجام با افزایش به کار خود در هفته گذشته پایان داد و همین امر باعث شد که اکثر کارشناسان سایت کیتکو بر افزایش بهای طلا در این هفته رای مثبت دهند.سایت کیتکو در پیشبینی بهای طلای این هفته سایت کیتکو از بین 31 کارشناس این سایت 22 نفر از آنها شرکت کردند که از میان این 22 کارشناس 14 نفر به افزایش و 8 نفر به کاهش بهای طلا در این هفته رای مثبت دادند.در این نظرسنجی افرادی از قبیل دلالان شمش طلا،پیشبینی کنندگان چارت های تکنیکال طلا و سرمایه گذاران بانک شرکت کردند.
14 نفر از کارشناسان به این علت که کاهش بهای طلا خیلی زود شکسته شد و روند نزولی طلا قطع شد در این هفته بهای طلا را با افزایش روبه رو می دانند.
به اعتقاد یکی از میدان بخش های سرمایه گذاری دلایلی از قبیل کاهش اعتبار پول های کاغذی در میان سرمایه داران و اینکه سرمایه داران سخت به این نوع سرمایه گذاری اعتماد می کنند و همچنین ایجاد تنوع بانک های خارجی بر نگهداری از سرمایه ها از طریق طلا،این فلز ارزشمند با افزایش بیشتری در این هفته رو به رو خواهد شد.

این عده از کارشناسان که افزایش بهای طلا را در این هفته پیشبینی کرده اند سطح حمایتی را از 1530 بع 1560 دلار در هر اونس افزایش داده اند و بر این عقیده اند که این سطح بر اساس طرح های تکنیکال می تواند حتی به 1640 دلار در هر اونس هم برسد.
اما در این میان مضران بر این عقیده اند که طلا نقش اساسی را در این باره بازی می کند.اگر دلار به سیر صعودی بخواهد ادامه دهد طلا با کاهش و اگر دلار به سیر نزولی ادامه داده طلا با افزایش در طولانی مدت رو به رو خواهد شد.
اما 8 نفر از کارشناسان بر کاهش بهای طلا نظر داده اند.این کارشناسان بر این عقیده اند که تقویت بهای دلار ادامه خواهد داشت و تجربه ای که بهای طلا در هفته گذشته به آن دچار شده بوده است در این هفته هم ادامه خواهد داشت.
در این باره مضران بر این عقیده اند که ادامه روند صعودی دلار دور از انتظار نمی باشد و حتی این احتمال وجود دارد که حتی طلا به پائین تر از 1500 دلار در هر اونس هم بیاید.آنها اعتقاد دارند که اگر بهای کالاهای اقتصادی دیگر با کاهش روبه رو شوند بهای طلا هم کاهش خواهد یافت.این موضوع از آنجایی ناشی شده است که بازار مبادلاتی نایمکس بهای نفت خام را با تنزل رو به رو دانسته است.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧
نسبت به هفته گذشته رقم خورد
افزایش قیمت سکه‌های دی و اسفند و کاهش 22 هزار تومانی سکه تیر

با توجه به وضعیت بازار جهانی طلا و قرار گرفتن آن در کانال 1500 دلار، قیمت سکه در معاملات آتی نسبت به شنبه هفته گذشته برای تحویل دی و اسفند افزایشی، برای تیر ماه کاهشی و برای اردیبهشت ماه تغییری نداشته است.

خبرگزاری فارس: افزایش قیمت سکه‌های دی و اسفند و کاهش 22 هزار تومانی سکه تیر

  پس از افت طلا در هفته گذشته و بازگشت آن در روز گذشته قبل از بسته شدن بازار، اثر این افزایش بر روی قیمت‌ها به چشم می‌خورد،این در حالی است که وقتی انس در روز پنچ‌شنبه با افتی که کرد به ۱۵۶۲ دلار رسید قیمت سکه افت چندانی نداشت.
اما امروز پس از افزایش دوباره انس در روز گذشته با توجه به اینکه این رشد نتوانست افت روز پنج شنبه را پوشش دهد،سکه در معاملات امروز با رشد روبه‌رو بود.
بر اساس این گزارش،‌ قیمت سکه در معالات آتی با رشد نزدیک 3 درصد در همه قرارداد‌ها به‌رو شد تا قیمت سکه تحویل دی و اسفند ماه به 616 و 657 هزار تومان و سکه اردیبهشت  تیر ماه به 699 و 743 هزار تومان برسد.
این گزارش حاکی است سکه تحویل اسفند سال جاری، ادیبهشت و تیر سال آینده با رشد 2.99 درصدی روبه‌رو بوده‌اند ولی سکه تحویل دی ماه حدود 2 درصد رشد داشته است که این ارقام با توجه به گذشت حدود سه ساعت از زمان معاملات امروز است و تا پایان معاملات ساعت 6 بعد از ظهر ممکن است تغییر کنند.
قیمت سکه تحویل دی و اسفند ماه سال جاری در معاملات امروز نسبت به شنبه هفته گذشته به ترتیب 25 و 21 هزار تومان افزایش یافته ولی نرخ سکه اردیبهشت ماه سال آینده بدون تغییر و تیر ماه نیز با افت 22 هزار تومان روبه‌رو شده است.
در حال حاضر انس جهانی در 1598 دلار ثابت مانده و سکه در بازار آزاد نیز به 598 هزار تومان رسیده است.   م/ی

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

طلا در حالی با افزایش همراه شد که تضعیف دلار و حمایت طلا باعث شد که سرمایه داران دوباره به سمت طلا گرایش بیشتری نشان دهند.


 

Headerطلابا 1.7 درصد افزایش به کار خود در هفته گذشته پایان داد.

bullet

طلا در حالی کار خود را با افزایش به پایان رساند که در طول 3 ماه گذشته کاهشی همانند کاهشی که در هفته گذشته داشته به خود ندیده بوده است.
طلا در تحویل فوری با 1.7 درصد اتفزایش به 1600 دلار و 49 سنت در هر اونس با اعلام ساعت 21 به وقت لندن رسید.این جهش در حالی صورت گرفت که طلا در وقت قبلی به پائین ترین میزان خود که 1560 دلار در هر اونس در 3 ماه گذشته بوده است رسیده بود و معامله میشد.
به اعتقاد دیوید لی یکی از تاجران طلا و فلزات ارزشمند گرایش سرمایه داران به سمت طلا به علت فروش بیش از حد طلا می باشد که حتی این سطح از فروش بالاتر از میزان تولید آن می باشد.بنابراین افزایش طلا نمی تواند دوام چندانی بیاورد.
لی در ادامه صحبت هایش می گوید که هنوز هم بسیاری از مردم و سرمایه داران منتظر هستند که بهای طلا پائین تر بیاید تا آن را خریداری کنند.دلیل این امر هم فروش این فلز ارزشمند برای تامین نقدینگی بازار بوده است.
لازم به ذکر است که دلار هم با کاهش خفیفی روبه رو شد.این کاهش سبب شد که سرمایه دارانی که طلا را بر اساس واحدهای پولی دیگر ذخیره کرده بوده اند با توجیه اقتصادی منطقی تری رو به رو شود.  م/ی

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

بهای طلا در یک هفته گذشته با سقوط شدیدی همراه گردید و هر اونس طلا در هفته ای که گذشت به پایین ترین قیمت طی پنج ماه گذشته رسید.


Header

سایت طلا : گزارش هفتگی طلا / طلا در راه نجات یورو

bullet

بازار طلا در هفته گذشته با نوسان شدیدی توام بود ولی روند کلی آن نزولی بود بطوریکه هر اونس طلا در این هفته افت 150 دلاری را تجربه کرد.

 هر اونس طلا که در حدود یک ماه و نیم گذشته بالای مرز 1700 دلار در نوسان بود. در این هفته نه تنها به زیر 1700 دلار رفت بلکه از مرز 1600 دلار نیز پا را فراتر گذاشت و با بهای 1562 دلار تنزل کرد.

حاکیست، قیمت طلا در بازارهای جهانی در روز شنبه بر روی نرخ 1712 دلار و 29 سنت بسته شد که نسبت به پنج شنبه گذشته 2دلار و 70 سنت رشد داشت و در روز یکشنبه نیز با تعطیلی بازارهای بین المللی با همین بها به فروش رسید.

 بعد از یک هفته تعطیلی بازار داخل به مناسبت ایام سوگواری، بهای هر مثقال طلا با توجه به بهای جهانی آن بر روی نرخ 239 هزار و 800 تومان قرار گرفت که در روز یکشنبه 300تومان افزایش یافت و به 240 هزار و 100 تومان رسید. هر گرم طلای 18 عیار نیز از 55 هزار و 350 تومان روز شنبه به 55 هزار و 420 تومان در روز یکشنبه رسید.

بنابراین گزارش ، در اولین روز کاری بازارهای بین المللی در روز دوشنبه قیمت طلا از سطح بسته شده 1712 دلار با 30 دلار کاهش در بازار لندن به سطح 1681 دلار و 59 سنت رسید که از دلایل عمده سقوط بهای طلا در این روز ، فروش عمده طلا و افزایش ارزش دلار آمریکا عنوان شد که در این میان سهم دلار آمریکا از این کاهش 88 درصد بود.

با رشد بهای جهانی دلار ، نرخ فروش آن در بازار داخل نیز افزایش یافت که تا حدودی مانع از سقوط بهای طلا در بازار داخل شد و هر مثقال طلا تنها 1400 تومان و هر گرم طلای 18 عیار 320 تومان کاهش بها را نشان دادند.

بهای طلا در روز سه شنبه به علت رشد ارزش دلار و گرایش سرمایه داران به سمت این واحد پولی، با سقوط 22دلارو 30 سنتی، تا سطح 1659 دلار و 29 سنت تنزل کرد. در بازار داخل، به علت رشد 14 تومانی ارزش دلار، ازهر مثقال طلای 17 عیار 1000 تومان و از هر گرم طلای 18 عیار 230 تومان کسر و با بهای 237 هزار و 700 و 54 هزار و 870 تومان به فروش رسیدند.

 در روز چهارشنبه با تعمیق تر شدن بحران اروپا و کاهش نرخ برابری یورو در مقابل دلار، بهای طلا 20 دلار و 9 سنت دیگر کاهش یافت و تا سطح 1639 دلار و 20 سنت پایین آمد. در این روز بهای هر مثقال و گرم طلا با توجه به رشد ارزش دلار بر روی نرخ 237 هزار و 800 و 54 هزار و 890 تومان قرار گرفت.

براساس این گزارش، در روز پنج شنبه با شکست طرح رهبران اروپایی و فروش سنگین طلا از سوی سرمایه داران و همچنین ترس از کاهش نقدینگی، هر اونس طلا را به زیر مرز 1600 دلار کشاند و با بهای 1565 دلار در بازارهای جهانی به فروش رسید. که البته در ساعاتی بعد طلا توانست تا حدودی خود را بالا بکشد وبه بهای 1584 دلار و 40 سنت نزدیک کند.

دراین روز افت بهای جهانی طلا به همراه کاهش بهای طلا در بازار داخل، بهای هر مثقال طلا را تا 232 هزار و 600 تومان تنزل داد که نسبت به روز قبل 5200 تومان کاهش داشت.هر گرم طلای 18 عیار نیز با افت 1200 تومانی به 53 هزار و 690 تومان رسید.

شایان ذکر است، در روز جمعه ، بهای طلا با افزایش توام گردید و هر اونس طلا با رشد 15 دلاری به 1590 دلار و 70 سنت رسید.

گفتنی است، تحلیل گران و کارشناسان اقتصادی عرضه طلا را از سوی اروپا و بانک های بزرگ را عامل اصلی سقوط بهای طلا اظهار می کنند.

آنان معتقدند تنها راه نجات یورو، خروج سرمایه ها از پناهگاه طلاست. به همین دلیل این کشورها سرمایه طلایی خودرا به فروش می رسانند تا هم نقدینگی به دست آورند و هم این بازار جذاب از رونق بیفتد.     م/ی

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید را امروز شنبه 595 هزار تومان و هر اونس طلا در بازارهای جهانی را 1600 دلار اعلام کرد و گفت: عطش خرید سکه توسط مردم همچنان ادامه دارد.


 

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم را دیروز شنبه در بازار 612 هزار تومان اعلام کرد ، در عین حال، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 595 هزار تومان و قیمت بانکی آن هم 548 هزار و 600 تومان است.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر اظهار داشت: هر قطعه سکه نیم بهار آزادی نیز طی روز جاری در بازار آزاد 285 هزار تومان و در بانک نیز 264 هزار و 680 تومان فروخته می شود.

هر ربع بهار آزادی هم در بازار 146هزار تومان و در بانک 132هزار و 80 تومان است. قیمت سکه گرمی نیز در بازار 78 هزار تومان و در بانک 73 هزار و 840 تومان فروخته می شود.
قیمت هر گرم طلای 18عیار 54 هزار و 200 تومان و هر اونس طلا نیز در بازارهای جهانی 1600دلار است.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر همچنین قیمت خرید هر دلار را در بازار آزاد، 1375 تومان و قیمت فروش آن را 1385 تومان اعلام کرد و بیان داشت: یورو نیز امروز 1815 تومان قیمت خرید و 1825 تومان نیز فروخته می شود، ضمن اینکه هر پوند هم 2150 تومان خریداری و 2170 تومان فروخته می شود.

با اعلام اینکه بورسهای معتبر دنیا طی دو روز آینده تعطیل است، از حفظ وضعیت قیمتی طلا در روزهای گذشته با اندکی کاهش سخن گفت و افزود: با توجه به فروش انواع سکه در بانکها، پیش بینی می شد که قیمت آن دچار کاهش شود که به دلیل وجود عطش خرید هنوز این اتفاق نیفتاده است.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

  ریسک، حکمران قصر طلایی حراج 

استراتژی حراج سکه ای بانک مرکزی نه قمار است و نه ریسک بلکه تب را فرو می نشاند و کشتی پرتلاطم سکه را بر ساحل آرامش می رساند.رژه سکه در دسته های 100 تایی مقابل چشم اذهان حضار، طنین صدای مجری حراج، صدای تق تق ماشین حساب، زنگ خوردن گوشی های تلفن همراه، تیک تیک ساعت، ورق خوردن کپی های انگشت خورده کارت ملی، اونس، قیمت جهانی، فی بازار و هیجان و ریسک حکمران اصلی اینجاست.
نیمکت های چوبی خالی شده و اکثرا ایستاده گوش به صدای مجری و چشم به سالن سپرده اند. اینجا سالن حراج مملو از جمعیت بانک 85 ساله کارگشایی در خیابان مولوی تهران است.

اینجا نوبت و صف بی معناست و همه 500 نفر متقاضی حاضر در سالن در شرایطی برابر خود تعیین کننده اولویت شان در خرید و خروج از سالن هستند بی هیچ اعتراضی. حرفه ای ترها آرامش بیشتری دارند و موشکافانه تر فضا را حلاجی کرده و بی محابا دست خود را برای بالا بردن قیمت ها بالا می برند و خرید اولی ها محافظه کارانه تر قلم به دست دو دوتا چهارتا می کنند.

قریب به اتفاق جمعیت سالن نیز تنها نظاره گرند و به قول خودشان به دنبال کسب تجربه حذف حباب قیمت ها هدف این حراج ها بوده که رییس کل بانک مرکزی چند روزی است آن را اعلام کرده است.

اما یکی از متقاضیان حاضر در این حراجی طلایی که خود را نیز ورشکسته سرمایه گذاری در بورس معرفی کرده و اقدام بانک مرکزی را رواج دلال بازی دانسته می گوید: هدفمندسازی یارانه ها و شوکه شدن بازار و همچنین کاهش نرخ سود سپرده گذاری باعث شد مردم پول خود را برای خرید سکه و ارز روانه بازار کرده، بنابراین عملکرد کنونی بانک مرکزی در راستای حراج سکه و شمش در دراز مدت پاسخگو نمی باشد.

یکی از خریداران بسته 100 تایی سکه تمام بهار طرح جدید در رد مدعای این فرد ضمن تاکید بر لزوم تداوم اقدام بانک مرکزی خاطرنشان کرد:‌ چنانچه بانک مرکزی عقب نشینی کرده و حراج ها را متوقف کند با توجه به بحران جهانی افزایش فاجعه آمیز قیمت ها را خواهیم داشت.

وی حراجی ها را با وجود ایجاد صف های طولانی و بعضا درگیری ها و مشاجرات، موجب فروکش کردن تب بازار عنوان کرد.

یکی دیگر از مشتریان که متفکرانه محیط را تجزیه و تحلیل می کند و نگران حمل شمش 12 کیلویی توسط خریدار آن است،معتقد است: سالن پر از دلال است و آنها خریدار واقعی اند نه مردم عادی.

وی ادامه می دهد: افرادی نیز از سوی بانک مرکزی برای بالا بردن نرخ ها اجیر شده اند بنابراین قیمت ها نمی تواند واقعی باشد.

اما دیگری که خود را بازنشسته یکی از ادارات معرفی کرده استاندارد بودن و آکبندی بسته های بانک مرکزی را با وجود احتمال بالاتر بودن نرخ ها نسبت به بازار دلیل حضور و خریدش در حراجی بانکی ذکر می کند.

اینجا چه شمش 12 کیلویی به فروش برسد یا بسته 100 تایی ربع سکه، نیت بانی اش خیر بوده و هدفش سود بردن مردم عادی، تعادل بازار و از بین بردن حباب قیمتی سکه نیز آمالش.

اما تا چه حد موفق می شود؟ آینده غیرقابل پیش بینی است اما همگان امیدوار به عبور از تلاطم ها برای رسیدن به آرامش قیمت های بازار هستند.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

بازار با جوی نسبتا متفاوت از دیروز آغاز شده به گونه ای که نمادهای مطرح با برتری ضعیف تقاضا همراه هستند. این در حالی است که سیر صعودی تقاضا برای نمادهای کوچک همچنان تداوم دارد. 

صنایع غذایی، کانی غیرفلزی و قندی صف های خرید پرحجم تر و کم عرضه تر دارند و در لابلای نمادهای متعدد صدرنشین خود شاهد حضور نمادهایی از صنایعی چون سیمان، دارو، ساختمان و برق است. در این بین چند صف از گروه خودرو با هیجان صعود تقاضا از گروه پیمانکاری همراه شده است. اکثر نمادهای مطرح نیز در میانه جدول هستند اما سمتی نسبتا رو به صعود دارند.

به نظر می رسد بازار در این روزها کمتر از اخبار بیرونی تاثیر می پذیرد و هر روز که می گذرد بیشتر به نقش رو به رشد صنایع کوچک واقف می شود. با توجه به وضعیت تکنیکی نمادهای کانی غیرفلزی و غذایی شاید این مثبت تا مدت ها ادامه یابد و تنها بهبود جو کلی اقتصاد داخل و جهان و کاهش ریسک های سیاسی است که می تواند صنایع بزرگ را در صدر توجه بازار قرار دهد.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

آبروریزی طلایی

 
Header

آبروریزی طلایی

مشخص نیست بساط عرضه سکه در بانک ها از نظر بانک مرکزی چه مزایایی دارد که بر ضررهای متعدد و غیرقابل کتمان آن برتری یافته و باعث شده است همچنان سیاست عرضه سکه بانکی به شیوه هایی که کاملا خلاف اصول اقتصادی و حتی انسانی است ادامه داشته باشد.
آن چه کاملا مشهود می باشد این است که عرضه سکه در بانک ها در این روزها جوی را به وجود آورده است که نه از منظر اقتصادی قابل توجیه است و نه حتی از منظر فرهنگی و سیاسی. فاصله قیمت سکه عرضه شده در بانک ها و بازار آزاد اگرچه از حدود ۸۰تا ۹۰ هزار تومان، در یک هفته پیش، به حدود ۵۰هزار تومان در روزهای اخیر کاهش یافته است، اما فراگیرشدن تب خرید سکه و اطلاع انواع دلالان از خرد تا کلان و از زن و مرد از سود شیرین خرید و فروش سکه بانکی باعث شده است بسیاری به دنبال سود یک روزه ۲۰۰ الی ۳۰۰هزار تومانی شب را تا به صبح در صف خرید سکه در سرمای استخوان سوز این شب ها زیر پتو به سر برند. به امید این که شاید صبح روز بعد با خرید ۵عدد سکه از بانک و فروش آن در بازار آزاد سودی معادل ۲۰۰تا ۳۰۰هزار تومان (متناسب با تفاوت قیمت سکه بانکی و بازار آزاد) به جیب بزنند و افسوس این که رسانه ها گزارش می کنند و مسئولان مربوطه احتمالا تماشا می کنند و دیگر هیچ. شاید تصور نمی کنند در دنیای دیجیتال امروز خرید و فروش اینترنتی سکه بانکی ممکن باشد. شاید خبر ندارندچه صفوف متراکمی برای خرید سکه بانکی از شب قبل از عرضه تشکیل می شود. شاید خبر ندارند که دلالان با اجیرکردن افراد نیازمند و با استفاده ازکارت ملی آنان بخش عمده سود یک شبه خرید سکه را به جیب می زنند. شاید اطلاع ندارند که برخی زورگیران و قلدران با استفاده از توان فیزیکی خویش حق دیگران را در صفوف خرید سکه پایمال می کنند. شاید تصور نمی کنند که حرمت و کرامت انسانی در این صفوف لکه دار می شود. شاید اطلاع ندارند فضای بسیار منفی عرضه سکه بانکی به شیوه فعلی چگونه می تواند حیثیت و اعتبار بخشی از جامعه را در نزد افکار عمومی بیگانه لکه دار کند. هم اکنون گزارش های تصویری و میدانی برخی خبرگزاری های بزرگ کشور روی پایگاه اینترنتی آن ها موجود است و معلوم نیست بازتاب این گزارش ها در رسانه های بیگانه چگونه خواهد بود.حقیقتا نوشتن این سطور برای نویسنده سخت است زیرا نمی توان تصور کرد چرا در قرن ۲۱ و در جامعه ایران که از لحاظ زیرساخت های ارتباطی پیشرفت های قابل توجهی یافته است و ثبت نام برای بسیاری از امور نظیر سفر حج، عمره و عتبات، دریافت یارانه ها، آزمون های دانشگاهی و انتخاب واحدهای درسی از راه های غیرحضوری و اینترنتی انجام می شود، حال بماند که همین نحوه توزیع سکه حتی هدف اولیه را که کاهش قیمت سکه در بازار آزاد بود چندان محقق نکرده است و بلکه بازار ۲نرخی برای دلالانی ایجاد کرده است که به مدد سیاست بانک مرکزی سودهای هنگفت طی یک روز به جیب می زنند.در نهایت باید گفت بازنده نمایش تاسف برانگیز عرضه سکه بانکی فقط اقتصاد نیست، بلکه فرهنگ و اخلاق نیز بازنده طرحی است که خروجی آن جز تقویت دلالی و واسطه گری و ضربه زدن به حرمت و کرامت انسانی نیست. آقای رئیس کل بانک مرکزی خواهش می کنم یک شب به صورت ناشناس به یکی از صف های خرید سکه مراجعه کنید تا واقعیت ها را ببینید، شاید طرحی نو دراندازید.
نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

شایعه شده است با افزایش شدید نرخ ارز واردات محصولات صنایع غذایی صرفه چندانی نداشته و این امر به نفع شرکتهای داخلی میباشد از طرفی این شرکتها میتوانند با افزایش نرخ خوبی در بازار داخلی مواجه شوند همین امر امروز موجب معاملات مثبت در اکثر سهام این گروه بود

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

این گروه این روزها مقبت و با صف خرید دنبال می شوند گروهی که مثبت شدن بیشتر بر روند احساسی بازار بوده است تا عوامل بنیادی قوی.

فرق این گروه  با  گروه  قندی این  بوده  که در قند عرضه  کننده  جدی وجود نداشت  اما در این  گروه  تامین اجتماعی در زیر مجموعه های خود  عرضه  کننده خواهد بود . از همین رو شاید شرکت های زیر مجموعه  بنیاد  و سایر مجموعه ها از ریسک  کمتری برخوردار باشند

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧

خبرگزاری فارس: سازمان حسابرسی با اعلام کفایت سرمایه 6.69 درصد بانک صادرات که کمتر از 8 درصد استاندارد است، با پیش بینی کاهش این رقم در آینده، در مورد آثار ارتباط این بانک بورسی با گروه امیرمنصور آریا در گزارش حسابرسی 6 ماهه اظهار نظر کرد.

خبرگزاری فارس: اولین گزارش حسابرسی بانک صادرات پس از تخلف بزرگ

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،بانک صادرات در حالی به عنوان یکی از چهار بانک مشمول اصل 44 از 19 خرداد 88 در بورس حضور دارد که این بانک بیش از 2 هزار میلیارد تومانی از 4 ماه گذشته با بزرگترین سوءاستفاده مالی به حجم ۳ هزار میلیارد تومان توسط گروه امیر منصور آریا مواجه شده است.

در این میان سهام این بانک با افت حدود 30 درصدی روبرو شده و رئیس سازمان حسابرسی هم در شرایطی ابعاد جدیدی از این موضوع را با فارس مطرح کرده که در تازه ترین رویداد مهم و در بررسی صورت های مالی میاندوره‌ای منتهی به شهریور 90 این بانک، مشخص شده نسبت کفایت سرمایه بانک صادرات کاهش یافته و احتمالا" باز هم کاهش خواهد یافت .

*عدم رعایت مقررات بانک مرکزی

براساس این گزارش، طبق بند ۳ گزارش سازمان حسابرسی ، اعتبارات اسنادی داخلی ریالی گشایش یافته مشتریان بانک صادرات که به عنوان اقلام زیرخط تحت سرفصل تعهدات بانک بابت اعتبارات اسنادی داخلی باز شده، انعکاس یافته، پس از معامله اسناد تعدیلات لازم جهت انعکاس در ترازنامه بانک به عنوان دارایی‌ها و بدهی‌های بانک صادرات تحت سرفصل مطالبات و بدهی بانک بابت اعتبارات اسنادی و بروات مدت‌دار در رعایت مقررات بانک مرکزی انجام نشده است.
در این میان هر چند تعدیل حساب ها از بابت موارد فوق ضرورت دارد ولی به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات کامل اسناد معامله شده، تعیین تعدیلات حساب‌ها از این بابت در شرایط حاضر برای سازمان حسابرسی مقدر نشده است.

همچنین طبق بند 4 این گزارش، به موجب ماده 31 اساسنامه صندوق بازنشستگی و کارافتادگی کارکنان بانک ها، میزان کسری منابع صندوق و سهم هر بانک از عضو آن باید در پایان دوره مالی مورد گزارش محاسبه و توسط صندوق اعلام می‌شد که تاریخ تهیه این گزارش نتایج حاصل از آن مشخص نشده ولی براساس شواهد و اطلاعات موجود نتایج حاصل از محاسبات بیانگر کسری منابع صندوق و ضرورت تعدیل حسابهای بانک از این بابت بوده ولی میزان آن منوط به مشخص شدن نتایج حاصل از محاسبات و اعلام آن از سوی صندوق کارکنان بانکها خواهد بود.

علاوه بر این در بند ۵ گزارش سازمان حسابرسی هم براساس مصوبه 30 شهریور 89 هیئت وزیران، نحوه تسویه 15 هزار و 638 میلیارد ریال (مانده پس از تهاتر بخشی از مطالبات از محل حساب ذخیره ارزی) مطالبات بانک از طریق سهام تخصیص یافته توسط سازمان خصوصی‌سازی به بانک صادرات از محل مبالغ حاصل از فروش سهام مذکور و یا انتقاد مالکیت تعیین شده ولی تلقی مبلغ فوق به عنوان مطالبات از دولت مغایر با تصویبنامه هیئت وزیران بوده و اصلاح طبقه‌بندی مبلغ مذبور از سرفصل مطالبات بانک از دولت به سرفصل سایر دارایی‌ها ضروری است.

* مواضع رسمی سازمان حسابرسی در مورد ارتباط گروه منصور آریا با بانک صادرات

به گزارش فارس، سازمان حسابرسی در بند ۷ گزارش خود اعلام کرده در سال گذشته (عمدتا اواخر سال) و در دوره مالی مورد گزارش 134 فقره اعتبار اسنادی ریالی جمعا به مبلغ حدود 27 هزار و 680 میلیارد ریال توسط بانک صادرات ایران (اکثرا شعبه گروه ملی) به نفع شرکت های زیرمجموعه گروه امیر منصور آریا صادر و توسط بانکهای دیگر تنزیل شده و در سررسید اسناد 8 هزار و 283 میلیارد ریال آن به صورت مستقیم توسط بانک صادرات و یا غیرمستقیم توسط سایر بانکها تسویه شده است.
به استثنای حدود 5 هزار میلیارد ریال از اسناد مزبور که با رعایت محدود دستورالعمل‌های بانکی و ثبت در دفاتر بانک صادر شده، مابقی اسناد به طور غیرمجاز در اختیار اشخاص گروه قرار گرفته است. از آنجا که این اسناد عمدتا به صورت غیرمجاز و بدون رعایت مقررات و دستورالعمل‌های بانکی و عدم ثبت در دفاتر صادر شده لذا موضوع سوء جریان از طریق مراجع قانونی در حال رسیدگی بوده که آثار احتمالی آن در صورتهای مالی بانک در حال حاضر مشخص نیست.

*افت کفایت بانک صادرات در پی بروز سوء استفاده تاریخی

براساس این گزارش ، سازمان حسابرسی بعد از اعلام نظر در مورد مالیات سال 88 این بانک و طبقه‌بندی تسهیلات و محاسبه ذخیره مطالبات مشکوک، تسهیلات ارزی و ریالی و همچنین در رابطه با شرکت توسعه نیشکر و اقدامات بانک صادرات در خصوص وصول مطالبات از سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح به مبلغ 5 هزار و 49 میلیارد ریال (که تاکنون منجر به نتیجه نهایی نشده) ، در مورد نسبت کفایت سرمایه بانک صادرات هم اظهار نظر کرده است. 
بر این اساس نسبت کفایت سرمایه بانک صادرات معادل 6.69 درصد بوده که کمتر از حداقل تعیین شده ۸ درصد طبق بخشنامه 29 بهمن 82 است. همچنین با در نظر گرفتن اثرات سایر بندهای این گزارش نسبت کفایت سرمایه بانک صادرات کاهش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، نسبت کفایت سرمایه نسبت سرمایه بانک به دارایی‌های توام با ریسک است که نباید کمتر از 8 درصد باشد. نسبت کفایت مورد نظر نمایانگر موقعیت اعتباری بانک‌ها تلقی و مبنای تصمیم‌گیری جهت انجام معامله با بانک یا کشور مورد نظر از نظر بین‌المللی محسوب می‌شود.
کارکرد اصلی این نسبت حمایت بانک در برابر زیان‌های غیر منتظره و نیز حمایت از سپرده‌گذران و اعتبار‌دهندگان است.

*مواضع دیگر سازمان حسابرسی

به گزارش فارس سازمان حسابرسی همچنین در رابطه با ادغام بانک صادرات استان ها در بانک صادرات ایران و تبدیل بانک های استان به سرپرستی اعلام کرده مجوز مراجع ذیصلاح به این سازمان ارائه نشده است.

علاوه بر این در خصوص سرمایه‌گذاری‌های بانک صادرات حساب‌های تعیین شده در بخشنامه 26 فروردین 86 بانک مرکزی رعایت نشده و مجموع سرمایه‌گذاری بانک صادرات بیش از 40 درصد سرمایه پایه بانک است.همچنین سرمایه
‌گذاری در شرکتهای توسعه سپهر تهران، انرژی سپهر بیش از 5 درصد سرمایه پایه بانک و سرمایه‌گذاری در شرکتهایی که به منظور کسب سود انجام می‌شود (شامل انرژی سپهر، توسعه سپهر و توسعه سپهر هشتم) بیش از 20 درصد سرمایه مندرج در اساسنامه شخص حقوقی سرمایه‌پذیر است.

سازمان حسابرسی در بند پانزدهم و آخر هم با اشاره به ماده ۵ موضوع سیاست‌های کلی اصل 44 مبنی بر سقف مجاز تملک سهام برای اشخاص حقیقی و سایر اشخاص حقوقی به میزان ۵ درصد اعلام کرده که شرکت کشت و صنعت روغن نباتی ماهیدشت 5.71 درصد سهام بانک صادرات را در اختیار داشته که براین اساس ماده فوق رعایت نشده است.
 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٧
ماحصل تحریم بانک مرکزی از منظر 3 نماینده مجلس شورای اسلامی:
خود کشی اقتصادی، کشمکش انتخاباتی و یک بلوف سیاسی شکست خورده برای آمریکا
عثمانی با توصیه به مدیران بازار سرمایه مبنی بر لزوم اطلاع رسانی و تحلیل فضای سرمایه گذاری از طریق رسانه ها برای جلوگیری از فضای نا امیدی در بورس، عنوان کرد: موضوع تحریم بانک مرکزی از سوی آمریکا، نمی تواند قیمت های واقعی سهام در بورس را تحت الشعاع خود قرار داده و ثبات آنرا بر هم زند. از اینرو سهامداران پای بند به بازار سرمایه کسانی هستند که در دام سوداگریان و شایعه پردازان سقوط نکرده و بدون تأثیر از فضای روانی احتمالی از عرضه سهام ارزنده به هر قیمتی پرهیز کنند.

با وجود مخالفت باراک اوباما ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا با طرح تحریم بانک مرکزی ایران، رهبران کمیته خدمات نیروهای صلح سنا و مجلس نمایندگان این کشور پس از تصویب این طرح از سوی 100 سناتور سنای آمریکا، طی هفته گذشته موافقت خود را با تحریم بانک مرکزی ایران و موسسات اقتصادی خارجی که دارای مبادلات تجاری با آن هستند را اعلام کرد.


 

بنا بر گزارش بورس نیوز، انتشار این خبر اگر چه باعث بروز شایعات فراوانی در رسانه های بین المللی شد، اما تحریم بانک مرکزی ایران برای تبدیل شدن به یک قانون قابل اجرا از سوی آمریکایی ها، نیازمند تأیید این مصوبه از سوی رییس جمهور این کشور بوده که گویا قرار است تا پایان هفته جاری راجع به آن اظهار نظر کند. اقدامی که به نظر می رسد باراک اوباما به دلیل درک پیامدهای احتمالی آن و تأثیر بر اقتصاد شکننده غرب، تمایل چندانی برای امضا کردن آن نداشته باشد.

 

سیاست چماق و هویج دیگر خریداری ندارد

 

در این زمینه احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز مواضع خصمانه مقامات آمریکایی در قبال ایران را از نوع سیاست چماق و هویچ دانست و در عین حال تأکید کرد: کنگره نمایندگان آمریکا با هدف جلب آرای بیشتر از سوی جریان ها و لابی های مختلف این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده میلادی، باراک اوباما را تحت فشار تبلیغاتی و فعالیت های جناحی قرارداده و به نظر می رسد که وی با علم به ریسک بالای پیامدهای احتمالی تحریم بانک مرکزی ایران، این مصوبه را امضا نخواهد کرد.

 

تجارت چندانی با آمریکا یی ها نداریم

 

رییس پژوهشکده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکا، اعمال تحریم های یک جانبه خود را از طریق فشار بر سایر کشورهایی که دارای مراودات تجاری و مالی با ایران هستند را دنبال می کند، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از مبادلات و مراودات چندان گسترده ای با ایالات متحده برخوردار نبوده و بر همین اساس نیز در موضعی نیست که بتواند در قبال اعمال تحریم های اینچنینی مقابله به مثل داشته باشد. اما در عین حال اگرکشور برای دستیابی به اهداف خود مصمم است باید در مقابل تمام فشارها مقاومت کند.

 

چه کسی بازار ارز را آشفته کرد؟

 

وی آشفتگی در بازارهای مختلف از جمله بازار ارز را ناشی از عوامل روانی حاکم بر فضای معاملات دانست و یادآور شد: اینکه تصور شود با تحریم بانک مرکزی ایران، هزینه های داخلی آمریکا با افزایش مواجه شود، چندان قابل استناد نبوده چرا که در مقابل تجارت خارجی چند هزار میلیارد دلاری این کشور، سهم نا چیزی از آن به ایران اختصاص داشته که اگر اهداف شوم آنها را در قبال کشور بررسی کنیم، تحریم بانک مرکزی کم هزینه ترین راه برای آنها است.

 

هر فنی یک بدل دارد

 

توکلی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه در صورت اجرای تحریم بانک مرکزی، آیا باید آنرا تهدیدی برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه دانست؟ گفت: با وجود کشمکش های سیاسی مختلف دلیلی برای مأیوس شدن از بازار سرمایه وجود نداشته و باید دانست که در هر فنی بالاخره بدلی برای آن وجود خواهد داشت و لذا تبعات احتمالی آن با تدابیر لازم خنثی خواهد شد.

 

تضمینی برای موفقیت آمریکا یی ها وجود ندارد

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز، تصمیم آمریکا یی ها برای تحریم بانک مرکزی ایران را بیش از آنکه اهداف اقتصادی را دنبال کند، ناشی از انگیزه های سیاسی دانست و خاطر نشان کرد: عملی شدن تحریم بانک مرکزی ایران از سوی مقامات آمریکا و مدیریت آن برای اجرا، بسیار دشوار بوده چرا که حجم مبادله و مراوده پولی با بانک ها و موسسات پولی و مالی در سطح دنیا بسیار وسیع و پراکنده بوده و اخبار دقیقی وجود ندارد.

 

خود کشی اقتصادی

 

محمد قسیم عثمانی با بیان اینکه تمرکز آمریکایی ها بر اجرای واقعی تحریم بانک مرکزی ایران به نوعی، خود کشی اقتصادی را برای آنها در بر خواهد داشت، یادآور شد: مبادلات تجاری ایران با ایالات متحده آمریکا از حجم با اهمیتی برخوردار نبوده و آثار اجرایی قابل اتکایی ندارد. از اینرو تحریم بانک مرکزی تنها از منظر تبعات روانی آن بر کشور قابل بررسی بوده چرا که با اعمال این تحریم، عملاً واردات کالای آمریکایی و صادرات نفت ایران به این کشور قطع خواهد شد.

 

مجلس از رفتار احساسی خودداری می کند

 

نماینده مردم بوکان با اعلام اینکه مجلس در خصوص هر گونه اقدامات خصمانه غرب بر اساس منافع ملی تصمیم خواهد گرفت، افزود: موضع گیری در قبال تصویب این تحریم از سوی نمایندگان مجلس آمریکا فعلاً در دستور کار نمایندگان مجلس نبوده و حال آنکه برای پرهیز از دستیابی دشمن به مقاصد پلید آن باید از رفتارهای احساسی اجتناب نمود.

 

بازار ارز، روانی است

 

وی از میزان تأثیر روانی تحریم احتمالی بانک مرکزی از سوی آمریکا در بازار ارز تهران نیز سخن گفت و افزود: نرخ تسعیر ارز در حال حاضر ناشی از مکانیزم عرضه و تقاضایی است که بیشتر از آنکه تحت تأثیر عرضه و تقاضای واقعی ارز در کشور باشد در حال حاضر متأثر از آثار روانی حاکم بر آن است.

 

حال آنکه در اصل ماجرا با قطع احتمال مراودات پولی، تقاضا برای دلار بجای افزایش، باید با کاهش مواجه باشد.

 

به هر ترتیب آثار روانی کوتاه مدت در بازار ارز تنها اثر این اقدامات بوده که در این میان برخی سود جویان برای استفاده از نوسانات مقطعی به آن دامن می زنند.

 

یک توصیه به مدیران بازار سرمایه

 

عثمانی با توصیه به مدیران بازار سرمایه مبنی بر لزوم اطلاع رسانی و تحلیل فضای سرمایه گذاری از طریق رسانه ها برای جلوگیری از فضای نا امیدی در بورس، عنوان کرد: موضوع تحریم بانک مرکزی از سوی آمریکا، نمی تواند قیمت های واقعی سهام در بورس را تحت الشعاع خود قرار داده و ثبات آنرا بر هم زند. از اینرو سهامداران پای بند به بازار سرمایه کسانی هستند که در دام سوداگریان و شایعه پردازان سقوط نکرده و بدون تأثیر از فضای روانی احتمالی از عرضه سهام ارزنده به هر قیمتی پرهیز کنند.

 

کسب تجربه از سه دهه تحریم بی نتیجه

 

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز آخرین نماینده ای بود که در گفتگو با خبرنگار ما ضمن اشاره به تداوم تحریم های خصمانه غرب در طول سه دهه گذشته، یادآور شد: اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در سال 59 با موضع گیری های نا عادلانه، اقدام به محاصره اقتصادی ایران کرد و پس از آن تا به امروز نیز با طرح تحریم های مختلف، به دنبال ضربه زدن به اهداف متعالی کشور بوده اند.

 

اسماعیل کوثری با بیان اینکه اعمال تحریم های مختلف در سالهای اخیر، کشور را از تجربیات مختلف برخوردار کرده، افزود: رویارویی با این تحریم ها باعث شده تا مدیران و دست اندرکاران نظام با اندیشیدن تدابیری، در نهایت فعالیت ها و اهداف مورد نظر را با کمترین فشار اقتصادی موجود به پیش برد.

 

لذا با دستیابی به راه حل های این موضوع به لطف خدا تا به حال اهداف و فعالیت های نظام انجام شده است.

 

این یک بلوف سیاسی است

 

نماینده مردم تهران در مجلس، تحریم بانک مرکزی کشور از سوی آمریکا با هدف فلج کردن مراودات پولی کشور را بیش از آنکه اثر بخش باشد، ناشی از یک بلوف سیاسی شکست خورده دانست و افزود: دنیای غرب در حال حاضر با وضعیتی به مراتب سخت تر از سالهای قبل با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه بوده و دولت های آنها با ورشکستگی مواجه هستند. این در حالی است که اقتصاد ایران با وجود فشار تحریم های مختلف در شرایط مناسب تری قرار داشته و از اینرو با توجه به اوضاع اقتصادی دنیا، تلاطم در بازارهای مختلف کشور را نمی توان تنها ناشی از تأثیر تحریم ها دانست.

 

همه گزینه ها روی میز ایران

 

کوثری اقدام نمایندگان سنا و کنگره ایالات متحده آمریکا در تصویب تحریم بانک مرکزی ایران را اقدامی عجولانه و فارغ از تحلیل کارشناسی دانست و افزود: این اقدام در صورت اجرا، به زیان این کشور نیز تمام خواهد شد. به هر حال منافع ملی ایران هر کجا که ایجاب کند از تمام گزینه های خود از جمله حربه صادرات نفت به بازارهای دنیا استفاده خواهد کرد. هر چند که تا به حال، کشور نسبت به اقدامات خصمانه غرب نخواسته تا چنین اقدامی را انجام دهد.

 

ایران چهارمین کشور تحریم شده

 

بنا بر گزارش بورس نیوز پس از عراق، لیبی و سوریه، ایران چهارمین کشور خاورمیانه است که ایالات متحده آمریکا تحریم بانک مرکزی آنرا مطرح کرده است.

 

اوباما تحریم بانک مرکزی را نمی پذیرد

 

گفتنی است موفقیت در اجرای تحریم بانک مرکزی ایران تفاوت بسیاری با کشورهای مذکور داشته چرا که این نهاد مستقل هم اکنون فعالیت های گسترده ای از جمله به عنوان منبع اصلی تأمین ارز در کشور را بر عهده داشته و اخلال در فعالیت های آن می تواند بر روند اقتصاد دنیا تأثیر فزاینده ای به جا گذارد. از همین رو پیش بینی می شود اوباما از تصویب این تحریم صرفه نظر کند.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

صندوق سرمایه گذاری آرین طی یکسال گذشته 58%بازدهی داشته است

http://www.fipiran.com/MFComparing.aspx?lan=fa

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

گزارش 6 ماهه  حسابرسی شده پتروشیمی اصفهان ارائه شده است که  با پوشش سود 381 ریالی همراه شده ،البته در این گزارش هنوز افزایش نرخ ارز و تسعیر ارز به نرخ بازار ازاد تاثیر خود را نگذاشته است. شصفها برای امسال توانایی اعلام سود 90 تومانی را دارا میباشد

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

 

قیمت روز

درصدتغییرنسبت به روز قبل

مس (تن/دلار)

7318

0

بیلت (تن/دلار)

564

0.5

روی (تن/دلار)

1865

0

طلا (انس/دلار)

1597

1.3

نرخ برابری یورو- دلار

1.3046

0.2

سرب (تن/دلار)

1942

0

آلومینیوم (تن/دلار)

1952

0

نیکل (تن/دلار)

18467

0

نفت خام آمریکا (بشکه/ دلار)

93

-0.3

نفت برنت (بشکه/دلار)

103

-0.2

شاخص بالتیک

1888

0

 
پرشین تحلیل
نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

بینا- پیرو درج خبری در خروجی خبرگزاری موج با تیتر"بانک آرین نیامده منحل شد" روابط عمومی این بانک با ارسال نمابری این موضوع را تکذیب و توضیحاتی ارائه داده است که  متن کامل آن برای روشن شدن افکار عمومی و کسب اطلاع آنان به شرح زیر می آید:
1- تنها مرجع موثق برای اطلاع رسانی بانک الکترونیکی آرین، روابط عمومی این بانک است.
2- با وجود آنچه در خبر مذکور آمده بود، بانک الکترونیکی آرین به هیچ عنوان "انحلال" نیافته است. اختلافی نیز با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ندارد و از ادامه فعالیت،"انصراف" نداده است. روند دریافت مجوز فعالیت بانک الکترونیکی آرین هم بر اساس موازین قانونی ادامه دارد، اگرچه متاسفانه مشکلات به وجود آمده اخیر در نظام بانکی کشور، دریافت این مجوز را با تاخیر همراه کرده است.
3- اساسا هیچ یک از نیروهای بانک آرین، تا کنون "اخراج" نشده اند و در ساختمان این بانک، بر خلاف خبر اعلام شده همه روزه کارشناسان و کارمندان بانک مشغول به کار هستند.
4- صلاحیت تمام اعضای هیئت مدیره بانک آرین قبل از برگزاری مجمع عمومی مؤسس مورد تایید بانک مرکزی ایران قرار گرفته است.

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

امروز 26 آذر ماه در بازار آتی سهام معامله ای انجام نگردید. تحولات سیاسی داخلی و تحریمهای خارجی از یک طرف و ریزش بازارهای جهانی از طرفی باعث کاهش شاخص بازار نقدی گردیده است. لذاانجام معاملات در بازار آتی سهام با تردید بیشتری انجام می گیرد. با تداوم شرایط فعلی در بازار نقد, در بازار نقدی آتی سهام شاهد اتفاق خاصی نخواهیم بود.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

شنیده می شود شرکت ورق خودرو چهارمحال  با مذاکراتی که  بین  سایپا  وفولاد صورت گرفته  به  فولاد مبارکه منتقل  خواهد شد. فولا د با خریداین  شرکت و خرید احتمالی در فولاد خوزستان  به  قطب بزرگ  فولادی تبدیل  خواهد شد 

شایان ذکر است که وساپا و سایپا و ایران  خودرو  سهامدار ورق چهارمحال  هستند .این شرکت با دریافت  محصولات  فولادهرمزگان و مبارکه  برای این  دو خودرو  ساز ورق تهیه  می کند

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

پاسخ وزیر اقتصاد به سوال بورس نیوز در حاشیه همایش بررسی نقش بانکداری اسلامی در تأمین مالی:

"من با آقای بهمنی صحبت نکرده و سخنان ایشان را در این خصوص نشنیده ام. اما انجام معاملات آتی سکه طلا مصوبه شورای عالی بورس بوده و کاملاً قانونی و شرعی است". چرا که هر نوع مصوبه ای که در شورای عالی بورس وجود داشته باشد، بدون استثنا سازمان بورس اوراق بهادار مکلف است تا نظریه فقهی آن را از کمیته فقهی این سازمان دریافت کند

همایش ملی بررسی نقش بانکداری اسلامی در تأمین مالی با تأکید بر بانکداری قرض الحسنه با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، مدیران عامل بانک ها، مدیران و مسئولین اقتصادی کشور، روز جاری در محل دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.


بنا بر گزارش خبرنگار اعزامی بورس نیوز، سید شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش ملی بررسی نقش بانکداری اسلامی در تأمین مالی تأکید کرد: دولت در تلاش است با توسعه و ترویج قرض الحسنه در سیستم بانکداری کشور نیازهای اجتماعی را پوشش دهد. در همین راستا حمایت هایی نیز از سوی نهادهای مختلف صورت گرفته، اما میزان حمایت و تشویق آنها بسته به باورها و سابقه آنها متفاوت است و باید باورها را مورد بازبینی قرار داد که در این بین دانشگاه ها، پژوهشکده ها، دانشمندان و پژوهشگران نقش مهمی را در تغییر این باورها دارند.

وی پیگیری مداوم این افراد و نهادها در مورد تغییر باورها در خصوص موضوع قرض الحسنه در بانکداری اسلامی را خواستار شد و بر ترویج الگوی تأمین مالی از طریق بانکداری اسلامی تأکید کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی نهاد سازی، فرهنگ سازی و نظارت های ایجابی و سلبی را از مهمترین نکات در تحقق و گسترش نقش بانکداری اسلامی در تأمین مالی و به ویژه در بخش قرض الحسنه بر شمرد و خاطر نشان کرد: در مجموع با توجه به اینکه برای فعالیت های سود آور در کشور امکانات فراوانی وجود دارد، نظارت ما باید بیشتر معطوف به بخش قرض الحسنه شود تا به اسم قرض الحسنه کار غیر حسنه انجام نشود.

بدین معنا که باید تلاش شود در چارچوب یک مدل تأمین مالی جامع و فراگیر و در راستای اجرای طرح تحول اقتصادی با داشتن نظارت بر سیستم بانکی از الگوی قرض الحسنه و بانکداری اسلامی استفاده بیشتری صورت گیرد.

وی در خاتمه این همایش گفت: اگر نگاه مدیران به بانکداری اسلامی از محدودیت به ظرفیت های موجود معطوف و از آنها استفاده شود، در این عرصه موفقیت حاصل می شود.

حسینی در حاشیه این همایش و در جمع تعدادی از اصحاب رسانه و خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ گفت.

معاملات آتی سکه طلا کاملاً قانونی است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار بورس نیوز در خصوص اظهارات اخیر بهمنی، رییس کل بانک مرکزی مبنی بر قمار دانستن معاملات آتی سکه طلا در بورس کالا اذعان داشت: "من با آقای بهمنی صحبت نکرده و سخنان ایشان را در این خصوص نشنیده ام. اما انجام معاملات آتی سکه طلا مصوبه شورای عالی بورس بوده و کاملاً قانونی و شرعی است". چرا که هر نوع مصوبه ای که در شورای عالی بورس وجود داشته باشد، بدون استثنا سازمان بورس اوراق بهادار مکلف است تا نظریه فقهی آن را از کمیته فقهی این سازمان دریافت کند.

وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر معاملاتی که در بازار آتی سکه طلا در بورس کالا صورت می گیرد، هم مصوبه شورای عالی بورس را دارد و هم کمیته فقهی سازمان بورس آن را تأیید کرده است.

بر همین اساس و با توجه به این دلایل، مشکلی به لحاظ غیر شرعی بودن و یا اطلاق عنوان قمار برای آن به هیچ وجه درست نیست.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با وضعیت اجرای طرح تحول سیستم بانکی گفت: این طرح بخش خاص مختلفی دارد و همایش روز جاری نیز از جمله اقدامات و مباحثی است که در طرح تحول بانکی دنبال می شود و تنها تصویب ماده و قانون ، در این طرح مد نظر نیست. چرا که باید در این زمینه فرهنگ سازی شده و گردش اطلاعات صورت گیرد.

وی افزود: نظارت دقیق تر بر موسسات پولی و بانکی اعم از بانک های خصوصی و دولتی، صندوق ها و تعاونی ها در شورای پول و اعتبار نیز دنبال می شود.

طرح اصلاح پول ملی تدوین شد

وزیر امور اقتصادی و دارایی از تهیه و تدوین لایحه طرح اصلاح پول ملی در کارگروه طرح تحول پولی و بانکی خبر داد و افزود: این موضوع در دستور کار دولت قرار گرفته و کمیسیون اقتصادی مجلس نیز باید پیگیری های لازم را در این حوزه انجام دهد.

کار گروه تدوین اساسنامه باشگاه استقلال و پرسپولیس تشکیل شد

حسینی در جمع خبرنگاران در رابطه با واگذاری باشگاه های مطرح فوتبال در بازار سرمایه تصریح کرد: دو باشگاه فوتبال استقلال و پرسپولیس در فهرست واگذاری ها قرار دارند و در این زمینه صحبت هایی نیز با وزیر ورزش و جوانان انجام شده تا بگونه ای این واگذاری صورت گیرد تا با توجه به ابعاد اجتماعی خاصی که ورزش و به ویژه این دو باشگاه دارند، هیچ نقصی در این فرآیند پیش نیاید.

وی با تأکید بر اینکه باید در بخش واگذاری ها فعالیت بیشتری داشته و آن را تقویت کرد، افزود: در خصوص اساسنامه این دو باشگاه کار گروهی تشکیل شده و پیش نویسی تهیه گردیده تا بر مبنای چارچوب تهیه شده عمل شود.

شایان ذکر است غلامرضا مصطفی پور دبیر این همایش و مدیر عامل بانک قرض الحسنه مهر ایران در این همایش به بیان اهداف و گزارش عملکرد این بانک پرداخت و از افزایش گرایش جامعه به سمت سپرده قرض الحسنه در سال های اخیر اشاره کرد.

وی رشد منابع مالی بانک قرض الحسنه مهر ایران در سال 89 نسبت به پایان سال 88 را بیش از 173 درصد اعلام کرد و افزود: در تاریخ 20 آبان ماه سال جاری نسبت به پایان سال 89 رشد منابع مالی این بانک با رشدی در حدود 180 درصدی همراه شده و امیدواریم این میزان تا پایان سال جاری به 200 درصد نیز برسد.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

پتروشیمی اصفهان در گزارش عملکرد شش ماهه سود خالص خود را با سرمایه 00 میلیون ریال مبلغ 303 ریال از 599 ریال معادل 51 درصد اعلام کرده است. همچنین تعدیل اخیر شرکت رشد سود خالص به میزان 36 درصد نسبت به مبلغ قبلی معادل 599 ریال نسبت به گزارش قبل439 ریال بوده است.

نخست؛ بر اساس گزارش شرکت، درآمد فروش شرکت با 48 درصد پوشش و بهای تمام شده نیز با 47 درصد پوشش اعلام شده که سبب شده سود ناخالص 57 درصد پیش بینی را محقق کرده است. پوشش 60 درصدی هزینه های اداری تشکیلاتی در کنار تحقق 99 درصد سایر هزینه های عملیاتی، سود عملیاتی را با 50 درصد پوشش مواجه ساخت. از طرفی ایجاد 49 درصد از هزینه های مالی در کنار تحقق 59 درصد درآمد متفرقه که عمده آن متعلق به مشارکت با شرکت تجارت آذین نقش جهان و بخش های بعدی مربوط به سپرده های بانکی و سرمایه گذاری های کوتاه مدت بوده است. برآیند این موارد تحقق 50 درصدی سود قبل از کسر مالیات شد که با پوشش 39 درصدی مالیات، سود خالص با 51 درصد پوشش اعلام شد.

دوم؛ در این گزارش شرکت بودجه خود را نیز تعدیل کرده است. رشد 36 درصدی درآمد فروش و افزایش 35 درصدی بهای تمام شده، سود ناخالص را با 42 درصد افزایش مواجه ساخت. افزایش 30 درصدی هزینه های اداری تشکیلاتی در کنار رشد 890 درصدی سایر هزینه های عملیاتی، سود عملیاتی را در گزارش جدید با 46 درصد افزایش روبرو کرد. همچنین هزینه مالی با 7 درصد افزایش اعلام شد که در کنار رشد 82 درصدی درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها و رشد 17 درصدی درآمدهای متفرقه، سود قبل از کسر مالیات را 47 درصد افزود. مالیات در گزارش جدید با 1435 درصد افزایش اعلام شد که در نهایت سبب شد سود خالص 36 درصد نسبت به گزارش قبل رشد کند. شرکت توضیحات تغییر بودجه را به شرح زیر اعلام کرده است:

1 - با توجه به عدم دریافت کامل رافینیت برگشتی توسط شرکت پالایش نفت اصفهان به علت مشکلات داخلی آن شرکت این شرکت نسبت به فروش رافینیت در شش ماهه اول سال به میزان 49500 تن اقدام کرد که در پیش بینی شش ماهه دوم مقدار 51190 تن از این محصول در جداول تولید و فروش لحاظ شده است. بدین ترتیب مقدار و مبلغ فروش پیش بینی سال جاری نسبت به بودجه اولیه به ترتیب 30 و 36 درصد افزایش نشان می دهد.

  2 - با توجه به دلایل ذکر شده در بند یک، مقدار خوراک دریافتی در شش ماهه اول سال نسبت به بودجه اولیه افزایش نشان می دهد. با عنایت به این مطلب  این شرکت نسبت به پیش بینی مقدار خوراک مورد نیاز به مقدار 115 هزار تن در نیمه دوم سال اقدام کرده است.

  3 - با توجه به افزایش مقدار فروش صادراتی نسبت به بودجه که ناشی از فروش رافینیت می باشد هزینه های جانبی فروش نسبت به بودجه اولیه افزایش نشان می دهد که از این بابت نسبت به اصلاح آن در پیش بینی جدید اقدام شد.

4 - نرخ خوراک مورد استفاده در پیش بینی سود و زیان بودجه سال جاری بر اساس نرخ فوب خلیج فارس با اعمال 5 درصد تخفیف طبق مبانی مندرج در نامه مورخ 88.3.16 معاون برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدرو کربوری وزارت نفت محاسبه شده است . در صورتی که مبنای محاسبه خوراک بر اساس صورت حساب پالایشگاه اصفهان باشد ، هزینه خوراک به میزان 276 میلیارد ریال افزایش داشته و زیان حاصل از آن برابر 108میلیارد ریال خواهد بود .

5- با توجه به دریافت تسهیلات مالی جدید در سال جاری هزینه مالی در بودجه اصلاح شد. 

6- در تهیه اصلاحیه بودجه سال 1390 اهم مفروضات بدین شرح است:

- تولید قابل فروش نیمه دوم سال برابر 6 ماهه اول سال و جمعا برابر 231 هزار تن محاسبه شده است.

- مقدار فروش سال با احتساب رافینیت برابر 224 هزار تن محاسبه شده که از این میزان مقدار 162 هزار تن معادل 72 درصد فروش صادراتی لحاظ شده است.

- نرخ ارز محاسبه شده بر اساس میانگین نرخ اعلامی بانک مرکزی برای شش ماهه اول سال معادل هر دلار 10627 ریال محاسبه شده است.

- نرخ خرید هر تن خوراک معادل میانگین شش ماهه اول سال به ازا هر تن 913 دلار محاسبه شده است.

7- سرفصل خالص سایر درآمدهاو هزینه ها ی عملیاتی عمدتا شامل 39914 میلیون ریال هزینه های جذب نشده تولید 24559 میلیون ریال درآمد حاصل از تفاوت تسعیر نرخ ارز و مابقی سایر درآمدها و هزینه ها است.

سوم؛  در مقایسه عملکرد نیمه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه در سال قبل، درآمد فروش با 122 درصد افزایش و بهای تمام شده نیز با 151 درصد افزایش اعلام شده که سبب شده سود ناخالص با 56 درصد رشد حاصل شود. از طرفی رشد 102 درصدی هزینه های اداری تشکیلاتی در کنار رشد 23 درصدی سایر هزینه های عملیاتی، سود عملیاتی را با 26 درصد رشد مواجه ساخت. همچنین 171 درصد افزایش در هزینه مالی در کنار منظور نشدن درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها در گزارش عملکرد شش ماهه سال جاری و رشد 640 درصدی درآمدهای متفرقه، سود قبل از کسر مالیات را با 56 درصد افزایش روبرو ساخت. مالیات نی که در نیمه نخست سال قبل منظور نشده بود، در این گزارش معادل 6 میلیارد ریال محاسبه و کسر شده که در نهایت سود خالص را با رشد 47 درصدی روبرو کرده است.

نتیجه؛ با توجه به رشد عملکرد شرکت و تعدیل بالایی که شرکت در گزارش اخیر خود اعلام کرده و پوشش مناسب سود، به نظر می رسد شرکت در صورت فعالیت با روند نیمه نخست سال بتواند سود فعلی پیش بینی شده را محقق کند. اما با درنظر گرفتن رشد سود شرکت در نیمه دوم سال قبل، اگر شرکت مانند سال قبل فعالیت خود را دی نیمه دوم سال افزایش دهد، می تواند به سودی بیش از 700 ریال دست یابد. علت دیگری که می توان رشد سودآوری را با احتمال بیشتری در نظر گرفت، درآمد صادراتی معادل 70 درصد برای شرکت است که با رشد ارزش ارز سود شرکت افزایش خواهد یافت. این محاسبه برای رشد 5 درصد نرخ ارز، سود قبل از کسر مالیات را با افزایش 47 درصدی روبرو می کند. لازم به ذکر است قیمت ارزهای مورد محاسبه در گزارش اعلام شده پایین تر از قیمت های کنونی معاملات در بازار آزاد برای ارزها هستند

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

در پی شوق بازار معاملات قراردادهای آتی سکه برای رشد دوباره

واکنش وزیر اقتصاد به اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی مبنی بر قمار نبودن معاملات آتی، رشد 10 تومانی نرخ هر دلار آمریکا در بازار ارز امروز تهران، و شایعه آغاز ثبت نام برای پیش فروش سکه 550 هزار تومانی برای تحویل در 4 ماه آینده باعث شده تا بازار آتی سکه طلا را از روند نزولی شکل گرفته در ابتدای امروز، به بازاری کاملا صعودی در بعد از ظهر روز جاری تبدیل کند.

تازه ترین اطلاعات دریافتی از شرکت بورس کالای ایران حاکی است تمامی سر رسیدهای بازار معاملات قراردادهای آتی سکه طلا با حجم سنگینی از تقاضا روبرو و تمامی آنها با صف خرید مواجه شده اند.

بنا بر گزارش بورس نیوز عمده هیجان ایجاد شده در این بازار ناشی از اخبار و شایعات لحظه ای بوده که هر لحظه امکان شکل گیری صف های خرید و فروش در نماد سر رسیدهای مختلف را ایجاد کرده است.

کارشناسان و کارگزاران بازار آتی سکه معتقدند: گر چه بازار آتی سکه شوق فراوانی برای تداوم رشد صعودی دارد اما در حال حاضر به هیچ وجه نمی توان نسبت به دورنمای آن اظهار نظری کرد.

بنا بر این گزارش بازار آتی سکه طلا در حال حاضر تحت تأثیر فضای شایعات ایجاد شده به دنبال پیدا کردن دلیلی منطقی برای صعود و یا نزول احتمالی در روزهای آینده است.

به هر ترتیب واکنش وزیر اقتصاد به اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی مبنی بر قمار نبودن معاملات آتی، رشد 10 تومانی نرخ هر دلار آمریکا در بازار ارز امروز تهران، و شایعه آغاز ثبت نام برای پیش فروش سکه 550 هزار تومانی برای تحویل در 4 ماه آینده باعث شده تا بازار آتی سکه طلا را از روند نزولی شکل گرفته در ابتدای امروز، به بازاری کاملا صعودی در بعد از ظهر روز جاری تبدیل کند.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

با بی اعتنایی بازار در روز گذشته به خط و نشان های بهمنی کلید خورد:

درست 48 ساعت پس از اظهارات محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی مبنی بر عزم خود برای کنترل بازار ارز و سکه طلا و وعده اجرای طرح پیش فروش سه ماهه سکه طلا 540 هزار تومانی در بانک ها، بار دیگر بازار پولی شاهد عملی نشدن و عدم تحقق آرزوهای نهاد ناظر خود در روز گذشته بود

درست 48 ساعت پس از اظهارات محمود بهمنی، رییس کل بانک مرکزی مبنی بر عزم خود برای کنترل بازار ارز و سکه طلا و وعده اجرای طرح پیش فروش سه ماهه سکه طلا 540 هزار تومانی در بانک ها، بار دیگر بازار پولی شاهد عملی نشدن و عدم تحقق آرزوهای نهاد ناظر خود در روز گذشته بود.

بنا بر گزارش بورس نیوز؛ گر چه خط و نشان های بهمنی برای بازارهای غیر متشکل ارز و طلا و ادعای قمار بودن معاملات قراردادهای آتی سکه در بورس کالا بلافاصله باعث ریزش قیمت این کالاها در تمامی بازارهای معاملاتی آنها شد اما روند شکل گرفته در روز گذشته در بازار ارز و نیز بازار نقدی و آتی سکه نشان داد که دیگر گوش شنوایی برای شنیدن و جدی گرفتن حرف های او وجود ندارد.

روز گذشته بازار معاملات قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا شاهد بی سابقه ترین معاملات از لحاظ حجم و تعداد دفعات و نیز از لحاظ جهش ارزش معاملات آتی سکه طلا در کل تاریخ این بازار بود.

بنا بر این گزارش، روز گذشته تمامی قراردادهای آتی سکه برای تحویل در ماه های تیر و اردیبهشت 91 و نیز دی و اسفند سال جاری در دامنه نوسان مثبت خود و حتی بعضاً در بالاترین حد آن مورد معامله قرار گرفتند.

این در حالی بود که در معاملات روز سه شنبه قیمت سکه طلا برای تحویل در تیر ماه سال آینده پس از تحمل افت حدود سه درصدی نسبت به روز ماقبل، دوباره در مدار صعودی قرار گرفت و قیمت آخرین معامله آن تا پایان ساعات معاملات روز گذشته از رشدی 2 درصدی برخوردار شد.

عباس سهرابی، کارشناس معاملات آتی سکه طلا در بورس کالا در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز، با بی سابقه خواندن روند معاملات روز گذشته این بازار، اظهار کرد: انتشار برخی اخبار و شایعات گوناگون در بازار روز گذشته، روند معاملات آنرا وارد فضایی هیجانی کرد و برای نخستین بار تبعیت بازار آتی از بازار نقدی سکه طلا را بر خلاف هم تغییر داد.

بازاری که به دنبال دلیل بود

وی با بیان اینکه در حال حاضر نمی توان هیچ دورنمایی برای بازار معاملات آتی سکه ترسیم کرد، گفت: روند معاملات این بازار در ابتدای روز گذشته آغازگر روندی نزولی بخاطر ورود عده ای به بازار جبرانی بود که تداوم آنرا تا پایان معاملات نوید می داد. اما به یکباره پس از آنکه عده ای از معامله گران پس از شناسایی سود، صف های فروش را رها کرده و دوباره در موقعیت های باز به خرید ارزان موقعیت هایی پرداختند که تا پایان روز براحتی سود 30 تا 60 هزار تومانی را در هر قرارداد عاید آنها کرد.

آیا بر سر حرف هایش مصمم خواهد بود؟

این کارشناس، با بیان اینکه نگاه کارگزاران و معامله گران بازار آتی به وضعیت بازار نقدی سکه در روزهای آینده اندوخته شده است، گفت: اینکه رییس کل بانک مرکزی تا چه حد بر سر حرف خود مبنی بر بازگرداندن ارزش طلایی سکه جدی و مصمم خواهد بود، دلیل مهمی برای پیش بینی روند معاملات بازار خواهد بود.

اما به هر ترتیب، در حال حاضر بازار نقدی سکه طلا با وجود تشدید عرضه سکه از سوی بانک ها، بر خلاف همیشه به بازار آتی تکیه کرده بطوریکه با برخورداری از رشد حدود 7 هزار تومانی نسبت به قیمت روز ما قبل، هیچ فروشنده ای حاضر به عرضه نیست.

چوب حراج بانک کارگشایی در خدمت دلالان

سهرابی یکی از دلایل رشد بی رویه قیمت سکه را اقدام بانک کارگشایی در فرآیند حراج عنوان کرد و گفت: در این بانک گر چه قیمت پایه سکه در سطح پایینی در نظر گرفته می شود اما در ادامه، چوب حراج بانک کارگشایی، قیمت ها را به نفع دلالان بازار بالا می برد.

نوسان اونس هیچ ربطی با آتی ندارد

به گفته وی عدم رشد بازار نقدی، توجیهی برای افزایش بازار آتی سکه در بر نداشته و حال آنکه موضوع مورد معامله در بازار آتی، قراردادهای فیوچرز سکه طلای امامی نیست و بنا بر این تغییرات نرخ اونس در دنیا تأثیر با اهمیتی بر این بازار ندارد.

حباب 2.5 درصدی در بازار آتی

سهرابی از غیر منطقی بودن نرخ سکه در بازار آتی نیز سخن گفت و افزود: در حال حاضر بطور میانگین قراردادهای آتی سکه برای تحویل در سررسیدهای مختلف با حبابی 2.5 درصدی روبرو است که این نشان می دهد بازار نسبت به رشد قیمت ها در بازار نقدی امیدوار است.

مشکل بزرگ معامله گران در بازار آتی

این کارشناس با بیان اینکه انتظار برای کاهش وجه تضمین اولیه از سوی بورس کالا در شرایط فعلی وجود دارد، خاطر نشان کرد: اصلی ترین مشکل بازار آتی سکه در حال حاضر، عدم مدیریت سرمایه از سوی برخی معامله گران بوده که بدون تأمین سکه به عنوان پشتوانه از بازار نقدی، حجم سفارشات در خرید و فروش سر رسیدهای مختلف را رعایت نمی کنند و تنها هدف آنها انتفاع از فعالیت های آبیتراژی است.

بازندگان همیشگی بازار آتی

در این زمینه برخی بدون در دست داشتن سکه طلا، موقعیت فروش گرفته اما با جا ماندن از بازار به یکباره در صف های خرید در بالاترین حد دامنه نوسان وارد می شوند که این دسته از بازندگان همیشگی این بازار هستند.

ارتباط نرخ دلار با بازار آتی

وی در خاتمه با اشاره به رشد 10 تومانی نرخ دلار طی روز گذشته در بازار ارز، انتشار اخباری از جمله تحریم بانک مرکزی از سوی کنگره آمریکا و نیز شایعه آغاز ثبت نام برای پیش فروش سکه از سوی شعب بانکی را بی تأثیر بر رشد هیجانی بازار آتی سکه طلا ندانست و در عین حال تأکید کرد: رشد نرخ دلار حداکثر می تواند تا حدود 4 هزار تومان در بازار نقدی تأثیر گذارد ولی وقتی اتفاق خاصی در این بازار رخ نداده دلیلی برای رشد هیجانی قیمت ها در بازار آتی وجود ندارد.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

 خبر منفی انصراف سرمایه گذاری سایپا از توسعه میدان نفتی فردوسی باعث شکل گیری روند منفی در این نماد شد وساپاکه قرار بود سرمایه گذاری سنگینی را در این میدان نفتی انجام بدهد توان فنی لازم را برای توسعه این میدان نداشت به همین دلیل شاهد اصلاح قیمتی این سهم در بازار امروز بودیم

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

افت شدید ارزش بازار پست بانک به کمتر از سیصد میلیاردتومان نشان از زیان سنگین سهامداران دارد. نامشخص بودن تکلیف مالکیت این واحد و عدم برگزاری مجمع موجب شده است تا سهامداران این شرکت همچنان با چشم‌انداز نا‌مشخص و مبهم دست به گریبان باشند

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

 

 

 

 

رئیس بانک مرکزی معاملات آتی سکه را قمار نمی داند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رئیس سازمان بورس و اوراق بهاردار با اشاره به مذاکرات انجام شده با رئیس کل بانک مرکزی درباره شائبه قمار بودن معاملات آتی سکه در بورس، گفت: دکتر بهمنی معاملات آتی بورس کالا را قمار نمی داند.

 

 

 

به گزارش مهر، دکتر علی صالح آبادی در جمع خبرنگاران در مورد صحت طرح موضوع قمار بودن قراردادهای آتی سکه از سوی رئیس کل بانک مرکزی گفت: در این باره در ملاقاتی با دکتر بهمنی مذاکراتی را انجام دادم و از ایشان سئوال کردم آیا چنین موضوعی را مطرح کرده است یا خیر؟

 

 

 

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرده است که اگر معامله کالی به کالی باشد، قمار است، در عین حال بنده پاسخ دادم که معاملات بورس کالی به کالی نیست که بهمنی پاسخ داد من نگفته ام که معاملات بورس قمار است؛ بنابراین مسئله حل شد.

 

 

 

به گفته وی، تمام مراحل فقهی هر معامله ای که بخواهد در بورس شکل بگیرد در کمیته فقهی توسط فقها مورد بحث قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه فیوچر دارای پیچیدگی هایی است، در جلسات مربوطه مورد بحث قرار گرفت؛ به طوری که 9 جلسه در کمیته فقهی در این مورد بحث شد.

 

 

 

صالح آبادی با بیان اینکه چارچوبهای طراحی شده برای معاملات آتی سکه هیچ گونه مشکلی ندارد، افزود: از نظر قوانین و مقررات هم در شورای بورس مورد تصویب قرار گرفته است. ابزار آن نیز در چهل و یکمین جلسه شورای بورس در تاریخ یکم بهمن ماه سال 86 به تصویب رسیده است.

 

 

 

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهاردار ادامه داد: در جلسه مذکور رئیس کل وقت بانک مرکزی حاضر بود و این معاملات را تایید کرد، حتی پس از آن دکتر بهمنی طی نامه ای به بورس قراردادهای آتی سکه را مثبت ارزیابی و عنوان کرد که با عرضه نقدی سکه در بورس کالا موافق است.

 

 

 

بیع کالی به کالی نوعی از قراردادهای فروش است که بر اساس آن طرفین برای تحویل یک کالا در آینده قرارداد می بندند بدون آنکه در هنگام قرارداد وجهی میان طرفین رد و بدل شود اما این نوع قرارداد بر اساس شرع مقدس اسلام حرام می باشد. این در حالی است که در قراردادهای آتی سکه طلا دستکم 10 درصد مبلغ قرارداد به عنوان وجه تضمین اولیه نزد بورس تودیع می شود و این قراردادها به هیچ عنوان مشمول بیع کالی به کالی نمی شود.


نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

در پی تحریم ها علیه ایران شرکت نوکیانیز خود را برای خروج از بازار ایران اماده کرده

مخابرات تجهیزات خود را از این شرکت و یک شرکت چینی تامین می کرده که خبر خوبی برای مخابرات نیست

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

مدیرعامل بورس کالای ایران خبر داد:

 

بانک مرکزی در بورس کالا سکه نقدی و آتی عرضه خواهد کرد

 

مدیرعامل بورس کالای ایران اعلام کرد: طی جلسه ای در هفته گذشته مقرر گردید بانک مرکزی علاوه بر عرضه سکه طلا در معاملات آتی بورس کالای ایران،‌ بخشی از معاملات نقدی سکه را نیز به این بورس منتقل نماید.

 

دکتر حسین پناهیان طی گفتگویی اظهار داشت: این تصمیم در جلسه هفته گذشته در حضور معاون اول ریاست جمهوری، ‌وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، پس از بحث و بتادل نظر در خصوص آخرین وضعیت بازار معاملات نقدی و آتی سکه اتخاذ گردید.

 

وی در خصوص اهداف این تصمیم اظهار داشت: به منظور تنوع بخشی به ابزارهای معاملاتی بازار سکه طلا و تعمیق این بازار و انسجام دهی هرچه بیشتر و کمک به ایجاد تعادل در معاملات این بازار این تصمیم اتخاذ گردید.

 

دکتر پناهیان با اشاره به عملکرد سه ساله بازار معاملات آتی سکه در بورس کالای ایران و استقبال روزافزون فعالان بازار از این معاملات اظهار داشت: این بازار در حال حاضر تنها بازار متشکل، قانونمند و تحت نظارت در زمینه طلا می باشد که مشخصات کلیه خریداران و فروشندگان به صورت دقیق و کامل ثبت شده و قابل هر گونه نظارت است.

 

وی افزود: یکی از مشخصه های اصلی بازار معاملات آتی سکه طلا در قیاس با سایر بازارها،شفاففیت ذاتی و قابل نظارت معاملات آن می باشد.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

ناشران اوراق بهادار به منظور انجام مراحل ثبت ، انتشار و عرضه اوراق بهادار و تکمیل مستندات مربوطه نزد مراجع قانونی ، مجاز به استفاده از خدمات مشاوران عرضه می باشند.

خدمات مشاوران عرضه

 1. بررسی برنامه یا طرح موضوع تأمین مالی ناشر و ارائه مشاوره در خصوص شیوه تأمین مالی مناسب
 2. ارائه مشاوره در خصوص قوانین و مقررات عرضه اوراق بهادار و تکالیف قانونی ناشر
 3. ارائه راهنمایی های لازم جهت تهیه گزارش توجیهی
 4. بررسی اطلاعات، مدارک و مستندات تهیه گزارش توجیهی و در صورت لزوم اخذ نظر کارشناسان
 5. تأیید نهایی گزارش توجیهی به استناد رسیدگی انجام شده و اظهار نظر کارشناسان
 6. تهیه بیانیه ثبت یا درخواست معافیت از ثبت اوراق بهادار در دست انتشار ناشر
 7. نمایندگی قانونی ناشر نزد مراجع ذیصلاح به منظور پیگیری مراحل قانونی انتشار اوراق بهادار
 8. تهیه گزارش توجیهی
 9. انجام مطالعات بازاریابی اوراق بهادار در دست انتشار و ارائه مشاوره به ناشر در خصوص میزان انتشار اوراق بهادار ، شرایط انتشار ، نحوه فروش یا پذیره نویسی اوراق ، زمان بندی انتشار و عرضه اوراق بهادار و راهنمایی ناشر در انتخاب عامل مناسب برای عرضه اوراق بهادار
 10. بازاریابی و فروش اوراق بهادار
 11. تعیین قیمت فروش یا پذیره نویسی اوراق بهادار
 12. تعهد پذیره نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار در دست انتشار

 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

 

دلار بانک  مرکزی به 1099 تومان رسیده است و کم کم به سمت  1110 تومان  حرکت  می کند شنیده می شود دلار ازاد به  1400 خواهد رسید  و نرخ  دلار در بودجه 1120 تومان  دیده  شده است.

 

نرخ ارز مرجع ۱۳۹۰/۰۹/۲۶

 

دلار آمریکا

۱۰,۹۹۰

پوند انگلیس

۱۷,۰۸۴

فرانک سویس

۱۱,۷۴۰

یکصد ین ژاپن

۱۴,۱۲۹

یورو

۱۴,۳۳۵

     

 

 پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

با انتظار اخباری از پرداخت مطالبات شرکت های پیمانکاری به خصوص مپنا و بترانس انتظار افزایش اقبال را در این دونماد داریم .
لازم به توضیح میباشد که پرداخت مطالبات طبق توافقاتی که انجام گرفته بیشتر در قالب دریافت نیروگاه به عنوان بخشی از طلب این مجموعه ها خواهد بود.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

 

تقاضا

عرضه

تغییرا(دلار)

مس

7360

7370

154

المینیوم

2000

2010

30

سرب

1960

1970

-10

روی

1865

1875

24.5

قلع

18725

18875

200

نیکل

18350

18550

555

آلمینیوم آلیاژی

1905

1925

15

طلا

1598

1598

14

 

در اواخر هفته گذشته شاهد ریزش نسبتا زیادی در فلزات بودیم که کاهش به  سنگ  آهن هم  رسیدو سنگ  اهن چین  به  133 دلار رسید اما  بیلت جهانی با رشد به 565 دلار رسیده است در بازارهای بورس اما شاهد ریزش چندانی نبودیم.

 

 پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٦

در تحولات مهم و موثر بر بازار، معامله‌گران با مصوبه مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا برای تحریم بانک مرکزی مواجه شدند.
هرچند مصوبه تحریم بانک مرکزی ایران تنها نیازمند امضای رییس‌جمهوری آمریکا است و اظهار نظرهای اولیه از عدم تمایل اوباما برای امضای این لایحه خبر می‌داد اما رای بالای دو سوم نمایندگان شانس رییس‌جمهوری برای وتو را کاهش داد، است. همچنین تحریم ژاپن و کره جنوبی کار را مشکل تر کرده است. کره جنوبی تحریم محصولات پتروشیمی را در دستور کار خود قرار داده شرکتهای پتروشیمی پردیس و زاگرس  و خارک از جمله  شرکت هایی بودند که  به  کره جنوبی صادرات  داشته  اند .

در همین زمینه، نایب ‌رییس‌ مجلس شورای اسلامی، از برگزاری نشست غیرعلنی در روز سه‌شنبه هفته آینده درباره وضعیت اقتصادی و تحریم‌ها علیه ایران خبر داد. محمدرضا باهنر در نشست علنی چهارشنبه مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر که سه‌شنبه هفته آینده مجلس نشست غیرعلنی خواهد داشت، افزود: این جلسه غیرعلنی با حضور حسینی، وزیر اقتصاد در رابطه با بحث تحریم‌ها و مسائل اقتصادی کشور برگزار می‌شود.
در همین حال، در صحنه داخلی نیز فضای سیاسی به سوی انتخابات در حال حرکت است که در این میان، تلاقی این فضا با مسائلی که متعاقب صدور کیفر خواست برای پرونده تخلف سه هزار میلیاردی ایجاد شده بر ابهام‌ها افزوده است.

در حوزه اقتصادی، تحولات بازارهای موازی از جمله ارز و سکه تاثیرات
قابل ملاحظه‌ای بر بازار سهام داشته است. در بازار سکه پس از آنکه وعده رییس‌ کل بانک مرکزی برای کنترل قیمت سکه با کاهش قیمت رسمی آن نتیجه‌ای را به همراه نداشت، بازار از شوک خارج شده و به‌‌رغم کاهش قیمت جهانی طلا، بار دیگر رشد بهای سکه از سر گرفته شد. در همین حال، نرخ تبادل دلار در برابر ریال نیز با رشد دلار در بازارهای جهانی و همچنین اعلام احتمال تحریم بانک مرکزی با افزایش مواجه شد. رشد ارزش دلار سبب شده است تا تاثیرات این عامل بر بورس پر‌رنگ‌تر باشد. این در حالی است که با تکرار تجربه سال گذشته بانک مرکزی در زمینه فروش دلار در بانک‌ها، انتظار برای تغییر مجدد سیاست بانک مرکزی دور از انتظار نیست. شورای پول و اعتبار نیز روز چهارشنبه در جلسه خود به بررسی وضعیت بازار ارز پرداخت؛ هر‌چند که نتیجه‌ای از این جلسه مخابره نشده است. در صورت تداوم رشد ارزش دلار، شرکت‌های دارای صادرات به‌‌رغم مشکلات موجود می‌توانند افزایش سود‌آوری قابل ملاحظه‌ای را تجربه کنند.
در حوزه اقتصادی، خبرهای منتشره در مورد تغییر نرخ بنزین و سی‌ان‌جی در کنار حذف سهمیه موتور‌سیکلت‌ها، وضعیت اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را دوباره در معرض رصد معامله‌گران قرار داده است.
در بازار جهانی با کاهش ارزش یورو در برابر دلار، بهای فلزات و مواد خام رو به کاهش نهاد. هر چند روز گذشته این روند متوقف شد، اما در نهایت بهای فلزات به سطوح قیمتی پایین‌تری نسبت به روزهای اخیر بازگشته است. بهای طلا با افت قابل ملاحظه به کمتر از یک هزار و 600دلار در هر اونس رسیده است. بهای مس نیز در حد 7هزار و 300دلار، بهای آلومینیوم به یک هزار و 982دلار در هر تن، روی به یک هزار و 865دلار و سرب یک هزار و 980دلار در هر تن رسیده است. بهای بیلت فولادی نیز در بورس فلزات لندن به 558دلار در هر تن بالغ شده است.

 

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٥

http://www.aradbourse.com/

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٥

اولین بانک مجازی کشور، نیامده منحل شد
خبرگزاری موج - بانک الکترونیکی آرین به عنوان اولین بانک مجازی کشور با اخراج 60 کارشناس به فعالیت خود پایان داد.

یک منبع آگاه در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری موج، از انحلال بانک الکترونیکی آرین خبر داد و اعلام کرد که بانک الکترونیکی آرین به جهت اختلافات بسیار با بانک مرکزی از ادامه فعالیت در بازار پول انصراف داد و بر همین اساس 60 تن از کارشناسان خود را اخراج کرد.
گفته می شود، بانک آرین در انتظار دریافت مجوز نهایی از سوی بانک مرکزی بوده اما به سبب آنکه بانک مرکزی از اعطای مجوز خودداری کرده، از ادامه فعالیت منصرف شده است و اکنون در ساختمان این بانک تازه تاسیس جز چهار تن از مدیران، هیچ فرد دیگری وجود ندارد.
پیشتر بانک الکترونیکی آرین با گرفتن مجوز اولیه از سوی بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار در 5 دی ماه سال گذشته اقدام به پذیره نویسی 40 درصد سهام (شامل عرضه 70 میلیون سهم در بازار سوم فرابورس و 210 میلیون سهم از طریق شعب منتخب بانک کارآفرین) به ارزش 280 میلیارد ریال نمود که با انجام آن، سرمایه این بانک جدید التأسیس با افزایشی 185 درصدی به 2 هزار میلیارد ریال بالغ شد.
قرار بود، مهر ماه امسال مجوز نهایی بانک آرین از سوی بانک مرکزی صادر شود اما این اتفاق رخ نداد و البته به تبع آن سازمان بورس نیز به توقف نماد معاملاتی "آرین" اقدام کرد.
جالب تر آنکه حتی نام بانک آرین نیز در سایت بانک مرکزی و در فهرست بانکها و موسسات اعتباری قرار ندارد و این به معنای آن است که بانک مرکزی، بانک آرین را به رسمیت نمی شناسد.
علیرضا رحمانی رئیس هیئت مدیره بانک آرین، غلامحسن اصغر زاده زعفرانی مدیر عامل بانک، غلامعلی کامیاب نایب رئیس هیئت مدیره، محسن قدیمی پور و ژان صیاد نیز از اعضای هیئت مدیره این بانک هستند که نام هیچ یک از آنها نیز در فهرست مدیران دارای تاییدیه صلاحیت بانک مرکزی قرار ندارد.
http://mojnews.com/fa/Miscellaneous/ViewContents.aspx?Contract=cms_Contents_I_News&r=888053

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٤
نسخه چاپیارسال به دوستان
بعد از 6 سال و به دلیل نزدیک شدن به زمان بازنشستگی؛
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی تغییر کرد

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی که با انتقاداتی روبرو بود بعد از 6 سال تغییر کرد و معاون عملیات این شرکت مهم جانشین وی شد،در عین حال حاجی نوروزی تا قبل از بازنشستگی به عنوان قائم مقام شرکت و عضو موظف هیئت مدیره فعالیت خواهد کرد.

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی تغییر کرد

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی درحالی با انتقادات عدیده پنهان و آشکار از سوی فعالان بازار سرمایه خصوصا" کارگزاران روبرو بود که بعد از 6 سال ( سه دوره دو ساله) تغییر کرد .

براساس این گزارش، طبق تصمیم هیئت مدیره این شرکت، حامد سلطانی نژاد که پیش از این به مدت دو سال معاون عملیات سپرده گذاری بود جانشین علیرضا حاجی نوروزی شد. حاجی نوروزی هم به عنوان قائم مقام شرکت و عضو موظف هیئت مدیره منصوب شد.

سلطانی نژاد با مدرک کارشناسی ارشد مدیریت مالی، دارای سوابقی چون عضو هیئت داوری بازار اوراق بهادار در سه دوره ،مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، مدیر تالارهای منطقه‌ای بورس کرج و کرمان و عضو هیئت مدیره چندین شرکت است.

*دلیل تغییر مدیرعامل از زیان حاجی نوروزی

براساس این گزارش ، حاجی نوروزی در گفت وگو با فارس این جابجایی را تایید کرد و گفت: بعد از حدود 29 سال فعالیت،تصمیم گرفته ام آرام آرام بازنشسته شوم.

وی ادامه داد: بنابراین در حالی فعلا" به عنوان قائم مقام شرکت و عضو موظف هیئت مدیره فعالیت خواهم کرد که پیگیر امور بازنشستگی ام هستم.

وی در برابر این سئوال که آیا انتقادات فعالان بازار سرمایه خصوصا" کارگزاران دراین جابجایی نقشی داشته یا خیر؟ پاسخ داد: تاکنون کسی انتقادی به خود من منعکس نکرده تا مشخص شود توانایی دفاع را دارم یا ندارم.
 
*کارگزاران چه انتقاداتی داشتند؟

به گزارش فارس شرکت سپرده‌گذاری مرکزی یکی از ارکان بازار سرمایه کشور است که از دی ماه 84 تاسیس شده و مسئول ثبت و نگهداری انتقال و مالکیت اوراق بهادار، صدور کد سهامداری و دیگر وظایف است. این شرکت در کنار شرکت مدیریت فناوری بورس تهران باید نقش بسزایی در توسعه بازار سرمایه باید ایفا کند اما این دو شرکت هر چند وظایف تعریف شده خود را انجام داده و می دهند ولی با انتقاداتی از سوی کارگزاران، سرمایه‌گذاران و حتی برخی مسئولان میانی بازار سرمایه مواجه بوده‌اند که آخرین نمونه آن گلایه تعدادی از کارگزاران بورس در گردهمایی 26 مهر 90 کانون کارگزاران بود که در خبرگزاری فارس هم منتشر شد.

در این جلسه چند کارگزار نسبت به عملکرد مدیریت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انتقاداتی را در مواردی مانند طولانی بودن فرآیند صدور کد سهامداری، سخت‌گیری در دریافت همه مدارک شناسایی، وجود نظام بوروکراسی و زمان بر بودن سپرده‌گذاری سهام و وثیقه‌گذاری مطرح کردند که در مقابل این موارد سیدعلی حسینی معاون نظارت بر بورس‌ها
هم به درستی پیشنهاد برگزاری جلسه‌ای اختصاصی با مدیران سپرده گذاری مرکزی برای حل مشکلات موجود را مطرح کرد که با استقبال روبرو شد،اما در حالی چنین جلسه ایی برگزار نشد که بالاخره مدیرعامل آن تغییر کرد.

*ادامه انتقادات به دلیل سهام ممتاز سازمان بورس

به هر رو در شرایطی مجمع فوق‌العاده سپرده‌گذاری مرکزی با هدف انتخاب اعضا هیئت مدیره در 7 آبان ماه برگزار شد که سازمان بورس بعد از بروز انتقاداتی در مورد تملک بیش از 5 درصد سهام سپرده‌گذاری مرکزی و دارا بودن حدود 27 درصد سهام آن، خرداد سال گذشته اقدام به واگذاری حدود 20 درصد سهام کرد تا از فشار انتقادات بکاهد و ماده 55 قانون بازار اوراق بهادار را هم رعایت کند،اما این فروش هم مانع از تداوم انتقادات نشده است چرا که این سازمان به دلیل برخوردار بودن از سهام ممتاز همچنان سه عضو هیئت مدیره آن را به دست گرفته و مانع از حضور شرکت‌های بورس اوراق بهادار، فرا بورس و بورس کالا در مدیریت آن شده است. از طرف دیگر معلوم نیست اعضا معرفی شده از سوی سازمان بورس برای حضور در هیئت مدیره سپرده‌گذاری دارای چه تخصص و تجربه‌ای در امور مرتبط هستند.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢٤

شرکت کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص)
کارگزار رسمی بورس و مشاورامور سهام و سرمایه گذاری ها
سرمایه بیست میلیارد ریال(تمام پرداخت شده)
شماره ثبت107076

 

دفتر مرکزی : تهران- خیابان سپهبدقرنی، بالاتراز طالقانی، نبش کوچه سوسن، پلاک108، طبقه اول
تلفکس :88898969
                دفترجمهوری :تهران-خیابان جمهوری، بعد از سی تیر، کوچه نوبهار،شماره35(ساختمان طوبی)،طبقه 4، واحد11
                   تلفکس : 1-66474260
شعبه کرج :کرج- بلواردانش آموز،نبش میدان هفت تیر،روبروی تالاربورس کرج،پلاک732
تلفکس 8-2770187-0261
             شعبه رشت:رشت- خیابان بیستون،،ابتدای بلوارمعلم، سمت راست،ساختمان ساحل، طبقه5،واحد17
تلفکس: 4-2254683-0131
                  شعبه همدان:همدان- خیابان میرزاده عشقی،خ شکریه،بورس منطقه ای همدان
تلفکس: 8276500-0811
                 شعبه سمنان:سمنان- خیابان قدس، خیابان شهید صدیقی، نبش فرعی دهم،بورس منطقه ای سمنان
تلفکس:3345629-0231
                 شعبه قم:قم- خیابان دورشهر، نبش کوچه28،ساختمان بعثت،طبقه اول، واحد7
تلفکس:7831645-0251

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۳

آیا درباره سرمایه گذاری در یک صندوق سرمایه گذاری مشترک(Mutual Fund) فکر می کنید؟ ولی از چگونگی شروع این کار یا اینکه کدام یک از این صندوق ها براساس نیازهایتان مناسبترین است، مطمئن نیستید؟ آنچه که شما ممکن است ندانید این است که فرایند این انتخاب خیلی آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

تعیین کردن اهداف و میزان تحمل ریسک
قبل از خریدن سهام هر صندوقی، سرمایه گذار باید در ابتدا اهداف و خواسته هایش از سرمایه گذاری کردن پولش را مشخص کنند. آیا سودهای سرمایه ای بلند مدت(Long-term Capital gains) می خواهد،یا یک درآمد جاری را ترجیح می دهد؟ آیا این پول برای پرداخت هزینه های دانشگاه استفاده خواهد شد، یا مکمل بازنشتگی برای دهه های بعد است؟تعیین هدف اهمیت دارد به این دلیل که به شما این امکان را می دهد تا به طور چشمگیری فهرست بیش از 8.000 صندوق های سرمایه گذاری را که در حوزه عمومی است را کوچک تر کنید.
در ادامه، سرمایه گذاران باید همچنین به مسئله تحمل ریسک(Risk Tolerance) توجه کنند.آیا سرمایه گذار توانایی استطاعت آن را دارد و از نظر روانی نوسانات چشمگیر ارزش سبد سهام را می پذیرد؟یا،یک سرمایه گذاری محافظه کار تر شایسته تر است؟مشخص کردن تحمل ریسک به اندازه معین نمودن هدف اهمیت دارد.کلا، چه سرمایه گذاری ای خوب است که سرمایه گذار در شب خواب های وحشتناک نداشته باشد؟
نهایتا، مسئله افق زمانی باید مشخص شده باشد.سرمایه گذاران باید درباره مدت زمانی که استطاعت پارک کردن پول شان را دارند ، یا اگر انتظار نقدینگی در آینده ای نزدیک را دارند، فکر کنند.به خاطر اینکه، صندوق های سرمایه گذاری هزینه های فروش(Sales Charges) دارند، که می تواند مقدار قابل توجه ای از بازدهی سرمایه گذار در یک دوره کوتاه مدت را ببلعد.در واقع داندگان واحدهای صندوق سرمایه گذاری مشترک باید یک افق زمانی حداقل پنج ساله یا بیشتر داشته باشند.

سبک و نوع صندوق سرمایه گذاری
اگر سرمایه گذار قصد دارد تا پول را در صندوق سرمایه گذاری برای دوره بلندمدت به کار گیرد و یک میزان متوسط خطر و فراریت را تصور کند، بنابراین نوع سرمایه گذاری که برای او مناسب است یک "صندوق سرمایه گذاری با افزایش ارزش سرمایه بلند مدت"(Long-term capital appreciation fund) می باشد.این سبک از صندوق ها نوعا یک درصد بالایی دارایی شان را در سهام عادی نگه می دارند، و از این رو بصورت ذاتی با نوسان همراه هستند. آنها همچنین پتانسیل یک سود بزرگی را با خود در طول زمان به همراه دارند.
به طور معکوس، اکر سرمایه گذار مایل به درآمد جاری است، باید دنبال سهام یک "صندوق درآمدی" باشد. اوراق بدهی شرکتی یا دولتی، دو نوع از دارایی های عمومی تر دریک صندوق درآمدی هستند.
البته، زمانی هایی وجود دارد که یک سرمایه گذار یک نیاز بلندمدت دارد، اما نمی خواهد یا قادر نیست تا یک خطر اساسی را تصور نماید.دراین مورد، یک "صندوق تعادلی"(Balanced fund)، که در هر دو سهام عادی و اوراق قرضه سرمایه گذاری می کند،ممکن است بهترین انتخاب باشد.

هزینه ها و حق الزحمه ها
صندوق های سرمایه گذاری مشترک از طریق حق الزحمه های خدمات دهی به سرمایه گذار برای خود پول سازی می کنند. آشنایی با انواع متفاوت حق الزحمه هایی که ممکن است شما هنگام خرید یک واحد سرمایه گذاری با آن روبرو شوید دارای اهمیت زیادی است.
برخی هزینه های فروش صندوق ها به عنوان "هزینه اختتامی" شناخته می شود، که هم روی سرمایه گذاری اولیه هزینه خواهد شد یا زمان فروش واحدهای سرمایه گذاری."کارمزد افتتاحی"(front-end load) در ابتدای سرمایه گذاری توسط سرمایه گذار پرداخت می شود، در حالی که "کارمزد اختتامیه"(back-end load) هنگامیکه یک سرمایه گذار سرمایه اش را می فروشد پرداخت می گردد، معمولا پیش از یک دوره زمانی مشخص.
هر دو کارمزد افتتاحیه و اختتامیه صندوق ها نوعا سه تا شش درصد از کل میزان سرمایه گذاری شده را شامل می شود، اما این میزان می تواند به اندازه هشت و نیم درصد طبق قانون باشد.این میزان کارمزد برای کم کردن گردش سرمایه و پوشش هر گونه هزینه های اجرایی همراه شده با سرمایه گذاری است. هدفش این است که گردش را سست کند و همه هزینه های اجرایی را که وابسته به سرمایه گذاری است را بپوشاند.در رابطه با صندوق های سرمایه گذاری، حق الازمه ها ممکن است به کارگزار به خاطر فروش واحدهای صندوق سرمایه گذاری برسد یا به خود صندوق،که ممکن است منجر به حق الازمه های اجرایی کمتر بعد از آن شود.
برای دوری کردن از این حق الزحمه های فروش، به دنبال "صندوق های بدون کارمزد"(no-load funds)،که هزینه های افتتاحی و اختتامی را مطالبه نمی کنند، باشید.به هر صورت، مواظب هزینه های دیگر در یک صندوق بدون کارمزد باشید، مانند "نرخ هزینه"(expense ratio) مدیریت و هزینه های اجرایی دیگر،که ممکن است خیلی بالا باشند.

ارزیابی مدیران و نتایج گذشته
همانند همه سرمایه گذاری ها،سرمایه گذاران باید نتایج گذشته یک صندوق را بررسی کنند. در پایان، فهرستی از سوالاتی که سرمایه گذاران دوراندیش باید هنگام بازبینی یادداشت های تاریخی از خودشان بپرسند به قرار زیر است:
- آیا مدیر صندوق نتایجی را که با بازده های عمومی بازار همراه بودند، را انتقال می دهد.
- آیا صندوق سرمایه گذاری از شاخص های اصلی نوسان تر بود(به این معنی که بازده هایش به طور چشمگیری در طول سال تغییر کرد)؟
- آیا گردش سرمایه بالای غیرمعمولی داشت(که می تواند برای سرمایه گذار بدهی های مالیاتی بزرگتری در پی داشته باشد)؟
این اطلاعات از این لحاظ که به سرمایه گذار یک بینشی نسبت به چگونگی عملکرد مدیر سبد داراییها در شرایط مشخص، ارائه می کند.
به خاطر بسپارید، عملکرد گذشته نتایج آینده را تضمین نمی کند.به این دلیل، پیش از ورود به صندوق سرمایه مشترک، اطلاعات شرکت سرمایه گذاری را برای جستجوی اطلاعاتی درباره روندهای پیش ینی شده در بازار برای سالهای پیش رو را بررسی کنید.دربیشتر موارد،مدیر صادق صندوق به سرمایه گذار دورنمایی از صندوق سرمایه گذاری ارائه می دهد و یا دارایی هایش در سالهای پیش رو به خوبی روندهای عمومی صنعت مطرح می شود، که ممکن است مفید باشد.

اندازه صندوق های سرمایه گذاری
نوعا، اندازه یک صندوق به صورت مانعی در دستیابی به اهداف سرمایه گذاریش مطرح نیست. به هر حال، زمان هایی وجود دارد که یک صندوق می تواند خیلی بزرگ شود. یک نمونه عالی، صندوق سرمایه گذاری مشترکFidelity’s Magellan’ است.در سال 1999 دارایی هایش به 100میلیارد دلار رسید، و برای نخستین بار، مجبور شد تا فرایند سرمایه گذاری اش را جهت اصلاح جریان های روزانه بزرگ تغییر دهد. صندوق مذکور به جای چابک شدن و خریداری سهام کوچک، تمرکزش را به طور اولیه به سمت سهام رشدی با سرمایه های بالا هدایت کرد. درنتیجه، عملکردش منجر به زیان شد. معیاری برای میزان اندازه صندوق سرمایه گذاری مشترک وجود ندارد، اما یکصد میلیارد دلار مشخصا برای مدیر صندوق مشکل است که یک موقعیت در یک سهم را پیدا کند و بدون جا به جایی چشمگیر سهام، آن را مرتب نماید. همچنین فرایند خرید و فروش سهام را به صورت گمنام تقریبا غیر ممکن می سازد.
انتخاب صندوق های سرمایه گذاری ممکن است به نظر مثل یک کار خطرآفرین باشد، اما شناخت اهداف تان و تحمل ریسک تان نصف این نبرد است.

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۳

معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی مس با اشاره به تکمیل مراحل نهایی ثبت افزایش سرمایه 200 درصدی این شرکت، خاطر نشان کرد: طی روز جاری عملیات ثبت افزایش سرمایه 1700 میلیارد تومانی شرکت ملی مس در نزد اداره ثبت شرکت ها به پایان خواهد رسید و پس از آن طی هفته آینده حق تقدم های فروش نرفته شرکت در بورس عرضه خواهد شد.

 

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۳

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۳

روز گذشته در حالی بیش از 50.1 میلیون سهم شرکت خدمات انفورماتیک به ارزش 5.5 میلیارد تومان داد و ستد شد و این شرکت در صدر پرحجم ترین سهام معامله شده قرار گرفت که صبح امروز و پیش از شروع معاملات، نماد این شرکت برای تعدیل سود هر سهم بسته شد.

بازدهی سهام این شرکت در سال جاری از سه محل افزایش سرمایه ( سود انباشته ) تقسیم سود 34 تومانی هر سهم و تفاوت قیمت، حدود 3 درصد برآورد شده است.

گویا  سرمایه  گذاری ایرانیان  قصد خروج کامل ازاین  سهم  را دارد که روز گذشته نیز حدود 50 میلیون سهم فروشنده بود که که شرکت ملی انفورماتیک خریدار آن بود. برخی معتقدند که  به  زودی تغییرات  دیگری را دراین سهم  شاهد خواهیم  بود  

پرشین تحلیل

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۳

 

رشد و توسعه بازار صکوک در چند سال اخیر عمدتا به دلیل نقش آن در کنترل نقدینگی مطرح شده است. حجم بالایی از نقدینگی بدون امکان سرمایه گذاری‌های گسترده  برای موسسه‌های اسلامی خطر بزرگی محسوب می‌شود که انتشار صکوک به خصوص در دو سال گذشته کمک شایانی به دفع این خطر نموده است .اما این اوراق یک تنه پاسخگوی بسیاری از مراجعه‌های بانکی است چرا که انواع گوناگونی دارد.

صکوک با اوراق قرضه مرسوم در بازارهای مالی از 5 جهت تفاوت دارد.

اول اینکه صکوک بیانگر مالکیت یک دارایی مشخص است در حالی که اوراق قرضه فقط حاکی از تعهد بدهی هستند. یعنی رابطه بین صادرکننده و خریدار اوراق قرضه رابطه وام‌دهنده و وام‌گیرنده است که نرخ بهره وام هم ثابت است و این موجب ربا می‌شود.

دوم نکته این است که دارایی موضوع اوراق صکوک از نظر شرعی باید مجاز و صحیح باشد. در حالی که در اوراق قرضه دارایی‌هایی که از نظر اسلام پذیرفته نیست نیز می‌تواند پشتوانه اوراق قرار بگیرد.

سوم اینکه اعتبار اوراق قرضه به اعتبار صادرکننده یا ناشر آن وابسته است و با آن سنجیده می‌شود در حالی که اعتبار صکوک به ناشر بستگی ندارد بلکه به ارزش دارایی پشتوانه بستگی دارد.

چهارم اینکه فروش صکوک در بازار ثانویه فروش مالکیت یک دارایی است اما فروش اوراق قرضه فروش بدهی است.

پنجمین تفاوت هم این است که در صکوک امکان افزایش اصل دارایی و در نتیجه ارزش خود ورقه صکوک وجود دارد در حالی که اصل بدهی در اوراق قرضه قابلیت افزایش ندارد.

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۳

در حال حاضر در بازار از ۴ گروه  به عنوان  خریداران  احتمالی بلوک ۵۰% فخوز یاد می شود که هنوزهیچ  یک به  طور جدی مورد  تائید قرار نگرفته است .

خریدار احتمالی اول و پر پاقرص تر فولاد  مبارکه است که  گفته می شود  مذاکراتی را  برای خرید فخوز و فروش بلوک  ومعادن  خود  آغاز کرده که  البته  خرید فخوز برای فولاد از نظر مالی او را کمی تحت تاثیر قرار خواهد داد .هر چند  شنیده می شود احتمال  تشکیل یک  کنسرسیوم بین ومعادن  و فولاد نیز وجود  دارد.  گروه دوم  گویا  یکی از بانک های حال حاضر بورسی است  که  برای تمرکز حساب های فخوز وگردش مالی این  شرکت در بانک  قصد خرید را  دارد .

گروه سوم  به  سرمایه  گذاری امید نسبت  داده می شود  که  با حمایت  قاطع  بانک  سپه  قصد ورود  به این  شرکت  را دارد  .

و گروه  چهارم  کنسرسیومی متشکل از گروه  بهمن ، بانک  انصار  و برخی شرکت های زیر مجموعه  مخابرات  است  که قصد حضور دراین بلوک  را دارند . به هر حال  به  راحتی نمی توان  ازاین بلوک گذشت و در سرنوشت  برخی شرکت های مهم  بازار تاثیر بسزایی  خواهد داشت .

نویسنده: کارگزاری آراد ایرانیان (سهامی خاص) - ۱۳٩٠/٩/٢۳
حسن عباسی در همایش "من کلاهبردارم؛ پس هستم":
بانک و بورس نیاز به "بت‌شکن" دارد/ ‌عقبه تئوریک رئیس‌جمهور در اقتصاد روشن نیست

 رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال بدون مرز با بیان اینکه ‌بانک و بورس نیاز به "بت‌شکن" دارد، تأکید کرد: باید روشن شود که عقبه تئوریک رئیس جمهور در اقتصاد چیست؟

خبرگزاری فارس: بانک و بورس نیاز به "بت‌شکن" دارد/ ‌عقبه تئوریک رئیس‌جمهور در اقتصاد روشن نیست

 به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، حسن عباسی رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال امنیت بدون مرز عصر امروز سه‌شنبه در همایشی تحت عنوان "من کلاهبردارم؛ پس هستم" که در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه چنگ و دندان نشان‌دادن‌های غرب به ایران طی ماه‌های اخیر شکل جدی‌تری پیدا کرده است، گفت: ما در حوزه جنگ سخت نیز همانند جنگ نرم درگیریم و اینکه مثلاً هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز کشورمان توسط سپاه شکار می‌شود، نشان می‌دهد که درگیر جنگ سخت، نیمه سخت و جنگ نرم هستیم.

وی با تأکید بر اینکه این منازعه نیاز به تبیین دارد، تصریح کرد: اتفاق دیگری که در جهان رخ داده، این است که سیستم عامل جهان دچار مشکل کلیدی شده است.

این کارشناس مسائل استراتژیک تصریح کرد: جهان برای اداره خود به یک سیستم عامل نیاز دارد و امروز سیستم عاملی که در همه کشور و متأسفانه از جمله ایران نصب کرده‌اند، لیبرالیسم است ضمن آنکه نکته خاصی که نسل جدید با آن درگیر هستند و شاید تا 30 سال آینده نیز ادامه پیدا کند، مسئله نابود شدن این سیستم است.

وی افزود: این دوره پر تنش باید رصد شود تا به زمانی برسیم که هر کشوری الگوی مناسب خود را انتخاب کند.

* آنها که قائل به فروپاشی غرب نیستند، اهرام مصر را ندیده‌اند

عباسی در ادامه با بیان اینکه ممکن است در این میان عده‌ای باشند که قائل به فروپاشی غرب نباشند، گفت: این افراد به اهرام مصر نگاه نمی‌کنند تا ببینند که چگونه ممکن است تمدن‌های با عظمت به راحتی فرو بپاشند‌ و لذا ما با این افراد کاری نداریم.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال امنیت بدون مرز همچنین با اشاره به مسئله کرسی‌های آزاداندیشی خاطرنشان کرد: باید با تأسف اعلام کرد که علیرغم آنکه چندین سال است که مسئله کرسی‌های آزاداندیشی توسط مقام معظم رهبری مورد تأکید مکرر قرار گرفته است ولی ما هنوز نتوانسته‌ایم کارهایی همانند مرحوم شریعتی و شهید مطهری انجام دهیم و باید گفت که در این قضیه نخستین مقصر هم اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی هستند.

وی افزود: اتحادیه اروپا و آمریکا هم‌اکنون بدون درگیری و مثل یک قالب یخ در مقابل آفتاب در مقابل چالش‌های خود در حال آب شدن هستند و در این بین نیز البته ما درگیر رخوت جوامع روشنفکری و هنری خود در داخل کشور هستیم.

عباسی در ادامه صحبت‌های خود به محورهای دیدگاه امام راحل در مورد آمریکا اشاره کرد و با بیان اینکه "حضرت امام(ره) از آمریکا با 4 صفت تروریست، شیطان بزرگ، استکبار جهانی و ام‌الفساد معرفی می‌کند"،‌ به ذکر مصادیق این صفات در چهره آمریکا پرداخت و گفت: یکی از مظاهر اصلی فساد در آمریکا بورس یا همان وال‌استریت است.

این کارشناس مسائل استراتژیک با بیان اینکه متأسفم که در ایران یک استاد دانشگاه هم نیست که از بورس و بانک یک تعریف واقعی ارائه کند، گفت: بنیان بورس بر کلاه‌برداری است و حال که کسی نیست که این حرف‌ها را اعلام کند، ما مجبوریم حرف بزنیم.

وی با تأکید بر اینکه روشنفکران جامعه خوششان بیاید یا بدشان بیاید، ما به بورس اعتراض داریم، گفت: ما به گسترش بورس معترضیم و این قضیه را رها نمی‌کنیم. بی‌آبرو کردن پدیده بورسی که می‌خواهد جامعه ما را متلاشی کند، وظیفه ماست.


* بانک و بورس به بت شکن نیاز دارند

عباس با تأکید بر اینکه بانک و بورس به بت شکن نیاز دارند، خاطرنشان کرد: بانک، بورس، بیمه و اوراق قرضه چهار نهاد اصلی کاپیتالیسم هستند. ما با اینها مخالف نیستیم اما معانی فعلی اینها توسط یهودیان تولید شده‌اند. مثلاً بورس را شخصی به نام "پونزی" پایه‌گذاری کرد که در واقع یک قمارباز و تئوریسین شرکت‌های هرمی است.

وی افزود: این بانکی که عده‌ای ساز و کار آن را در داخل کشور ما رقم زده‌اند، امروز از آن 3 هزار میلیارد تومان پول خورده می‌شود و جالب آنکه مسئولان امر هم قبل از افشای این رسوایی و حتی هم‌اکنون نیز حاضر به هیچگونه پاسخگویی و یا مناظره در مورد بسترهای غلط فعالیت‌های بانکی در کشور نیستند.

عباسی در ادامه به ذکر یک مثال اشاره کرد و با بیان اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام کتابی با محتوای اقتصادی چاپ می‌کند و در یکی از صفحات آن اینطور می‌نویسد که مدل اقتصادی مد نظر جمهوری اسلامی ایران مدل نئوکینزی‌ها است، گفت: وقتی عده‌ای در مجمع تشخیص مصلحت از این حرفها می‌زنند و مدلی‌ را به عنوان الگوی ایران معرفی می‌کنند که امروز در غرب شاهد شکست جدی و اضمحلال آن هستیم؛ شما جوان‌ها باید آستین‌های خود را بالا بزنید.
 
* مواظب این علوم باشید

وی خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد: مواظب باشید عمرتان بر سر این کلاس‌ها هدر نرود. این علوم غرب را نجات نداده است.

عباسی به فرار خاوری رئیس بانک ملی از کشور نیز اشاره کرد و گفت: طرف رئیس بانک ملی ایران بوده است اما به راحتی می‌تواند از ایران فرار کند و به کانادا برود. من مانده‌ام که آیا وزارت اطلاعات از این قضیه باخبر بوده است یا خیر؟ ما دعوایی که با خاتمی داشتیم، این بود که مثلاً سیروس ناصری و موسویان علقه‌ها و ارتباطاتی با آن سوی مرزها دارند و بعد هم دیدیم که مثلا موسویان به سادگی پناهنده شد و رفت. الآن هم می‌بینیم که خاوری به سادگی پناهنده می‌شود. آیا وزارت اطلاعات می‌دانست که این مرد مشکل دارد؟ اگر اینطور بوده و دولت بر خلاف نظر آنها عمل کرده است، رئیس جمهور باید جواب بدهد.
 
* به ذات فاسد بانک و بورس اعتراض داریم

این کارشناس مسائل استراتژیک همچنین گفت: ما می‌خواهیم روی ذات فاسد بانک و بورس دست بگذاریم. این مسائل در کشور ما ریشه دوانده‌اند و اطلاعات مردم ما نیز از بورس کم است. ما باید ذات فاسد این 4 نهاد را به مردم معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه طرح‌های بانک‌ها زندگی مردم را آلوده کرده‌اند، گفت: با این حال، از بانک مهمتر، بورس است.

عباسی گفت: اساس بورس بر قمار سازمان یافته و طمع است.

رئیس مرکز بررسی‌های دکترینال امنیت بدون مرز به ساختار آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور نیز اشاره کرد و با بیان اینکه در نقد آموزش و پرورش همین بس که "گاج" و "قلم‌چی" تبدیل به مکمل‌های آن شده‌اند، گفت: چرا باید اتفاقی بیافتد که فرزندان این کشور مجبور شوند برای موفق شدن از فیلتر گاج و قلم‌چی رد شوند؟ چرا باید به سمتی برویم که در تلویزیون ایران به مردم گفته شود که اگر می‌خواهید دکتر بشوید، بیایید با "مدرسان شریف" تست بزنید.

وی تأکید کرد: در مملکتی که می‌خواهد با ضرب و زور این سازمان‌ها دکتر تحویل بدهد، باید هم انتظار داشت که مقام معظم رهبری از عدم راه‌اندازی کرسی‌های آزاداندیشی ناراضی باشند.

عباسی مجدداً به مسئله بورس اشاره کرد و گفت: اگر کسی در مورد اینکه اساس بورس بر طمع است و کسی هم در دانشگاه تهران حرفی نمی‌زند، این محل اعتراض ماست. ما مردم را علیه این قضیه آگاه می‌کنیم، مگر آنکه شما پاسخ بدهید و ما قانع شویم. بدانید که این همان بورسی است که آمریکا و اروپا را در مسیر فروپاشی قرار داده است.

وی افزود: ما مجبوریم به عنوان چشم بیدار، جامعه را در قبال این مسائل حساس کنیم.

وی ضمن طرح انتقاداتی از ریاست دانشگاه تهران در عدم نظریه پردازی و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی تأکید کرد: ما بت علم بی‌خاصیتی که از غرب سرچشمه گرفته است را نابود می‌کنیم. چرا مدل‌هایی که در آنطرف دنیا امتحان خود را پس داده و هم‌اکنون پوسیده شده‌اند، بایستی در کشور ما امتحان بشوند.

حسن عباسی خطاب به رئیس جمهور احمدی‌نژاد گفت: ما با شما بر سر مصالح اسلام و مردم عقد اخوت نداریم. باید روشن شود که عقبه تئوریک رئیس جمهور در اقتصاد چیست؟ ضمن آنکه اصولگرایان نیز باید مبانی فکری خود را در این زمینه مشخص کنند.